بعضی کوه ها با بقیه فرق دارند و قسمتی از زندگی و هویت مردمانی می شوند که در کنارش زندگی می کنند. مثال اش همین دماوند که به نوعی نمادی از ایران است و یا کوه فوجی در ژاپن و یا کلیمانجارو در تانزانیا و اورست در نپال .

بعضی کوه ها با بقیه فرق دارند و قسمتی از زندگی و هویت مردمانی می شوند که در کنارش زندگی می کنند. مثال اش همین دماوند که به نوعی نمادی از ایران است و یا کوه فوجی در ژاپن و یا کلیمانجارو در تانزانیا و اورست در نپال که مردم دنیا خیلی از این کشورها را به خاطر این کوه ها می شناسند.

سبلان هم فقط یک کوه نیست. برای مردمانی که در پای این کوه زندگی می کنند قسمت عمده ای از زندگی اشان به خشم و مهربانی این کوه بستگی دارد. روستاییان اطراف سبلان از اوایل بهار چشم به آسمان و کوه دارند تا ببیند کی از آسمان تگرگ می بارد و زحمت یک ساله اشان هدر می رود. این تاثیر بر زندگی آنها باعث شده که روستاییان از قدیم نام« سلطان ساوالان(سبلان)» را بر این کوه بگذارند.

سبلان با ارتفاع 4811 متری سومین کوه بلند ایران است. بهترین زمان سفر به کوهپایه های سبلان در خرداد و تیرماه است که هوا در آن منطقه رو به گرمی می رود و دشت های اطراف آن پوشیده از گل های متنوع  و چمنزار می شود. پیست اسکی« الوارس» یکی از معروف ترین پیست های اسکی ایران هم در کوهپایه سبلان قرار دارد. در جبهه غربی قله سبلان سنگی به شکل عقاب قراردارد. این سنگ که به صورت طبیعی به این شکل درآمده به صورت عقابی نشسته است که سر به سمت شرق چرخانده است. بهترین فصل صعود به سبلان برای گروه های کوهنوردی از خرداد ماه تا پایان شهریور ماه است که هوای این منطقه از پایداری بیشتری برخوردار است. هرچند به هیچ وجه نمی توان به روزهای گرم و آفتابی این منطقه اطمینان کرد و هوای این منطقه استعداد تغییر در یکی دو ساعت را دارد. دریاچه ای که در قله سبلان قرار دارد هم از زیبایی های منحصر به فرد این قله است. در کوهپایه سبلان دره بسیار عجیبی قرار دارد که به« شيروان ‌دره» معروف است. این دره با سنگ هایی که در طول زمان فرسوده شده اند و شکل های عجیبی ساخته اند مناظر خارق العاده ای دارد که بسیار دیدنی است. زیستگاه « شیروان دره » محل زندگی دایمی کل وبز، گراز، روباه، گرگ، قوچ و میش ارمنی، خرگوش، کبک، کبک دری، فاخته و شماری از پرندگان مهاجر است. همچنین این دره با شکل عجیب و متنوع سنگ هایش محل مناسبی برای صخره نوردی است.

یکی از معروف ترین جاذبه های کوهپایه سبلان آب گرم های آن است. احتمالا همه نام آب گرم«سرعین» را شنیده اند که در اردبیل مرکز استان اردبیل قرار دارد. اما اگر حدود 50 کیلومتر از شهر اردبیل به سمت شمال غرب حرکت کنید به شهرستان مشگین شهر می رسید که نزدیکترین شهر به سبلان است. سبلان در 25 کیلومتری مشگین شهر قرار گرفته است. در خود این شهر و روستاهای اطراف آب گرم های زیادی وجود دارد. آب گرم«قینرجه» که تقریبا به معنی آب جوشان است یکی از مهم ترین آب گرم های منطقه است که چند سالی است به صورت استخر و سونا تجهیز شده است.«قینرجه» به عنوان داغ ترین آب گرم ایران شناخته شده است.  با حرکت به سمت سبلان به آب گرم های دیگری هم خواهید رسید که«قوتور سویی» یکی از آنها است. آب این آب گرم دارای مقدار زیادی گوگرد است که برای بیماری های پوستی مفید است. مقدار گوگرد این آب گرم به حدی است که از فاصله چند کیلومتری می شود بوی گوگرد را در فضا حس کرد. با فاصله کوتاهی از «قوتور سویی» آب گرم«شابیل» قرار دارد که آن هم به صورت استخر و سونا تجهیز شده است.

آثار تاریخی این منطقه هم به اندازه جذابیت های طبیعی اش قابل توجه است. سنگ نبشته ساساني، مقبره شيخ حيدر، قلعه قهقهه، ديو‌ قلعه‌سي، كهنه ‌قلعه، قلعه ارشق و محوطه تاريخي شهريري از جمله آنها است. این منطقه همچنین یکی از مناطقی است که عشایر در آن زندگی می کنند. بازدید از کوچ ایل« ائل‌سون» و زندگی آنها در چادرهای عشایری غالبا بیننده های شهرنشین را مجذوب خود می کند. در بازگشت از سفر به مشگین شهر می توانید دست خالی برنگردید و از انگور و سیب و عسل های این منطقه که بسیار مشهور است برای دوستان و آشنایان سوغاتی بیاورید.

نظرات

2 responses to “سبلان، سلطانی نشسته بر ابرها”

  1. morteza says:

    تور هم معرفی کنید که با تور بریم

  2. شیواا. says:

    جای زیبایه خدا قسمت همتون بکنه

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد