اول ماه اوت (سپتامبر) روز جهانی شیر مادر است این روز را به تمامی مادران و نوزادانی که پا در دنیا گذاشته‌اند و از شیر مادرشان تغذیه کرده‌اند تبریک می‌گوییم. در میان تمامی کودکانی که متولد می‌شوند بخش کمی از آن‌ها شانس تعذیه با شیر مادر خود را پیدا نمی‌کنند؛ نوزادانی که مادران خود را در جنگ یا در اثر بیماری از دست می‌دهند… و در مقابل آن دسته از نوزادانی که شانس تغذیه با شیر مادر و به ویژه شیر مادر خود را پیدا می‌کنند کودکانی قوی خواهند بود.

شیر مادر نه تنها به عنوان غذایی برای نوزادان برای رفع نیاز گرسنگی آنها بلکه یک منبع مهم غذایی شناخته می‌شود که می‌تواند نقش مهمی در ایجاد آنتی بادی بدن نوزاد در مقابله با انواع بیماری‌ها به ویژه در در ماه‌های اولیه تولد داشته باشد. از این رو تغذیه مادران از دوران پیش از بارداری و تصمیم برای بارداری تا انتهای زمان شیردهی اهمیت بسزایی دارد.

شیر مادر نه تنها به لحاظ ایجاد ایمنی و انتقال انواع ویتامینها و موارد مورد نیاز به بدن نوزادان که تنها از طریق غذای نوزاد – شیر مادر- تأمین می‌شود، مهم است بلکه تأثیر متقابل آن بر مادران نیز مشهود است. مادران با هر بار شیردهی به نوزادان خود هورمون‌های اکسی توسین بیشتر در بدن خود تولید می‌کند که این امر به طور مستقیم بر تقویت پیوند و روابط عاطفی میان مادر و نوزاد و مژثر بر رابطه‌ی آنها از دوران شیردهی تا بزرگسالی می‌شود که به شکل اعتماد به نفس، عدم استرس و بیماریهای ناشی از آن، سلامت جسمی آنها، تقویت هوش و مواردی از این دست در فرزندان می‌شود.

و در پایان روز جهانی شیر مادر را علاوه بر مادران شیرده، این روز را به خانم‌هایی که توانایی بارداشدن به دلایلی مانند بیماری یا عدم توانایی در نگهداری جنین و یا موارد دیگر را ندارند تبریک می‌گوییم.   

نویسنده: مینا مکی

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد