​​​​​​​مرکز ژنوم نیویورک شجره‌ نامه‌‌‌ای تهیه کرده که خویشاوندی ۱۳ میلیون نفر را نشان می‌دهد که به ۶۵ نسل می‌رسد. بررسی‌های پژوهشگران این مرکز نشان می‌دهد که “ژن خوب” در طولانی شدن عمر تأثیر اندکی دارد.

این بزرگترین شجره‌نامه (تبارنامه) دنیاست و و قدیمی‌ترین نیاکانی که در آن ثبت شده‌اند نزدیک به ۵۰۰ سال پیش زندگی می‌کرده‌اند.

نام حدود ۱۳ میلیون نفر در این شجره‌نامه آمده است و همه آنها به طریقی با یکدیگر خویشاوند هستند. این تعداد بیشتر از جمعیت کشور بلژیک است.

به طور میانگین می‌توان نسبت خویشاوندی تا یازده نسل پیش هر خانواده را در این شجره‌نامه پیگیری کرد. بیشتر کسانی که نامشان در این شجره‌نامه آمده اهل آمریکا و اروپا هستند. بسیاری از خانواده‌ها تجربه مهاجرت به کشوری دیگر را دارند. پژوهش مزبور در روز اول ماه مارس در مجله تخصصی Science (دانش) منتشر شده است.

ایجاد بانک اطلاعاتی توسط علاقمندان مبتدی

برای تهیه شجره‌نامه تیمی از پژوهشگران آمریکایی و اسرائيلی به سرپرستی جوانا کاپلانیس از مرکز ژنوم نیویورک درباره داده‌های زیادی تحقیق کرده‌اند. این تیم در مجموع پروفایل ۸۶ میلیون علاقمند به علم تبارشناسی را بررسی کرده است که اطلاعات مربوط به خودشان را به وبسایت تبارشناسی GENi داده بودند. برای ایجاد شجره‌نامه از داده‌های ۱۳ میلیون نفر استفاده شده است. هم اکنون پروفایل ۱۱۰ میلیون نفر در GENi موجود است.

پژوهشگران تاریخ تولد، ازدواج و مرگ افراد را بررسی کردند. برای اینکه بتوانند نیاکان مشترک تمامی ۱۳ میلیون نفر یاد شده را بیابند، باید شجره‌نامه را تا ۶۵ نسل پیش دنبال می‌کردند.

تغییر محل زندگی زنان پس از ازدواج

شجره‌نامه یادشده اسرار زیادی را آشکار می‌کند. انسان‌ها در آستانه عصر جدید تحرک چندانی نداشتند. بیشتر آمریکایی‌ها تا سال ۱۷۵۰ همسران خود را در پیرامون خود، یعنی تا فاصله ده کیلومتری از خانه خودشان پیدا می‌کردند. تا سال ۱۸۵۰ حتی برخی از آمریکایی‌ها با یکی از افراد فامیل‌شان وصلت می‌کردند که نسبت خویشاوندی دوری با هم داشتند.

کسانی که پس از سال ۱۹۵۰ به دنیا آمدند علاقه بیشتری به مسافرت داشتند. همسران آنها به طور میانگین در فاصله صد کیلومتری آنها زندگی می‌کردند.

به طور معمول زنان محل زندگی‌شان را تغییر می‌دادند. به جای آن، مردها وقتی مجبور به مهاجرت می‌شدند، به مکان‌هایی دورتر سفر می‌کردند.

تأثیر محدود ژن خوب در عمر طولانی

پژوهشگران همچنین با بررسی شجره‌ نامه چند میلیونی به این نتیجه رسیدند که ژن نه فقط تنها عاملی نیست که در داشتن عمر طولانی نقش ایفا می‌کند بلکه نقش آن در این رابطه کم است. آنها برای تحقیق در این باره داده‌های مربوط به سه میلیون نفر را بررسی کردند که با هم خویشاوند بودند و در فاصله سالهای ۱۶۰۰ و ۱۹۱۰ به دنیا آمده بودند.

مقایسه خانواده‌ها با هم نشان داد که در ۱۶ درصد از موارد ژن نقش مهمی در داشتن زندگی طولانی ایفا کرده است. تا کنون گمان می‌رفت که ژن در این مورد تا ۳۰ درصد نقش بازی می‌کند. پژوهشگران می‌گویند که ژن خوب می‌تواند به طور متوسط عمر انسان را تا ۵ سال طولانی‌تر کند.

یانیز ارلیش، یکی از نویسندگان گزارش پژوهشگران، می‌گوید که “این میزان زیاد نیست”.

او می‌افزاید: «بررسی‌های دیگر نشان داده‌اند که برای مثال مصرف دخانیات می‌تواند عمر را تا ده سال کوتاه کند. یعنی برخی از تصمیماتی که در زندگی می‌گیریم نقش مهمتری در طول عمرمان بازی می‌کنند تا اینکه چه ژنی داشته باشیم.»

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد