شماری از محققان مدعی شده‌اند که مردان شوخ طبع‌تر از زنان هستند.

این پژوهشگران، نتایج چندین تحقیق را بررسی کردند که در آنها از مردم خواسته شده بود به شوخ‌طبعی و خنده‌آور بودن مردان و زنان-بدون این که از قبل جنسیت آنان را بدانند- نمره بدهند.

نتیجه این بررسی‌ها این بود که مردان ۶۳ درصد بذله‌گوتر و شوخ‌طبع تر از متوسط زنان هستند.

این تحقیقات روی مردم عادی صورت گرفته نه کمدین‌های حرفه‌ای، ولی مارینا بای، که به اتفاق خواهرش مجری یک شوِیِ کمدی دو نفره به نام “سیبلینگ” است می‌گوید لزومی به انجام این تحقیقات نبوده.

مارینا در اشاره به عدم لزوم این بررسی‌ها گفت: ” این آخرین چیزی است که کمدی لازم دارد”.

او از این که ممکن است این نتایج زنانی را که می خواهند کمدین شوند دلسرد کند، ابراز نگرانی می کند.

پژوهشگران دانشگاه های ابریستوید و کارولینای شمالی ۲۸ بررسی را که درباره سنجش بامزگی و شوخ طبعی حدود ۵هزار نفر بود، تجزیه و تحلیل کردند.

آنها می خواستند ببینند آیا این نظر کلیشه ای که مردان بامزه تر و خنده آورتر از زنان هستند، حقیقت دارد یا نه.

دکتر گیل گرین‌گراس، که این بررسی ها تحت نظر او صورت می گرفته در این باره در نشریه “سایکولوژی تودی” می نویسد: “هم مردان و هم زنان در این نظر کلیشه‌ای شریکند- ولی البته صِرف این که وجود دارد، به معنی حقیقت داشتن آن نیست.”

در بسیاری از بررسی ها از زنان و مردان خواسته شده بود برای کاریکاتوری که گذاشته شده بود، شرح خنده داری بنویسند.- بعد داوران مستقل، خنده دار ترین این نوشته ها را، بدون این که جنسیت نویسندگانش را بدانند، انتخاب کردند.

دکتر گیل می گوید نتیجه ها نشان داد که به طور متوسط مردان از نظر قابلیت تولید خنده و شوخی، بهتر از زنان بودند.

او می‌گوید: “برای این که موضوع را روشن تر کنم باید بگویم همه بحث در این باره نیست که زنان، شوخ طبع و بذله گو نیستند. …. واضح است که کمدین های زنِ بسیار شوخ طبع و بامزه، وجود دارند و من بسیاری از این کمدین ها -برخی ازآنها را شخصا- می شناسم.

“به طور مثال، سارا پاسکو، یک کمدین فوق العاده است و شاید از ۹۹ درصد تمام مردان جهان خنده آورتر باشد…….حرف ما این است که متوجه شدیم که در حد متوسط تفاوتی وجود دارد.”

دکتر گیل می گوید شواهد نشان می دهد که طنز و شوخی در پیدا کردن همدم و مونس زندگی هم نقش دارد.

به عقیده او زنان در انتخاب دوست مرد به شوخ طبعی او اهمیت زیادی می دهند زیرا این خصیصه “ارتباط بسیار زیادی با هوشِ شخص دارد.”

“اما مردان زنی را ترجیح می دهند که به شوخی های آنان می‌خندد.”

این حقیقت به این معنی است که در طول تاریخ تکامل ما، مردها احتمالا ناچار بوده اند در رقابت با سایر مردها، تلاش کنند که از خنده و شوخی برای جلب توجه زنان، استفاده کنند.

مَدی بای، که به اتفاق خواهرش مارینا شویِ کمدی “سیبلینگ” را اجرا می کند بررسی هایی را که صورت گرفته بی‌ثمر ولی خنده‌دار می‌داند.

“برای من که در دنیای کمدی هستم فکر نمی‌کنم دست کم در سه سال گذشته برنامه زنده‌ای اجرا کرده باشم که در آن تعداد زنان و مردان برابر نبوده.

“شوهای کمدی شگفت انگیز متعددی که مجری آن زنان و مردان هستند، وجود دارد. نمی دانم چرا آنها سعی دارند یک حقیقت علمی درست کنند مبنی بر این که زنان شوخ طبع و خنده دار نیستند.”

به عقیده مَدی بای، وضعیت کمدین های زن بهتر از گذشته است ولی هنوز کمدی “یک دنیای مردانه” است.

او می گوید وقتی در فستیوالی سرگرم پخش اعلان برنامه بود، زنی به او گفت: “کار او خوب است ولی دوست پسرش فکر نمی کند زنان بامزه و شوخ طبع باشند.”

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد