توینکل دویودی، یک دختر 14 ساله هندی است اما شرایط زندگی اش او را از بسیاری از همسن و سال هایش جدا کرده است. توینکل، به جای اشک، خون گریه می کند.

توینکل دویودی، یک دختر 14 ساله هندی است اما شرایط زندگی اش او را از بسیاری از همسن و سال هایش جدا کرده است. توینکل، به جای اشک، خون گریه می کند.

برای بسیاری از مردمی که این اتفاق را می شنوند، خون گریه کردن توینکل مصداق یک معجزه است. البته از سوی دیگر بعضی از مردم خرافاتی هند نیز این پدیده را به شیطان یا دست کم جادوگران نسبت می دهند.

اما نظر علمی در این مورد چیست؟ دکتر جورج بوکانان که به منظور بررسی این مورد نادر به هندوستان سفر کرده است، معتقد است وضعیت توینکل ناشی از یک مشکل روان تنی است. وی می گوید در تمام سالهای تجربه پزشکی خود با چنین موردی مواجه نشده و علت قطعی و علمی نیز برای آن پیدا نمی کند. وی که با دیده شک و ترددید به این اتفاق می نگرد صریحا اعلام کرده که نمی داند این خون ها از کجا می آیند؟

در این میان مادر توینکل ادعا می کند که خونریزی فقط به چشم دخترش منحصر نمی شود. او می گوید بارها شاهد بوده که پاها و سر دخترش نیر دچار خونریزی شده اند.

و این ادعایی است که دکتر بوکانان آن را رد می کنند. بنا به اظهار این پزشک در دو دفعه ای که توینکل مورد معاینه دقیق وی قرار گرفته نشانه ای که دلال بر خونریزی از سر و پاهای او باشد را مشاهده نکرده است.

دکتر بوکانان معاینات فعلی را برای تشخیص دلیل این مورد نادر کافی نمی داند و معتقد است بررسی های دقیق و طولانی مدت باید بر روی توینکل صورت بگیرد.

اما مهمترین حدسی که این متخصص کودکان می زند بروز علائم سندروم سایکوسوماتیک در این مادر و دختر است. افرادی که به این سندرم مبتلا هستند علایم بیماری های مختلف را تصور می کنند و گاه آن را با چنان جدیتی تجسم می کنند که باعث ظاهر شدن آنها می شوند.

بوکانان می گوید در حالیکه توینکل از دردهای طولانی و شدید شکایت می کند، تیم پزشکی هرگز نشانه ای از درد واقعی را در وی مشاهده نکرده است. بهرحال وجود یک نارسایی صرفا فیزیکی در مورد این دختر تقریبا مردود است.

اما از سوی دیگر دکتر جامپا سانینگ، چنین نظری ندارد. او معتقد است تقلب فرض کردن خونریزی های توینکل چندان عادلانه و علمی نیست. چرا که این اتفاق برای وینکل هیچ جنبه مثبتی نداشته است. بر عکس، بدلیل مشکل فعلی، این دختر دو بار از مدرسه اخراج شده واز سوی دیگران تحت فشار قرار دارد. با همه اینها چرا باید به وجود این خونریزی ها اصراری داشته باشد؟

این مورد نیز از مواردی است که شاید بعدها دلیل آن را دریابیم.

نظرات

7 responses to “خون به جای اشک؛ معجزه یا نفرین؟”

 1. sina says:

  ey vay che vahshatnake

 2. maryam says:

  خدایا بچه من اینجوری نشه. خیلی دردناکه

 3. آیسان says:

  بیچاره… آدم اینارو میبینه تازه میفهمه چقدر مشکلاتش کوچیکه. خدا شفاش بده بدبختو

 4. مهدخت says:

  من که باورم نمیشه. شاید بچه هه داره الکی این کارارو میکنه. درد داشته باشه و اثری نباشه؟

 5. sina says:

  mige ekhraj shode az madrese . ina alakiye?

 6. afsaneh says:

  che chizayi adam mibine?vaghean ma kheyli khoshbakhtim,khodaro shokr!

 7. پريا says:

  خواهر منهم وقتي بچه بود اين مشكل رو پيدا كرد، وقتي دكتر رفت گفتند يك بيماري ويروسيه و اون هم با خوردن دارو حالش خوب شد

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد