در تازه‌ترین لیست نشریه‌ معروف «فوربس» در مورد صد ورزشکار پردرآمد جهان، شش تنیس‌باز قرار گرفته‌اند که سه تن از آنها زن هستند. این سه تنیس‌باز زن تنها ورزشکاران زن در این رده‌بندی هستند.

مجله اقتصادی فوربس تایگر وودز، گلف‌باز سرشناس امریکایی را به عنوان پردرآمدترین ورزشکار دنیا معرفی کرد. وودز سالانه 1/78 میلیون دلار درآمد دارد که 1/13 میلیون دلار آن بابت جوایز نقدی‌ای است که از مسابقات حرفه‌ای گلف می‌گیرد و 65 میلیون دلار بقیه آن از طریق تبلیغات و حامیان مالی اوست.

نکته جالب این لیست اما حضور شش تنیس باز در بین 100 ورزشکار اول لیست پردرآمدترین‌هاست و نفر دوم هم کسی نیست جز راجر فدرر، پرافتخارترین تنیس‌باز تاریخ. طبق اعلام فوربس، این تنیس‌باز سوییسی سالانه 5/71 میلیون دلار درآمد دارد که فقط 5/6 میلیون دلار آن از جوایزی است که به خاطر حضور در تورنمنت‌های مختلف گرفته و 65 میلیون دلار دیگرش (درست به اندازه تایگروودز) از حضور در برنامه‌های تبلیغاتی یا حمایت اسپانسرهایش به دست می‌آید. فدرر که با داشتن 17 جام قهرمانی در گرنداسلم‌های چهارگانه (اوپن استرالیا، اوپن فرانسه، ویمبلدون و اوپن امریکا) رکورددار است به خاطر درخشش بی‌اندازه‌اش بین سال‌های 2005 تا 2010 که در این بین به 18 فینال گرنداسلم رسید شهرت زیادی به دست آورد.

کمپانی تولیدات لوازم ورزشی «نایکی» بزرگ‌ترین اسپانسر فدرر است. او همچنین با راکت ویلسون هم قرارداد خیره‌کننده‌ای دارد. غیر از این‌ها، فدرر مدل ساعت‌های لوکس رولکس هم هست که درآمد زیادی برای او دارد. تیغ ژیلت، ماشین قهوه‌سازی ژورا، مرسدس‌بنز و یک شرکت مالی سوییسی از دیگر اسپانسرهای او به شمار می‌رود. در این بین باید به شکلات لیندت، بزرگ‌ترین تولیدکننده شکلات سوییسی در دنیا هم اشاره کرد.

اسپانسرهای او به طور ثابت به او سالانه 45 میلیون دلار می‌دهند. قرارداد او با کمپانی نایک بزرگ‌ترین قرارداد در تاریخ ورزش بین یک کمپانی و یک ورزشکار است که سالی 10 میلیون دلار برای فدرر درآمد دارد. غیر از این 8 اسپانسر، فدرر اخیرا با دو گروه دیگر هم قرارداد بسته که هم تعداد اسپانسرهایش را به 10 عدد می‌رساند و هم درآمد سالانه‌اش را بیشتر می‌کند؛ نوشیدنی مو و شاندان یکی از این دوست که در سال 2012 با فدرر قرارداد بسته و سالی 6 میلیون دلار به او می‌دهد.

سن فدرر هرچند بالا رفته و درخشش سابق را ندارد، اما به خاطر عملکرد فوق‌العاده‌اش در دنیای تنیس که خود ورزش لوکسی است مورد توجه اسپانسرها و کمپانی‌های تجاری قرار گرفته است. او اولا هرگز مثل خیلی از همتایانش مصدومیتی طولانی و بزرگ تجربه نکرده و در اکثر مسابقات دنیا تا نیمه‌نهایی پیش رفته – اگر به فینال نرسیده و قهرمان نشده – که باعث می‌شود همیشه در تلویزیون دیده شود و طرفداران بی‌شماری داشته باشد که همین‌ها بیشترین انگیزه برای اسپانسرها برای سرمایه‌گذاری روی او به حساب می‌آید.

در ضمن ماهیت خود ورزش تنیس هم به فدرر کمک کرده است. ستاره‌های فوتبال در امریکا که یکی از پرسودترین بازارهای دنیا را دارد چندان شناخته شده نیستند همانطور که ستاره‌های بیسبال در خارج از امریکا شهرت چندانی ندارند. تنیس‌بازها اما در دنیا عمومیت دارند و به همین خاطر از شرق دور گرفته تا آمریکا مورد توجه مردم و بالطبع اسپانسرها قرار می‌گیرند. برای همین هم است که فدرر بیش از حتی دیوید بکام با آن همه شهرت و لیونل مسی یا مایکل جردن بسکتبالیست تاثیرگذار است.

در نظرسنجی‌ای که «سلبریتی دی‌بی‌آی» انجام داد مشخص شد 61 درصد مردم امریکا او را می‌شناسند. در اروپا این شهرت نمود چشمگیرتری داشت کما این که در فرانسه، اسپانیا و بریتانیا 90 درصد رای‌دهندگان فدرر را می‌شناختند. او از نظر فنی هم مقبولیت ویژه‌ای بین مردم دارد. او از سوی هواداران تنیس برای 10 سال پیاپی به عنوان محبوب‌ترین تنیس‌باز انتخاب شد.

فدرر در 12 ماه اخیر فقط و فقط 5/6 میلیون دلار از محل جوایز نقدی مسابقات تنیس درآمد داشت که در قیاس با درآمد او در همین بخش در گذشته افت چشمگیری داشته. فدرر کسی است که فقط 77 میلیون دلار از جوایزی که به خاطر حضور و موفقیت در بسیاری از مسابقات گرفته به دست آورده. این یعنی 23 میلیون دلار بیش از هر تنیس‌باز دیگری در تاریخ. اما شهرت بی‌اندازه او باعث شد این تنیس‌باز خوش‌تیپ سوییسی باز هم دومین ورزشکار پردرآمد 12 ماه اخیر باشد. بالاتر از سرشناس‌ترین ستاره‌های تنیس، فوتبال، بسکتبال، بیس‌بال و خیلی‌های دیگر.

شهرت فدرر به حدی است که فقط دو هفته بعد از ثبت نامش در شبکه اجتماعی توییتر 300 هزار دنبال‌کننده پیدا کرد.

3 زن 3 تنیس‌باز

یکی دیگر از بخش‌های شگفت‌انگیز لیست 100 ورزشکار پردرآمد دنیا، حضور 3 زن  در این میان است که هر 3 تای آن‌ها تنیس‌باز هستند. نفر اول هم کسی نیست جز ماریا شاراپووا، تنیس‌باز سرشناس روس. شاراپووا نه تنها پردرآمدترین ورزشکار زن و تنیس‌باز زن است بلکه بعد از فدرر، پردرآمدترین تنیس‌باز دنیا هم هست. درآمد او حتی از نوواک جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس دنیا و رافائل نادال، یکی از پرطرفدارترین تنیس‌بازان دنیا هم بیشتر است. شاراپووا نفر بیست و دوم لیست فوربس است و در 12 ماه اخیر 29 میلیون دلار درآمد داشت. 1/2 میلیون دلار بیشتر نوواک جوکوویچ و 6/2 میلیون دلار بیشتر از رافائل نادال که نفر سی‌ام است. شاراپووا که پارسال رولان‌گاروس را فتح کرد و امسال نایب‌قهرمان شد 6 میلیون دلار از تنیس و 23 میلیون دلار از تبلیغات و اسپانسرهایش به دست آورد.

دو ورزشکار دیگر زنی که در این لیست 100 نفره حاضرند سرنا ویلیامز، قهرمان بزرگ امریکایی است که با درآمد 5/20 میلیون دلار در یک سال گذشته در رده شصت و هشتم قرار دارد و خانم بعدی هم نا لی، تنیس‌باز چینی است که با درآمد 6/18 میلیون دلار در رتبه هشتاد و ششم پردرآمدترین ورزشکاران دنیا در یک سال اخیر قرارش می‌دهد.

همین که هر 3 زن حاضر در بین 100 ورزشکار پردرآمد دنیا تنیس‌باز هستند، برای رییس اتحادیه تنیس‌بازان زن دنیا افتخار است. استیسی الستر، رییس و مدیراجرایی این اتحادیه در این بار به وبسایت رسمی آن گفت:«ما خوشبختیم که چنین ستاره‌های جهانی مشهوری مثل ماریا، سرنا و لی نا داریم و همه دنیا دوست دارد روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کند. در چهلمین سالگرد افتتاح WTA – اتحادیه تنیس‌بازان زن جهان – تنیس‌بازان زن افتخاری بزرگ خارج از دنیای تنیس به دست آورده‌اند».

بیشترین بخش از درآمد شاراپووا مربوط می‌شود به 3 قرارداد تجاری فوق‌العاده‌اش با لوازم ورزشی نایک، لوازم تنیس هد و اتومبیل پورشه (عکس بالا مربوط به امضای قرارداد تبلیغاتی شاراپووا و اتومبیل پورشه است). او البته یک خط تولید شکلات هم راه انداخته که با نام «شوگرپوا» که ترکیبی است از اسم شکر و اسم خودش که درآمد خوبی برایش داشته.

ویلیامز هم با نایک، گاتورید، ویلسون، اوپی‌آی و یک شبکه فروش خانگی قرارداد دارد که باعث شد در 12 ماه اخیر 12 میلیون دلار به 5/8 میلیون دلاری که از محل جوایز نقدی مسابقاتی که در آن‌ها شرکت کرد بیفزاید. ویلیامز که در سال اخیر قهرمان 11 تورنمت تنیس شامل 3 گرند اسلم ویمبلدون، اوپن امریکا و اوپن فرانسه شد الان زن شماره یک تنیس جهان است.

لی که اولین تنیس‌باز آسیایی فاتح یک گرنداسلم است سومین ورزشکار پردرآمد زن جهان است. او که در سال 2011 قهرمان اوپن فرانسه شد به قراردادهای پردسودی با نایک، بابولات، سامسونگ، مرسدس و رولکس بسته و  با توجه به داشتن تعداد پرشماری هوادار در کشور چین و شرق آسیا، توجه بسیاری دیگر از اسپانسرها را به خود جلب کرده است. او اخیر در لیست تاثیرگذارترین افراد دنیا که مجله تایم هر ساله آن را منتشر می‌کند قرار گرفته است. برای همین هم است که با دریافت فقط 2/3 میلیون دلار از جوایز، جز پردرآمدترین‌هاست. او 15 میلیون دلار در 12 ماه اخیر از طریق اسپانسرهایش به دست آورد.

منبع: www.tennis3sixty.com

 

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد