برای دیدن یکی از زیباترین دریاچه های ایران فرصت زیادی نمانده و روزهای آخر تابستان را باید غنیمت دانست. سفر به «دریاچه گهر» در استان لرستان در فصل سرما به تجهیزات کامل کوهنوردی  احتیاج دارد، اما در تابستان با یک کوله پشتی و یک کیسه خواب خوب می توان از مناظر این منطقه استفاده کرد.

برای دیدن یکی از زیباترین دریاچه های ایران فرصت زیادی نمانده و روزهای آخر تابستان را باید غنیمت دانست. «دریاچه گهر» در استان لرستان از آن جاهایی است که فصل سرما به تجهیزات کامل کوهنوردی و زندگی در شرایط سرد احتیاج دارد اما در تابستان می شود با یک کوله پشتی و مقداری لباس گرم و یک کیسه خواب خوب از مناظر این منطقه استفاده کرد.

دریاچه گهر یک منطقه حفاظت شده است که بین رشته کوه های اشترانکو در استان لرستان و در ارتفاع 2350 متری از سطح دریا واقع شده. این دریاچه در واقع از دو دریاچه گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) تشکیل شده است. شرایط رسیدن به دریاچه گهر کمی سخت است و نیازمند به پیاده روی نسبتا طولانی مدتی است. اما همین موضوع باعث شده تا کسانی که رنج سفر کردن به این منطقه را به جان می خرند با طبیعت تقریبا بکر و کمتر دست خورده ای مواجه شوند.

نزدیکترین راه برای رسیدن به دریاچه از مسیر الیگودرز است اما از راه دورود هم می شود به دریاچه دسترسی پیدا کرد. مسیر دورود به دریاچه، یک ساعت با ماشین و چهار ساعت و نیم پیاده روی لازم دارد اما از مسیر الیگودرز باید دو ساعت با خودرو و یک ساعت و نیم با پای پیاده راه رفت.مسیر جاده الیگودرز از شرایط بهتری هم برخوردار است و از هفتاد کیلومتر مسیری که باید با خودرو رفت نزدیک به 90 درصد آن آسفالت است.

اگر دسترسی به خودرو نداشته باشید هم یکی از بهترین راه های سفر به دریاچه گهر استفاده از قطار است. مسافران این دریاچه می توانند سوار قطار تهران- خرمشهر شوند و در ایستگاه« دربند» که ایستگاه بعد از« ازنا» است پیاده شوند و به سمت روستای« طیان» بروند.

برای رفتن به گهر باید سبک سفر کرد و از بردن وسایل حجیم و سنگین خودداری کرد چون باید مسافت طولانی ای را پیاده روی کرد. هرچند افراد محلی می توانند برای حمل وسایل سنگین به مسافران خر یا قاطر کرایه دهند اما هزینه کرایه این حیوانات نسبتا بالا است و باید بین 20 تا 30 هزار تومان برای حمل بارهایتان به آنها بپردازید. داشتن کفش های مناسب کوهنوردی که بتواند پای افراد را در این منطقه کوهستانی در امان نگه دارد به اضافه لباس گرم الزامی است. سفر به دریاچه گهر شاید سفر سختی به نظر برسد اما در واقع تجربه متفاوتی است که کمی هم حس ماجراجویی آدم را ارضا می کند. شرایط رسیدن به این دریاچه باعث شده که نظافت اطراف آن به سختی انجام شود پس بهتر است چندتا کیسه مناسب جمع آوری زباله هم همراه داشته باشید تا زباله های خود رابه پایین انتقال دهید.

اگر شرایط جوی اجازه بدهد دریاچه گهر محل مناسبی برای کسانی است که شنا کردن در دریاچه ها و برکه های طبیعی را دوست دارند. ساحل دریاچه گهر بزرگ در قسمت مدخل دریاچه (ضلع غربی) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقی) که ساحلی ماسه‌ای دارد کاملا برای شنا مناسب است اما ساحل دریاچه در سایر نقاط صخره‌ای است که برای شنا مناسب نیست.

در کناره های دریاچه هم دیدنی های بسیاری وجود دارد. وجود چند جنگل که البته چندتای آنها در حال نابودی است جلوه خاصی به طبیعت این منطقه داده است. گهر کوچک هم در امتداد دریاچه بزرگ قرار دارد و با توجه به اینکه عمق کمتری نسبت به گهر بزرگ دارد می توان ماهیان کف دریاچه را دید و البته برای آنها که به ماهیگیری هم علاقه دارند جای مناسبی است. آب اصلی دریاچه را رودخانه ای تامین می کند که آبی خنک و شفاف دارد. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به« دره نی‌گاه» معروف است که پوشیده از شقایق‌های رنگی و لاله واژگون است که البته برای دیدن این گل ها باید ماه های تیر و مرداد را برای سفر به گهر انتخاب کرد. با این حال جاذبه های این دریاچه آنقدر زیاد است که دراولین فرصت و قبل از اینکه هوای سرد شود باروبندیل را جمع کنید و راهی استان لرستان شوید.

نظرات

3 responses to “دریاچه گهر، رویای آبی کوهستان”

  1. شهرزاد says:

    دریاچه گهر یکی از زیباترین جاهای دنیاست. واقعا معرکه ست. خصوصا دم طلوع خورشید.

  2. فرامرز says:

    چه زیبا، جای کمپینگ خوبی به نظر میاد چه تور‌هایی‌ هست که ببرن اونجا؟

  3. محسن قائدرحمتی تهران says:

    طبیعت اشترانکوه را بایداز نزدیک تماشا کرد.دریاچه گهر رو باید از نزدیک به تماشا نظارگر ان باشی .حداقل وقت گذاشتن جهت این مناظر زیبا یک هفته است

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد