سال نوی خورشیدی با بلند شدن صدای توپ تحویل سال شروع می شود. نشستن پای سفره هفت سین، زیباترین آیین ایرانیان است که در نوروز برپا می شود. بلافاصله بعد از لحظه سال تحویل بازار روبوسی و آشتی کنان و عیدی دادن و عیدی گرفتن داغ است.

سال نوی خورشیدی با بلند شدن صدای توپ تحویل سال شروع می شود. نشستن پای سفره هفت سین، زیباترین آیین ایرانیان است که در نوروز برپا می شود. بلافاصله بعد از لحظه سال تحویل بازار روبوسی و آشتی کنان و عیدی دادن و عیدی گرفتن داغ است.

در روز اول عید، شاید آداب و رسوم خاصی وجود نداشته باشد اما کارهای خاصی نیز وجود دارد که بیشتر مردم در آن مشترکا شرکت می کنند.

به طور معمول، روز اول عید، یکی از خلوت ترین و ساکت ترین روزهای هر شهر است. دیگر از شلوغی چند روز قبل خبری نیست و آرامشی خاص بر همه جا حاکم شده است.

مادر بزرگ ها اگر زنده بودند، وگرنه مادر خانه بلافاصله بعد از تحویل سال، درب و پنجره های اطاق ها و مطبخ را برای مدت کوتاهی باز می کردند تا شیطان و نیز هوای سال کهنه بیرون رفته و هوای سال نو جایگزین شود. به علاوه آنها پودرقند یا آرد را به مقدار خیلی کم در فضای کوچکی از اطاق میهمانی و یا چهارگوشه حیاط می پاشیدند تا” سفیدبختی درون خانه بیاد”. و نیز آنها به همه اعضای خانواده حتما حداقل یک نقل می خوراندند و بر کف دستان یا جلوی لباسشان با گلاب پاش، گلاب می پاشیدند.

زیارت اهل قبور معمولا شب جمعه آخر سال انجام می گیرد، اما خیلی ها باز هم روز اول عید به زیارت اهل قبور می روند.

کسانی که به تازگی عزیزی را از دست داده اند، بعد از سال تحویل بر مزار عزیزشان می روند و بعد از آن به منزل باز می گردند، زیرا باقی اقوام به منزل آنان می آیند تا عید را به صاحب عزا تبریک بگویند و خانواده را از عزا در بیاورند.

بزرگ تر خانواده، تخم مرغ های رنگی که در سفره هفت سین وجود دارد را معمولا به بچه های کوچک عیدی می دهند. اما به بقیه اعضای خانواده نیز یا پولی جهت برکت کیف پول عیدی می دهند و یا اینکه هدیه ای که از قبل تهیه شده است را به یکدیگر عیدی می دهند.

بعد از عیدی دادن، به منزل بزرگ ترهای فامیل رفته و شادباش عید گفته و سال نو را تبریک می گویند. سپس به منزل خود باز می گردند تا بزرگ تر ها به منزلشان بیایند.

نظرات

2 responses to “نوروز مبارک”

  1. سالر says:

    یک سواال از هر ایرانی عاقل دارم یکی به من میتونه بگه چرا ما ایرانیها لحظه تحویل رو برا خودمون سال نو قرار دادیم؟؟ چرا ؟؟ 1391 سال هستش که جشن میگیریو ولی آخه 1391 سال قبل چه اتفاقی افتاده یا چه کسی تصمیم گرفته ما تقویممون از لحظه تحویل باشه؟؟؟

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد