یکی از مشکلات والدینی که بچه های پشت سر هم دارند حسادت کودک اول است. می خواهیم علائم حسادت کودک و راهکار های مقابله با آن را با شما در میان بگذاریم. تا بدانید کدام بخش از حسادت کودکان امری طبیعی است و کدام قسمت را باید جدی گرفت.

بسیاری از زوج ها دوست دارند که فاصله سنی بچه هایشان کم باشد و یا این که بعد از بچه اول نا خواسته بچه دار می شوند. یکی از مشکلاتی که والدینی که بچه های پشت سر هم دارند حسادت کودک اول است. می خواهیم علائم حسادت کودک و راهکار های مقابله با آن را با شما در میان بگذاریم.

باید توجه داشت که بروز حسادت در کودکان طبیعی و قابل کنترل است. زیرا کودکی که تا به حال مورد توجه بوده است با آمدن نوزاد احساس خطر کرده و نگران این موضوع است که نکند والدینش دیگر او را دوست نداشته باشند و برای آن ها مهم نباشد.

با نوزاد جدید با خشونت رفتار کردن، ناخن جویدن، شب ادراری، بد غذایی، چهار دست پا راه رفتن، شیشه و پستانک خواستن، لجبازی کردن، پر خواشگری و . . . از جمله رفتار هایی است که کودک بزرگتر در مقابل به دنیا آمدن نوزاد انجام می دهد.اما چه راهکارهایی را می توان در مقابل واکنش های کودک انجام داد.

تغییرات احتمالی را آرام آران و قبل از به دنیا آمدن نوزاد انجام دهید، شما با این روش می توانید سازگاری لازم با شرایط جدید را برای کودک خود به وجود آورید چرا که هنوزی نوزادی روجود ندارد که کودک علت تغییرات را به گردن او بیندازد. به طور مثال اگر کودک شب ها پیش والدین خود می خوابد، کم کم او را از خود جدا کرده و بر روی تخت خودش بخوابانید. البته مواظب باشید که علت این تغییر به دنیا آمدن نوزاد برای او مطرح نشود چون حسادت و لجبازی کودک را مضاعف می کند.

سعی کنید در کودک حس مالکیت را نسبت به نوزاد جدید بر انگیزید. مثل برادر تو، خواهر تو،. . .

یکی دیگر از راهکار های مهم تعریف خاطرات نوزادی خود کودک است و نشان دادن فیلم ها و عکس های این دوران و اینکه به او نشان دهید که قادر به راه رفتن، صحبت کردن و غذا خوردن نبوده است و شما برای بزرگ شدن او بسیار زحمت کشیده اید.

با کودک بازی کنید. یک عروسک که مورد علاقه کودکتان است را خریداری کنید و به او بگویید که این نوزاد توست و به این وسیله به او بیا موزید که چگونه باید از یک نوزاد مراقبت کرد.

با آمدن نوزاد به خانه به او یاد آور شوید که قوانین جدیدی بر خانه حکم فرمایی می کند و به این وسیله از انجام کارهای خطر ناک او جلوگیری کنید.

در مورد مزایای فرزند اول بودن با او صحبت کنید و توانایی های او را برایش پر رنگ تر جلوه دهید تا متوجه شود که بزرگتر شدن و توامند شدن بر نوزاد بودن مزیت دارد. همچنین مسئولیت هایی که توانایی انجامش را دارد به او بسپارید و پس از انجام کار او را تشویق کنید تا متوجه شود که هنوز قابل احترام و مر کز توجه است.

از خرید اسباب بازی و گفتن این مسئله که خواهر و یا برادر جدیدت این را برای تو آورده است خودداری کنید. زیرا که کودک قدرت تشخیص بالایی دارد و این مسئله را درک می کند. اسباب بازی را بخرید و بگویید که خودتان به او هدیه می دهید تا متوجه شود هنز برای شما اهمیت دارد.

نظرات

10 responses to “حسادت کودکان؛ طبیعی یا غیر طبیعی؟”

 1. مریم says:

  دیگه یه سریا خیلی نامردنا

 2. ثریا says:

  یکی از بچه های دوستامون بهش گفتن این هدیه رو داداش کوچولوت اورده اونم بر گشت گفت از کجا پول اورده
  :))))))

 3. مژده says:

  ها ها ها
  چه بچه باحالی بوده

 4. سحر says:

  من همیشه یادمه مامانم اینا این داداشه منو از من بیشتر دوست داشتن. الانشم که 32 سالمه هنوز میگن اون یه چیز دیگست
  همسرم اگه نبود نمیدونستم این سر خوردگی رو چی کار کنم

 5. sajad says:

  migoftan khanevadeha pesara ro bishtar dust darana
  hamine pas

 6. هژیر says:

  آره بابا همیشه همین بوده

 7. مهدی says:

  ki gofte
  man pesaram ama khanevade madaram hamishe dokhtari budan
  migam dokhtar mimune ama pesar mire

 8. مريم says:

  و بحث هاي تكراري^…

 9. yasaman says:

  ولی واقعا من همیشه از بچه بزرگه خانواده میخوردم .. اصلانم علتشو نمیفهمیدم تا اینکه بزررگ شدم ..
  خدایی بی خودو بی جهت یکی بیاد حرصشو سر ادم خالیی کنه زوورر داره ..
  خدا رو شکر که بزرگ شدیم و هر کدوم یاد گرفتیم همدیگرو خوب تحمل کنیم 🙂
  ثریا جان چه بچه با حالی بوده .. 🙂

 10. yasaman says:

  راستی خیلی مفید بود واقعا ممنونم

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد