آداب و رسوم برای اتفاقات مشخص ، با توجه به فرهنگ، جغرافیا و تاریخ هر کشوری متفاوت است.  عید فطر نیز یکی از این اتفاق های زیباست که برای مسلمانان عیدی خاص است اما در هر کشوری نحوه برپایی آن متفاوت است.

آداب و رسوم برای اتفاقات مشخص ، با توجه به فرهنگ، جغرافیا و تاریخ هر کشوری متفاوت است.  عید فطر نیز یکی از این اتفاق های زیباست که برای مسلمانان عیدی خاص است اما در هر کشوری نحوه برپایی آن متفاوت است.

در برخی از کشورها به دلیل بزرگ شمردن این عید از نیمه های ماه مبارک رمضان به پیشواز عید فطر می روند. کشورهایی مانند سودان، یمن و مالزی از جمله این کشور ها هستند. آداب و رسوم کشور های اسلامی در عید فطر به دلیل وحدتی که دربین تمامی مسلمانان در این روز وجود دارد بسیار مثال زدنی است. در اینجا به معرفی بعضی از آداب کشور های اسلامی در این روز می پردازیم.

کشور سودان:
در کشور سودان از چند روز قبل از رویت ماه ، مردم این کشور شروع به خرید لوازم عید و هدیه برای دوستان و آشنایان خود می کنند و از چند روز قبل شروع به پختن حلوا و شیرینی های مخصوص خود می کنند.

کشور یمن:
در این کشور عید فطر از استانی به استان دیگر کاملا تفاوت دارد. اما مقطه تشابه آن در تمام کشور، خرید لباس و هدایا برای قبل از عید است. در دهه آخر ماه رمضان  مردم یمن  شروع به جمع آوری هیزم می کنند تا تمامی آن  را در شب عید  تا صبح بسوزانند و به این ترتیب  این روز را  با نور و گرمای آتش زنده نگه دارند. در روز عید نیز در تمامی میادین رقص های محلی و نواختن موسیقی محلی برپاست. مردان در این روز لباس های مخصوص شهر خود را به تن می کنند و بر روی لباسشان خنجرهایی در غلاف رنگی مثل طلایی و مسی می پوشند و زنان یمنی نیز در این روز علاوه بر مهیا ساختن خانه برای ایام عید، خود را نیز با عطر و حنا و پوشیدن لباسی نو مزین می کنند.

کشور مالزی:
با اینکه حدود 40% مردم مالزی را غیر مسلمانان تشکیل می دهند، اما در این کشور از روزهای اول ماه مبارک رمضان شروع به ریسه زدن و چراغانی کردن و تزیین کوچه و خیابان ها برای پیشواز عید فطر می کنند. این کشور یکی از معدود کشورهایی است که کل ماه مبارک رمضان را به جشن گرفتن و پخش کردن موسیقی از مساجد و نواختن بر طبل می پردازند. در این روز اکثر غذاهای مردم مالزی از مرغ تهیه می شود و خوردن ماهی را در این روز ممنوع می دانند.

کشور کویت:
کشور کویت تنها کشوری است که  مردم برای عید فطر هفت شبانه روز را به جشن گرفتن می پردازند. در این روز ها تمامی مغازه ها با پرچم هایی مخصوص عید زینت داده می شوند . تمامی منازل و مغازه ها و حتی شرکت ها نیز از قبل تمیز شده اند و بوی عود از همه جا به مشام می رسد. در این روز ها مردم به عید دیدنی اقوام و آشنایان می روند و همگی لباس هایی نو که برای این عید خریداری کرده اند ، می پوشند.

کشور افغانستان:
مردم افغانستان نیز علاوه بر خرید لباس عید و دید و بازدید از اقوام و آشنایان به زیارت اهل قبور می روند.

کشور مصر:
مردم در این کشور شب آخر ماه مبارک را در خیابان ها با آواز خواندن اشعار محلی صبح می کنند  و در روز عید بعد از برپایی نماز به مسابقات ورزشی و مراسم چوب بازی و آتش بازی مشغول می شوند. مردم این کشور با تمامی شیرینی های خانگی و مقداری گوشت و میوه به منازل نیازمندان می روند و عید را تبریک می گویند.

چند مورد از آداب و رسوم عید فطر که در اکثر کشور های اسلامی دیده می شود برپایی نماز عید فطر و همچنین حنا زدن به دست ها می باشد. کشورهای مسلمان حوزه خلیج فارس، ماه رمضان  را از نظر پیشواز عید فطر  به سه قسمت تقسیم کرده اند. دهه اول این ماه را دهه غذا و دهه ی دوم را دهه پوشاک و دهه سوم را دهه شیرینی می دانند. 
مردم کشور پاکستان و هند بعد از عید قربان، عید فطر را بزرگترین عید مسلمین می دانند. اما با این حال تمامی کشور با پرچم و چراغ رنگی برای این روز آذین می شود و در خیابان ها به پخش کردن شیرینی مشغول می شوند.

 

نظرات

4 responses to “عید فطر در میان کشور های اسلامی”

 1. علی سعیدی says:

  عید همگی مبارک

 2. لـادیز says:

  شادباش های لادیز را به مناسبت عید سعید فطر بپذیرید. عید بر شما خوش، عبادات تان قبول

 3. elham says:

  che jleb bood,mamnoon

 4. سمیه says:

  عید همه مسلمین جهان مبارک امیدوارم تا سال اینده زمان عید فطر صلح در جهان برقرار باشه

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد