برای هریک از ما بارها پیش آمده که رفتاری کرده ایم که به ناراحتی اطرافیان مان منجر شده است. اما گاهی یک عذرخواهی که با صمیمیت انجام شود می تواند جبران رفتارهای غلط ما را بکند؛ اما چگونه؟

برای هریک از ما بارها پیش آمده که رفتاری کرده ایم یا حرفی زده ایم که به ناراحتی دوستان یا اطرافیان مان منجر شده است. هر چه رابطه عاطفی ما با این افراد بیشتر باشد، آسیبی که از جانب ما دریافت می کنند نیز بیشتر است. اما خیلی اوقات یک عذرخواهی که با صمیمیت انجام شود می تواند جبران رفتارهای غلط ما را بکند؛ اما چگونه؟

وقتی تصمیم به عدرخواهی می گیرید باید دقیقا بدانید که از کدام کارتان پشیمان هستید. باید به طرف مقابل تان فرصت بدهید که در فضایی شفاف رفتار ناخوشایند شما را بازسازی کند و آنگاه عدرخواهی شما را بشنود.

مثلا هیچوقت نگویید بخاطر همه اشتباهاتم ازت عدر می خوام. بلکه بگویید: بابت رفتاری که پریشب انجام دادم و باعث ناراحتی تو شدم، متاسفم.

وقتی شما می پذیرید که عدرخواهی کنید باین معناست که میلی به فرافکنی ندارید و مانند فردی بالغ قصد پذیرفتن خطاهای تان را دارید. هیچ چیز بدتر از آن نیست که در حالیکه از کسی عدرخواهی می کنید او را در بخشی از تقصیرتان شریک بدانید. تا زمانی که چنین احساسی دارید برای عدرخواهی پیشقدم نشوید.

هیچوقت نگویید من ازت معدرت می خوام ولی اگر تو آن رفتار را نمی کردی من عصبانی نمی شدم و فلان حرف را به زبان نمی آوردم. این کار عدرخواهی نیست بلکه توجیه عمل بد است.

اگر طرف مقابل شما عدرخواهی تان را نپذیرفت فورا به او انگ بی جنبه بودن نچسبانید؛ شما هیچگاه به خوبی نمی دانید رفتارهای تان چه تاثیری بر دیگران می گذارند شاید رفتاری که به خاطر آن عدرخواهی می کنید اثری مخرب بر شخص مقابل تان گذاشته باشد. در این شرایط به جای آنکه او را سرزنش کنید، تکرار کنید که از کارتان پشیمانید و متاسفید که رفتارتان چنان زشت بوده که جای بخشایش به جا نگداشته است. با اینحال برای همیشه این موضوع را تمام شده ندانید شاید طرف مقابل شما مایل است شما را ببخشد اما برای اینکار به زمان بیشتری نیاز دارد.

برخی اوقات لازم است برای عدرخواهی وقت تلف نکنید، اما بعضی اوقات هم هست که باید به طرف مقابل تان زمان بدهید و درک این موضوع در قبول یا رد عدرخواهی بسیار تاثیرگذار است.

عدرخواهی به تنهایی کافی نیست و اگر شما برای جبران واقعی صدماتی که ایجاد کرده اید اقدامی نکنید باز هم ناچار خواهید شد عدرخواهی کنید و یادتان باشد هرگز تضمینی برای بخشش دایم وجود ندارد.

درست است که عدرخواهی در خلوت برای شما راحت تر است اما اگر توهینی را در جمع انجام داده اید باید در جمع عدرخواهی کنید مگر آنکه شخص مقابل تان آن را ضروری نداند.

اکثرا وقتی افراد در فضای بخشیدن قرار می گیرند اشتباهات خودشان را نیز می پذیرند و به خاطر آنها متقابل از شما عدرخواهی می کنند در چنین شرایطی همانگونه که دوست دارید با شما رفتار شود رفتار کنید.

نظرات

10 responses to “منو ببخش”

 1. Camelia says:

  Albate hame kara ghabele bakhshes nistan

 2. camelia says:

  bazi raftara hastan ke ghabele bakhshesh nistan

 3. nima says:

  shoma khanooma kolan kinei hastid,faghat kafie ma ye kari bikonim ta akhare omr mizanin to saremon

 4. camelia says:

  say konid kare eshtebahi nakonid ke ta khare omr nazanim to sareton

 5. ti ti says:

  kheili ali bod,vaghan hamamon bayad bakhshesh ro yad begirim

 6. hnieh says:

  man camelia movafegham,kheili az kararo nemishe bakhshid.yeki az ina khianate

 7. cmelia says:

  ke hame marda khaenan

 8. ti ti says:

  manam ba in harf ke nemishe khianato bekhshid movafegham vali hame marda khianat nemikonan

 9. nima says:

  che ajab ye khanoomam peyda shod ke az ma mardaye bichare defa kone

 10. yassaman says:

  تورو خدا دوستان برای یکبار هم که شده به خاطر این نوشته زیبا بیایین همدیگرو ببخشین و انقدر زن و مرد بودن و چوب نکنین بزنین تو سر هم.
  واقعا حالم بد میشه وقتی میبینم از بچه کوچیکمون تا ادم بزرگمون هنوز که هنوزه اینطوری با هم میجنگن..
  خیانت کردن کار خیلی بدیه که خودتونم میدونین مرد و زن نمیشناسه
  ادم همیشه باید پناه ببره به خدا و خودش و جمع کنه و تا اونجا که میشه مرتکب اشتباه نشه
  _____________________________
  لادیز ممنون بابت این نوشته خیلی استفاده کردم

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد