بانزدیک شدن به المپیک لندن نگاهی می اندازیم به ورزشکارانی که در تاریخ ورزش زنان نامی ماندگار از خود بجا گذاشتند در این لیست  ورزشکاران سرشناس جهان به غیر از جمع آوری کلکسیونی از مدالهای جهانی و المپیک، به چالش کشیدن محدودیتهای جنسی و بجا گذاردن رکوردهای ماندگار از اولینها در رشته ورزشی خود بوده اند و توانسته اند افق جدیدی را برای زنان وررزشکار و ورزش زنان باز نمایند.

میلدرد “بیب” دریکینسون زاهاریس )1911-1956)
در سال 1939 تبدیل به اولین زن شرکت کننده در مسابقات اوپن گلف لس آنجلس گشت.وی در جوانی و قبل از اینکه به دو میدانی و گلف روی بیاورد  یک بازیکن بسکتبال موفق در سطح آمریکا بود. ولی درخشش وی در مسابقات المپیک 1932 در رشته دومیدانی برای وی 2 مدال طلا و یک مدال نقره به ارمغان آورد وی در این مسابقات در رشته های پرش طول، پرتاب وزنه و پرتاب نیزه مدالهای خود را کسب نمود.در اوائل سالهای دهه 40 میلادی وپس از آنکه به ورزش گلف روی آورد موفق به فتح 82 مسابقه گلف در آمریکا و انگلستان گشت و تبدیل به اولین زنی شد که توانست به مسابقات گلف مردان در لس آنجلس راه یابد.

مارسنا لایل آلبرگا (1931-1996)

در سال 1953 تبدیل به اولین زنی شد که در لیگ حرفه ای بیس بال بازی نمود. یکی از درخشانترین بازیکنان بیس یال تاریخ آمریکا تنها بدلیل رنگ پوست سیاهش نتوانست در لیگ بانوان آمریکا که تنها مختص زنان سفید پوست بود به میدان برود در نتیجه وارد لیگ حرفه ای مردان سیاهپوست آمریکا شد و در سال 1953 تبدیل به اولین زنی شد که بعنوان حرفه ای در مسابقات بیسبال شرکت نمود.

ویلما رودلف (1940- 1994)
در سال 1960 تبدیل به اولین زن آمریکایی شد که در یک المپیک توانست 3 مدال طلا بدست آورد.
ویلما خواهر بیستم از 22 خواهر و برادر اهل تنسی آمریکا بود و چند هفته زودتر بدنیا آمده بود کودکی مشقت باری را با بیماری های گوناگون گذراند و توانایی راه رفتن بدون کمک عصا راتا 9 سالگی نداشت. با وجود کودکی سختی که داشت در دبیرستان در رشته های بسکتبال و دو میدانی سرآمد همگان شد. در المپیک 1956 زمانی که تنها 16 سال داشت در رشته 4*100 متر توانست مدال نقره را بدست آورد اما موفقیت اصلی وی در المپیک 1960 بود که موفق شد سه مدال از جمله 100 متر و 200 متر را بدست آورد. وی رکوردهای جدیدی نیز در این دو رشته از خود بجا گذاشت.

بیلی جین کینگ 1971
کینگ تنها یک تنیسور موفق نبود رفتار وطرح لباسهای او  زبانزد ورزش دوستان و طرفداران بیشمار وی در سالهای اوائل 1970 بود. وی اولین تنیسور زن در دنیا بود که به رقم یکصد هزار دلار درآمد از طریق جوایز نقدی مسابقات دست یابد که در زمان خود و در دنیای ورزش زنان رقم قابل توجهی بود وی همچنین برنده 12 گراند اسلم انفرادی و 18 گراند اسلم دوبل در بین سالهای 1965 تا 1980 شد.

ژان بنو ساموئلسون
ساموئلسون موفق شد در سال 1979 رکورد ماراتن را بشکند. وی یک الگو در زندگی ورزشی بسیاری از ورزشکاران میباشد و توانست دروازه های جدیدی را در دنیای ورزش بانوان فتح نماید. موفقیت بزرگ وی در سال 1979 در دوی ماراتن بوستون در حالی که شرکت کننده گمنامی بیش نبودچشمها را  دنیای ورزش خیره نمود. وی توانست در این مسابقات رکورد سابق را 8 دقیقه بهبود دهد. وی اینو موفقیت را بار دیگر در سال 1983 تکرار نمود و 2 دقیقه رکورد قبلی جهان را بهبود بخشید که بمدت 11 سال پا برجا ماند. ساموئلسون همچنینی در مسابقات المپیک 1984 لس آنجلس مدال طلا را کسب نمود.

جین فوندا
شاید جین فوندا که پیشتر بعنوان هنرپیشه فیلمهای دهه های 60 و 70 شناخته میشود هرگز در رشته ورزشی خاصی تبحر آنچنانی نداشت و هیچگاه مدالی کسب ننمود ولی  در اوائل دهه 80 انقلابی در رشته ایروبیک با انتشار فیلمهای تمرینات بروی کاستهای وی اج اس براه انداخت که تاکنون دوام داشته است. ملکه تمرینات ورزشی آخرین سری تمرینات  خود را بروی دی وی دی البته در سال 2010 انتشار داد.

مری لو رتون
در المپیک سال 1984 مری لو موفق شد در رشته پرش خرک امتیاز کامل 10 زا بدست آورد و در نهایت بیشترین امتیاز مجموع را کسب نمود تل بعنوان بهترین ژیمناست آن دوره از رقابتها را کسب نماید. با درخشش او ژیمناستیک بخصوص در کشورهای غربی محبوبیتی چند برابر یافت .

دارا تورس
در المپیک 2008 پکن دارا تورس تبدیل به پیرترین شناگر تاریخ رقابتها گردید با وجود سن بالا توانست 3 مدال نقره را بدست آورد. وی از المپیک 84 لس آنجلس در 5 سری ازمسابقات المپیک بصورت ممتد شرکت نمود و موفق به کسب 12 مدال از این مسابقات گشت.

لیزا لسلی
اولین زنی که موفق شد در یک مسابقه حرفه ای اسلم دانک نماید. لیزا در طول دوره بازی انواع و اقسام رکورد ها را جا به جا نمود و موفق شد در چهار دوره مختلف در سالهای 1996،2000،2004 و 2008 مدال طلای بازیهای بسکتبال زنان را کسب نماید

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد