این هفته به معرفی گل محبوبه شب و یا یاس شب می پردازیم. این گل در اصل به کشور آرژانتین و آمریکای جنوبی بر می گردد. از این گل حدود 200 گونه مختلف وجود دارد که در شهرهای تهران و حومه معمولا در حیاط ها و تراس ها گذاشته می شوند.

این هفته به معرفی گل محبوبه شب و یا یاس شب می پردازیم. این گل در اصل به کشور آرژانتین و آمریکای جنوبی بر می گردد. از این گل حدود 200 گونه مختلف وجود دارد که در شهرهای تهران و حومه معمولا در حیاط ها و تراس ها گذاشته می شوند.

گونه های مختلف این گل را در شهرهای شمالی نیز می توان دید. این گل ها به گل های قیفی هم معروفند. این گل عطر زیادی ندارد اما گیاهی بی بو نیز، نیست. بعضی از انواع آنان در شب بسیار معطرند.

به دلیل ازدیاد در گونه های این گیاه، گل های رنگارنگی چون، قرمز، سفید، زرد و گاهی بنفش نیز دیده می شود.

این گل در اواخر تابستان و فصل بهار، گل های به اصطلاح لوله ای شکلش را نشان می دهد و در بعضی مواقع که هم از لحاظ محیط، گرما و آبرسانی، مشکلی وجود نداشته باشد، میوه های گرد و گلوله ای شکلش را نیز می توان دید. به همین دلیل این گیاه را می توان به گل گرمادوست تشبیه کرد و در سرما بهتر است او را محفوظ نگه داشت.

در فصل پاییز می توانید این گیاه را که به شاخه های پراکنده روییده اش مشهور است و از خصوصیاتش آن را یاد می کنند، هرس کرد.

این گل در فصل گرما به آبیاری منظم و تقریبا زیاد نیاز دارد اما به همین درجه در فصل زمستان، از این نیاز مبری می شود. این گل به نور مستقیم نیاز ندارد اما در جمع گیاهی نور دوست است.

این گیاه از روش قلمه ازدیاد پیدا می کند. قلمه زدن این گل بسیار ساده است. قلمه هایی به طول حدودا 10 سانتی متر، را در فصل پاییز جدا کرده و در گلدانی حاوی ماسه بکارید. درجه هوا را برایش متعادل و خوب نگه دارید تا سرما نبیند. بعد از 2 ماه قلمه ها ریشه خواهند زد. سپس می توانید آن ها را به یک گلدان دیگر منتقل کنید. معمولا خاک غنی و خاک برگ برای این گل کافی است.

نظرات

17 responses to “محبوبه شب – Night Jessamine”

 1. ti ti says:

  ghesmate golo giyaheton doost daram .mer30

 2. nima says:

  ki alan hosele dare to khone gol negah dare,raveshe negah dari heyvanat ro begid

 3. camelia says:

  giha nemitoni negah dari on vaght heyvoon mitoni negah dari

 4. ti ti says:

  agha nima gihah ke moraghebat nemikhad,por az enerjhi mosbate

 5. mehraveh says:

  این گیاه تو جه اقلیمی رشد می کنه

 6. donya says:

  che bamazast . esmesho nemidounestam ine
  fekr mikardam ye jur shokoofe bahshe

 7. سیما says:

  من ندیده بودم اینو !!! چه عجیب

 8. zahra says:

  yadesh be khair khuneye pedarim.chandta goldune shab bou dasht va shabha tuye hayate kuchikeshun che bouii rah mindakht.bouye in gol adamo mast mikone

 9. gita says:

  manam golhaye asil va ghadimio dust daram.har chand ke hanouzam bashe

 10. mina says:

  golha hichvaght ghadimi nemishan vali ghablan mardom dar khanehayr hayat dar zendegi mikardan vain goldanha to hayateshun bud.mardom be tabiat nazdiktar budan

 11. nastaran says:

  daghighan haminture bebinid nasle ghabl baraye bachehashun az esamiye golha estefadeye bishtari mikardan.chon ounharo az nazdik mididan va lamseshun mikardan.mamnun ke darmorede in golha matlab mizarid .ma ke kamtar mibinimeshun injuri laaghal shekleshono faramush nemikomim

 12. saman says:

  من یک عدد گل محبوبه شب خریدم و می خواهم بدانم که چقدر طول می کشد تا گل بدهد یک هفته است که آن را خریدم

 13. idin says:

  mahbobeye shab morede alage tarin gul baraye mane to khone parvaresh dadanesh sakhte vali be atri ke shaba az khodesh mide miarze

 14. محبوبه says:

  واقعا این گل رو دوست دارم عطرش عالیه

 15. محمد says:

  یک سر شاخه ۸سانتی گل محبوبه را در لیوان آب گذاشتم حدودا یکماه می شود برگهای جدید رویده ولی ریشه نزده آیا باید همچنان در آب نگهداری کنم؟

 16. یکابس says:

  محبوبه شب عالیه. بهار و پاییز گل میده. شبها گلاش باز میشه و خیلی خوش بوهه. تابستون مرتب آب میخواد.

 17. مهرداد says:

  گل شب بو درفصل تابستون میشه کاشت؟

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد