یادتان می آید چطور گواهینامه گرفتید؟ یک مربی خانم یا آقا در زمانیکه هیچ اطلاعی از ترمز و گاز و کلاچ نداشتید د ر حداقل 10 جلسه به شما پارک دوبل، دور دو فرمان و سنگ چین را یاد داد.یکی از آن مربیان خانم بهرامی است، که نزدیک به 18 سال است مربی طرح های آموزش و آزمایش است. با گفتگویی که سارا تهرانی با ایشان انجام داده است، همراه شوید.

یادتان می آید چطور گواهینامه گرفتید؟ یک مربی خانم یا آقا در زمانیکه هیچ اطلاعی از ترمز و گاز و کلاچ نداشتید د ر حداقل 10 جلسه به شما پارک دوبل، دور دو فرمان و سنگ چین را یاد داد.

یکی از آن مربیان خانم بهرامی است، که نزدیک به 18 سال است مربی طرح های آموزش و آزمایش است. با گفتگویی که سارا تهرانی با ایشان انجام داده است، همراه شوید.

خانم بهرامی، چطور شد که این شغل را انتخاب کردید؟

من 16 ساله بودم که ازدواج کردم و در 22 سالگی مادر 3 پسر بودم. همسر من در همان سال ها به قصد مهاجرت بارها کشور را ترک کرد و هربار با هزینه های بیشتری که کرده بود و جیب خالی تر بازگشت. یکی از این دفعات هم با اخذ پناهندگی اجتماعی برای همیشه کشور را ترک کرد. در این زمان من مادر جوانی بودم با سه پسر کوچک که بدون همسر و تخصص تنها مانده بود.

نظر خانواده شما در مورد این اتفاق چه بود؟

ابتدا همه امیدوار بوند هسرم برای من و فرزندانش هم به فکر بیفتد اما بعد از مدتی متوجه شدیم شرایط زندگی در سوئد به گونه ای نیست که ما بتوانیم به این زودی ها در کنار هم جمع شویم.

یا از طرف خانواده خود یا همسرتان حمایت می شدید؟

روزگار برای همه دشوار است. آن زمان همه اطرافیان من شرایطی کملبیش یکسان با خودم داشتند. همه بچه دار بودند و خرج و مخارج داشتند. خاطرم هست چند ماهی در منزل عمه بزرگم زندگی می کردم و برادرم ماهیانه کمکی جزیی به من می کرد. تا اینکه یک روز در یک مهمانی این را شنیدم که دیگران می گفتند برادرم دوران سختی دارد که باید در این دوره و زمانه خرج دو خنواده را بدهد. شنیدن همین جمله حال من را دگرگون کرد. تصمیم گرفتم هرطور شده سراغ کاری بروم.

چه کارهایی را تجربه کردید؟

حقیقت این است که ازدواج من در سن پایین و مادر شدنم به من فرصت آموختن هیچ حرفه ای نداده بود. من حتی دیپلمم را پس از مادر شدن گرفتم. بطور کلی 3 پسر بچه چنان زمانی از من می گرفتند که در خودم توان یادگیری یک کار جدید نمی دیدم. بعد از اتفاقاتی که تعریف کردم یک دوره تابلو کوپلن می بافتم اما هیچ کمکی به من نکرد.

فکر آموزش رانندگی از کجا به ذهن تان رسید؟

زمانی که ما جوان بودیم آموزش اجباری نبود و ما در شهرک آزمایش امتحان می دادیم. بنابراین از وجود چنین مهارت و شغلی بی اطلاع بودم. تنها کار مثبت من در آن روزها این بودکه پسر بزرگم را به مدرسه می رساندم و بر می گرداندم. یک روز مادر یکی از بچه ها به من گفت خیلی خوب است که شما رانندگی بلد هستی و میتوانید به دیگران وابسته نباشید و کارهارا خودتان انجام دهید.

بعد این خانم گفت من هم دوست دارم رانندگی یاد بگیرم “اما آقامون راضی نمی شود بروم پیش مرد غریبه” این عین جمله ای بود که آن خانم به من گفت.

اینطور شد که من فکر کردم این کاری است که می توانم انجام دهم.

آیا از کارتان راضی هستید؟

ببینید در ابتدا این کار برای من شغل نبود، تمام چیزی بود که به من معنی چشیدن مجدد طعم استفلال را می داد. دستمزد من کم اما همان بود که من را دوباره روی پاهیام قرار داد. من هر بار که کنار یک هنر جو می نشستم هملان قدر مغرور بودم که یک جراح مغز می توانست به خودش ببالد.

الان چه احساسی دارید؟

احساس سپاس نسبت به این کار و همه هنرجویانی که در تمام این سالها داشتم. من توانستم با این کار هر سه پسرم را به دانشگاه بفرستم و امروز آنها افراد موفقی هتند. امروز در خانواده من کسی هستم که موقع بحران های مالی به کمک دیگران می رسد. من که در یک دوره حتی نم ی توانستم برای فرزندانم تغذیخ مدرسه تهیه کنم، این برای من خیلی مهم و ارزشمند است.

خاطره ای از کارتان دارید؟

هر هنرجو یک داستان دارد. آنها معمولا برای اولین بار با من پشت فرمان می نشینند و عمدتا خیلی هیجان دارند. یکی از هنرجویان من بود که کوچک ترین علاقه ای به رانندگی نداشت و در آن زمان اینطور احساس می کردم که خیلی هم راننده خوبی نمی شود بطوریکه بیش از 8 بار امتحان داد. چند وقت پیش وقتی هنرجو داشتم دیدم همکاری از آموشگاهی دیگر برای مان چراغ می زند. وقتی کنار هم قرار گرفتیم همدیگر را شناختیم. هرگز متوجه نشدم چطور بی استعداد ترین هنرجوی من مربی آموزش رانندگی شده بود.

خانم بهرامی از وقتی که در اختیار ما قرار دادید متشکرم و اگر صحبتی دارید بفرمایید.

من هم از شما ممنونم. من یک صحبتی با خانم ها دارم. شرایط زندگی و شغلی برای اکثر ما خانم ها دشوارتر از آقایان است. اما به این معنی نیست که باید زود تسلیم شویم. خود من به خاطر اجبار و عزت نفسم کار کردم اما امروز فعالیت اجتماعی برای یک زن واجب است و موفقیت او را نشان می دهد. من هنوز هم هنرجویانی دارم که با بچه های بزرگ برای آموزش مراجعه می کنند. هر چند دیر ولی بالاخره خانم ها متوجه اهمیت استقلال خود می شوند.

با امید موفقیت برای شما.

ممنون.

 

عکس ها تزئینی هستند.

نظرات

27 responses to “حرفه من: مربی آموزش رانندگی”

 1. sima says:

  اینقدر از این راننده ها خوشم میاد. باریکالله خانم. موفق باشید.

 2. هدهد says:

  دمت گرم.من عاشق خانم های شیرزنی هستم که روی پای خودشون ایستادن وزندگیشونواداره می کنند.صد آفرین

 3. غضنفر says:

  منم که یک آقا هستم خیلی از این خانمهای مربی رانندگی و شیرزن خوشم می آید خیلی دوست دارم این خانم با ماشین خودم به من آموزش بده و رانندگیمو تقویت کنه

 4. زهرا says:

  با سلام خوب بود من یکسال نشد ه گواهینامه گرفتم ومی خواهم مربی رانند گی بشم لطفا مرا راهنمایی کنید

 5. مبین چعفری says:

  باسلام مربیان اموزش رانندگی برای امزش ساعتی چقدر میگیرند وایادرهمه جا یکسان است لطفا جوابش را برایم ایمیل نمایید fezek1988@yahoo.com

 6. ساره says:

  سلام
  من شهریورسال89برای گرفتن گواهینامه اقدام کردم امافکرکنم موقع خوبی نرفته بودم چون تداخل پیداکرده بودباکلاسای دانشگاه وامتحانات پایان ترم وکنکورارشدو…الان وقتم آزاده ومیخوام پیگیری کنم.میخواستم اگه مقدوره یه خط ارتباطی باخانم بهرامی بهم بگیدوراهنماییم کنیدچون مهمه برام ممنون منتظرم.ایمیل روهم که براتون نوشتممنتظر اینم آدرس مبلاگمهwww.agle.blogfa.com

 7. سارینا says:

  سلام
  من 4 ساله گواهینامه گرفتم و الان میخوام پشت فرمون بشینم
  میخوام چند جلسه بصورت خصوصی آموزش ببینم
  میخواستم ببینم امکانش هست؟
  سمت شمال شرق هستم

 8. انتظامی says:

  با عرض سلام خدمت کسانی که وارد این سایت شده اندواین مطالب را میخوانند.مربی بودن واقعا کار بسیارسختی است.اکثر مردم فکر میکنند که مربی تو ماشین نشسته و چهار زانو زده و هنرجو رانندگی میکنه.در صورتی که یه مربی منتظر یک دقیقه وقت خالی میگرده تا از اون فشار عصبی خودش رو خالی بکنه.اکثر مربی ها بعد ازچند سال این حرفه رو رها میکنند چون حامی ندارند.

  • سمیه says:

   من مربی اموزشگاه هستم ما فقط مشکل ضعیف بودن هنرجو را نداریم مشکل بی قانونی و حرف زور و بی احترامی مدیر وموسس و راهنمایی ورانندگی را هم داریم

 9. بنفشه says:

  ضمن سلام و خسته نباشید به همه مربیان رانندگی
  خواهش میکنم اگر شماره تماسی از خانم بهرامی مربی رانندگی دارید اطلاع دهید

 10. زهره says:

  واسه گرفتن کارت مربیگری آموزش رانندگی مدارکم رو باید به کجا ارجاع بدم یعنی در خواستم رو کجا ببرم تامرحل بعدی رو بگذرونم

  • اینازریگی says:

   سلام باید یکی ازاموزشگاهای شهرتون به شمامعرفی نامه بده که شما میخواین مربی اون اموزشگاه بشید..بعد مثل گواهینامه ازمون تئوری می گیرن جهت صدور کارت مربی گری و بعدشم عملی ..البته بایداینم بگم کلاس واموزش هم دارید..

 11. فريبا says:

  فريبا با سلام و خسته نباشيد اگر شماره تلفني از خانم بهرامي داريد لطفا در اختيار ايجنانب قرار دهيد با تشكر از شما

 12. zahra says:

  دم شما گرم، خسته نباشید.
  من گواهینامم رو چند سالی هست که گرفتم ولی پشت فرمون نشستم.شما تو چه محدوده ای کار می کنین؟ می شه باهاتون تماس بگیرم برای آموزش ؟

 13. zahra says:

  دم شما گرم، خسته نباشید.
  من گواهینامم رو چند سالی هست که گرفتم ولی پشت فرمون نشستم.شما تو چه محدوده ای کار می کنین؟ می شه باهاتون تماس بگیرم برای آموزش

 14. مهشید says:

  من یکی از مربیان آموزشگاه رانندگی هستم.ما دوتا مربی خانم در یک شهر کوچک هستیم.ولی متاسفانه مدیر آموزشگاه با اینکه خیلی هنر جو کم هست ویکی از ما مربیها باید بیکار باشیم. یک مربی خانم دیگه میخاد بیاره.بنظر شما این قانونی هستش

 15. حسن ربانی says:

  با سلام وخسته نباشید به تمام کسانی که برای امرار معاش خود و خانواده زحمت و سختی میکشندالالخصوص خانم بهرامی وامثال خانم بهرامی ها که تومملکت ودوروبرمون زیادن وبرای بعضیها ناشناخته .مهم پشتکار وهمت این خانوم هست که جای تحسین داره.

 16. مربی says:

  کسانی که مربی رانندگی هستن تو اینستاگرام به هم بپوندید
  کافیست کلمه های (مربیان آموزشگاه رانندگی) را جستجو کنید

 17. علی says:

  باسلام
  من هشت سال از بهترین روزهای عمر و جوانیم را مربی آموزشگاه رانندگی بودم . بااینکه در خیلی کارهای دیگه مثل جوشکاری ، طراحی ماشین آلات صنعتی ، طراحی وبسایت و نرم افزار ،حسابداری و … مهارت داشتم ولی سرمایه ای نداشتم ، بصورت موقت وارد اینکار شدم و هرروز تصمیم میگرفتم از این شغل فرار کنم ولی وقتی به بدهی و اقساطم فکر میکردم سعی میکردم با لبخند آموزش بدهم . دراین سالها از بی احترامی مردم ، هنرجویان و مسئولین آموزشگاهها و نیروهای راهنمایی رانندگی و همچنین سختی کار ، از نظر جسمی و روحی و عصبی فشار بسیاری را تحمل کردم که در نتیجه فشار خون و ریزش و سفیدی شدید مو و لرزش دست و مشکلات گوارشی و کبدی به سراغم آمد .
  دکتر مراجعه کردم ایشان نتیجه بیماریهای من را استرس زیاد تشخیص دادند و تصمیم گرفتم ماشینم را بفروشم که دیگر نتوانم سر اینکار بروم . باوجود بیکاری و مشکلات بوجود آمده بازهم از تصمیم خودم راضی هستم . مربی بیمه تامین اجتماعی نداره ، حقوق و ساعتکاری مناسب به سختی کارش نداره . توصیه میکنم اگر میخواهید عمر بیشتری داشته باشید اصلا و اصلا سمت این کار نروید .

 18. زهرا says:

  سلام من مربی آموزشگاه هستم ما مربیا باید با همه چی در آموزشگاه بسازیم تحمل کنیم نه بیمه داریم نه مزایای داریم ریس آموزشگاه وقتی هنرجو در مورد مربی بد گوی میکن مربی را بیرون میکند آخه این چه وضعشه که بیای بری مربی بشی وبعد با یه تهقیر از کارت بیکار بشی و نون یکی را ازش بگیرن آخه چرا مملکت ما اینطوریه این چه جور اغداری هستش توسعه میکنم به مدیرای اموزشگاه یکمی توسعه کنن وقتی مربی میگیر به هر بهانه یا دلیلی بیرونش نکن به خدا سخته با یه بد بدبختی بری و بعد بیرونت کنن چرا هروقت که خواستن یه مربیا دعوت به کار میکنن وبعد خودشون بیرونش میکنن خواهش میکنم رسیدگی کنید ما عمرمونا میزاری بابت این کار مجبوریم تحمل کنیم چون کارمونا دوست داریم این درستش نیست بخدا من ناراضیم چرا باید اینطوری باشه

 19. اعتصام says:

  سلام
  لطفا شماره تماس خانوم بهرامی رو برام ایمیل کنین.
  ممنونم
  az. etesam@gmail.com

 20. دلناز says:

  سلام .من پیشنهادی دارم برای خانوم هایی که علاوه بر آموزش دنبال مهارت هستن.الان ماشین خیلی گرون شده هزینه ها بالا رفته اگه کوچکترین خطا یا تصادفی داشته باشین کلی باید هزینه بدید .من از مربی های آموزشگاه نتیجه نگرفتم با خیلیا هم کلاس رفتم چه خصوصی چه آموزشگاه آخر با کلی تحقیق خانومی را پیدا کردم که خیلی معروفه کارشون تضمینی و عالیه آموزش ایشون خصوصی هست .خانوم غفاری ۰۹۱۲۱۴۹۰۸۰۳

 21. پریناز says:

  سلام .من پیشنهادی دارم برای خانوم هایی که علاوه بر آموزش دنبال مهارت هستن.الان ماشین خیلی گرون شده هزینه ها بالا رفته اگه کوچکترین خطا یا تصادفی داشته باشین کلی باید هزینه بدید .من از مربی های آموزشگاه نتیجه نگرفتم با خیلیا هم کلاس رفتم چه خصوصی چه آموزشگاه آخر با کلی تحقیق خانومی را پیدا کردم که خیلی کارشون عالیه آموزش ایشون خصوصی هست خانم حسینی 09109848505

 22. وحید says:

  با سلام شغل مربی رانندگی یعنی خودتو جسمی و روحی و سرمایتو وقف اموزش بدون هیچ مزایای بکنی و هیچکس به فکرت نباشه تو خیابون که اصلا به مربیان احترام نمیزارن و مسئولین هم اصلا ذره ای احترام برای مربی قائل نیستن یعنی اگر یه روز کار نکنی مزد نداری هیچ مرخصی نداری هیچ بیمه ای ما را پوشش نمیده اگر ما و خانوادمون دچار مشکلی بشیم هیچ ارگانی ما رو قبول نداره حتی برای یه وام 5 تومانی شغل ما را قبول ندارن فقط دعا کنید من از این شغل خارج بشم دعا کنین.

 23. صببا says:

  سلام،من سالها آرزوی رانندگی به دلم مونده بود تا اینکه توسط یکی از دوستانم باخانمی آشناشدم که من وبه آرزوم رسوند والان بدون تصادف سال هاست رانندگی می کنم.خانمی بسیار جذاب وخوش برخورد ومهربون ودرعین حال بسیار کاربلد واستادواقعی.امیدوارم عاقبت به خیر بشن.این تنها کاری است که می تونم به نمایندگی از تمام خانم هایی که توسط این نازنین راننده حرفه ای بشن انجام بدم.خانم تازیک عزیز دوستت داریم شماره ایشون۰۹۰۳۰۱۰۹۳۶۰

 24. احمدرضا خیاطی says:

  منم خانمم‌مربی آموزشگاه رانندگی درشهرستان که همون سال اول یه تصادفی کرد والان ده ساله خوشبختانه دیگه تصادف وحادثه ای نداشته فقط خیلی حوصله واعصاب میخواد هرچند وسایل خودرو الان واقعآ گرونه ولی خوب بد نیست وراضیه . البته شرط هرکاری اول علاقه است ولی اینکار حوصله واعصاب میخواد

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد