در روزهای اخیر ارمنستان با خبرهای اعتراض‌های گسترده و به تعطیلی کشیده شدن شهرهای آن در صدر خبرهای روز قرار گرفت. درباره این سرزمین محصور در خشکی و از کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی در جنوب قفقاز چه می‌دانید؟

در این جا شش نکته برای شناخت بیشتر این کشور آورده‌ایم.

بیشتر اهالی ارمنستان خارج از ارمنستان زندگی می‌کنند

جمعیت ارمنستان حدود ۳ میلیون نفر است اما میلیون‌ها ارمنی در خارج از این کشور زندگی می‌کنند. بیشتر مهاجران درامریکا، روسیه و فرانسه پراکنده هستند. بسیاری از ارمنی‌ها به دلیل هم‌جواری و نزدیکی و هم‌چنین آشنایی به زبان روسی به روسیه مهاجرت می‌کنند.

کوه آرارات نماد ملی ارمنستان است

هر چند که در ترکیه قرار دارد.

کوه آرارات برف‌پوش (۵۱۳۷ متر ارتفاع) در افق ایروان، پایتخت ارمنستان خود‌نمایی می‌کند. در این طور در روایات مذهبی نقل شده است که این کوه محلی است که کشتی نوح بعد از سیل و طوفان به خشکی رسید.

ارمنستان یکی از کهن‌ترین تمدن‌های مسیحی است

ارمنستان اولین کشوری بود که در اوایل قرن چهارم میلادی، مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن کاملاُ خود‌مختار و متفاوت با کلیسا‌های دیگر در دنیاست.

آموختن شطرنج اجباری است

از سال ۲۰۱۱، همه بچه‌های بین شش تا هشت سال به طور اجباری کلاس‌های شطرنج را می‌گذرانند.

این کشور قهرمانان شطرنج بسیاری پرورش داده است و اکنون بیش از ۳۰۰۰ معلم آموز‌ش‌دیده و ماهر شطرنج در مدارس آن مشغول به کارند.

۵. ارمنستان به کنیاک خود می‌نازد

در طول جنگ جهانی دوم، ژوزف استالین، رهبر شوروی سابق چندین شیشه کنیاک ارمنستان را به عنوان هدیه برای وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت بریتانیا فرستاد. سال‌ها بعد، در سال ۲۰۱۳، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای تجدید خاطره این ماجرا به دیوید کامرون، نخست وزیر سابق بریتانیا یک بطری کنیاک ارمنستان هدیه داد.

افراد مشهور بسیاری ریشه و تبارشان به ارمنستان می‌رسد

از میان این افراد می‌توان شارل آزناوور آهنگساز و خواننده فرانسوی، گری کاسپاروف شطرنج‌بازمعروف، شر(شرلين سركيسيان) خواننده آمریکایی و کیم کارداشیان اشاره کرد که این آخری در توییتی حمایت خود را از معترضان ارمنستان اعلام کرد. او در توییت خود نوشت: “برای من بسیار الهام‌بخش است که می‌بینم مردمان ارمنستان در تظاهراتی آرام و صلح‌آمیز خواهان تغییر هستند. امروز روزی تاریخی برای ارمنستان است. این عکس خودم را در ارمنستان اینجا آوردم چون این زن مرا بسیار تحت‌تأثیر قرار داد. او نشان و نمادی از قلب‌های توانا و قدرتمند همه مردمان ارمنستان است!”

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد