زنان همیشه از دیدگاه های مختلفی مورد ستایش قرار می گرفته اند. اما برای آنکه با یک هدف واحد از مقام زن قدردانی بشود، روز جهانی زن هر ساله در هشتم مارس جشن گرفته می شود.

به هر جا که سفر کنیم و یا در هر فرهنگ جستجو کنیم، می توانیم نکات مشابه و ارزش های یکسانی را پیدا کنیم.

ارزش بالای مقام زن در بیشتر فرهنگ ها وجود دارد و کمتر فرهنگی را می توان دید که در  زمان حال نیز مردان را از زنان بالاتر می بینند. زنان همیشه از دیدگاه های مختلفی مورد ستایش قرار می گرفته اند. اما برای آنکه با یک هدف واحد از مقام زن قدردانی بشود، روز جهانی زن هر ساله در هشتم مارس جشن گرفته می شود.

این روز، روز بزرگ برپایی جشن هایی برای زنان در کل جهان است. ایده انتخاب روزی از سال به‌عنوان “روز زن” نخستین بار در جریان مبارزه زنان نیویورک با شعار “حق رای برای زنان” مطرح شد.

جرقه اولیه برای نامگذاری این روزچنین بود که ، در ۸ مارس ۱۸۷۵، زنان كارگر كارخانجات نساجی در شهر نیویورك برای بهبود شرایط كارشان و در اعتراض به پایین بودن سطح دستمزد شان ، دست به تظاهرات زدند که با دخالت شدید پلیس روبه رو شدند.

روز ۸ مارس ۱۹۰۷ مجددا زنان نساج آمریكا با خواست ۱۰ ساعت كار روزانه دست به تظاهرات می زنند كه این بار هم تظاهرات آنها با سركوب پلیس روبرو می گردد و به دستگیری بسیاری از زنان منجر می شود.

در سال ۱۹۰۸ حزب سوسیالیست آمریكا به تشكیل كمیته ملی زنان برای كمپین حق رأی زنان در انتخابات اقدام می كند و در مارس همان سال كارگران زن بافنده سوزنی با خواست ممنوع كردن كار برای كودكان و كسب حق رأی زنان درنیویورك تظاهرات می كنند.

دو هزار زن تظاهر کننده در ۲۳ فوریه ۱۹۰۹ پیشنهاد کردند که هر سال در روز یک‌شنبه آخر فوریه، یک تظاهرات سراسری در آمریکا به مناسبت “روز زن” برگزار شود.

این روز در ابتدا در اروپای شرقی و روسیه به عنوان یک رویداد سیاسی برگزار می شد اما از طرفی دیگر در کشورهایی مانند استرالیا با توجه به اصل سیاسی و حقوق بشری که این نیز توسط سازمان ملل متحد تعیین شده، اجرا می شود و به همین دلیل از سال 1977 این روز را روز ” حقوق زنان و و صلح بین المللی ” نامیدند. درگیری های زنان برای احقاق حقوق مختلفشان که عمدتا در هشتم مارس به وجود آمده بود باعث نامگزاری این روز خاص در هشتم مارس شده است.

از طرفی در بسیاری دیگر از کشورها، قدرت عشق و مهر زنان، باعث کمرنگ شدن تاثیر رویداد های سیاسی در این روز شده و مردان در این روز به مانند روز مادر و یا ولنتاین، از زنان خود تقدیر می کنند.

در تقویم رسمی ایران در عصر حاضر روز تولد فاطمه زهرا در ۲۰ جمادی‌الثانی به عنوان روز زن و همچنین روز مادر گرامی داشته می‌شود.

نظرات

6 responses to “روز جهانی زن”

 1. yassaman says:

  روز زن بر زنان مهربان و بزرگ ِ همه ء دنیا مباررک

 2. minoo says:

  روز زن مبارک
  هووووورا

 3. سلیمان says:

  چقدر خوش به حالتونه شما زنا
  هم بین المللی
  هم تو ایران
  همش برا شما جشن می گیرن

 4. هما says:

  mobarak bashe khanoumaye gol

 5. maryam says:

  barikala zanaye newyork.khosham umad

 6. شکوه says:

  میتونم بپرسم چرا دیگه چیزی نمی نویسید؟
  یه سایت بدرد بخورم که بود اونم نوشته هاش ته کشید؟
  ای بابا

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد