راه رفتن روی ابرها رویایی است دست یافتنی؛ بدون جدا شدن روح از بدن می‌شود میان ابرها راه رفت، خوابید و بر ابر سوار شد. بدون شک اگر تا حالا جنگل ابر را ندیدید، پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریعتر به دیدن آن بشتابید. چون آنجا خدا نزدیک است.

می‌خواهیم جایی را به شما معرفی کنیم که شاید قبلاً نامش را شنیده‌اید. اما مطمئن باشید همه آنچه در آن است را نمی‌دانید. اینجا هم نشانی از شمال دارد هم جنوب. تنها کافی است از تهران پنج ساعت راه را بر خود هموار کنید. در این شهر خبری از دریا نیست اما طبیعتش دست کمی از شمال ندارد. کویرش هم می‌تواند آنقدر جذاب باشد که شما را محو خودش کند. اینجا سرزمین 72 اقلیم است. جایی که می‌تواند جایگزین شمالی باشد که خودروی مردمان تهران ناخودآگاه در هر روز تعطیل راهش را پی‌ می‌گیرند. در این شهر با چند دقیقه طی مسیر می‌شود از گرمای کویری به سرمای زمستانی پناه برد. شاید باور نکنید اما اگر راه کویر را آغاز کنید جایی را خواهید دید که در آن باورنکردی‌ها باور پذیر می‌شود. این شهر، شاهرود است.

شهر 72 اقلیم
شاهرود، در حد فاصل دو نوع آب و هوای خشک و کویری، در جنوب و مرطوب و پرباران در شمال جای گرفته که آب و هوایی مطبوع برای این شهر فراهم کرده و آن را در ردیف خوش‌آب و هواترین شهرهای ایران قرار داده‌ است. پیشینه این شهر که در سال 85 حدود 133 هزار نفر جمعیت داشت به دوره های هفتم و هشتم هجری قمری می‌رسد. موقعیت ممتاز طبیعی و جغرافیایی و وجود چندین قلعه و دژ در این مكان و اطراف آن جوابگوی اطراق و پناه ساكنان و كاروانیان درهنگام بروز خطر بود و همین موضوع هم از آن شهری مهم برای ایران آفرید.

جایی با دیدنی‌های باورنکردنی
یادمان نرود این شهر با توجه به پیشینه تاریخی خود، پر شده از جاذبه‌های تاریخی و معماری که در کنار جاذبه‌های طبیعی می‌تواند یک سفر به یاد ماندنی را به ارمغان آورد. برج کاشانه بسطام یکی از این جاذبه‌هاست. این برج در جنوب بسطام و جنوب خاوری مسجد جامع بسطام قرار گرفته. ارتفاع آن از درون ۲۴ متر و از بیرون نزدیک به ۲۰ متر است. شکل خارجی آن چند ضلعی منتظم سی ضلعی است. در بالای این برج دو حاشیه از آجرها بزرگ وجود دارد که بر روی آن مطالبی با خط زیبا نوشته شده است. مجموعه کاروانسراهای میاندشت هم جاذبه دیگر این شهر است. این کاروانسرا در 105 کیلومتری شرق شهرستان شاهرود و در مسیر جاده مشهد واقع شده‌اند. این کاروانسراها به کاروانسرای متصل به هم هستند که کاروانسرای غربی مربوط به دوره صفوی و دو کاروانسرای دیگرقاجاری هستند. در جریان سفر به شاهرود قلعه پارت‌ها را از دست ندهید. این قلعه بتازگی کشف شد که مربوط به زمان پارتها و ساسانیان با قدمتی دو هزار ساله است. مسجد جامع بسطام از جاذبه‌های تاریخی این شهر است. این مسجد در جنوب بسطام و در حد فاصل دویست متری جنوب آرامگاه بایزید بسطامی قرار گرفته‌ و از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول صحن مسجد که محرابی با گچبری‌های بسیار زیبا و هنرمندانه دارد و قسمت دوم که از لحاظ شیوه و صنعتی که در ساختن آن بکار رفته با قسمت اول فرق دارد. علاوه بر اینها رودخانه تاش، منطقه حفاظت شده خوش ییلاق، کاروانسراهای میان‌دشت، منطقه شکار ممنوع تپال، کاروانسرای عباس‌آباد، مجموعه آرامگاهی بازید بسطامی و تکیه زنجیری از دیگر جاذبه‌های گردشگری شاهرود است که دیدنش خالی از لطف نیست.

یک رویای زیبا و دست یافتنی
اما همه شاهرود یک طرف و جنگل ابرش یک طرف دیگر. جنگل «ابر» شاهرود یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین جنگل‌های دنیاست که در  45 کیلومتری شمال شرقی شاهرود در مسیر جاده آزادشهر قرار دارد. وقتی پا در این مسیر می‌گذاری روی رشته کوه‌های دوردست و در امتداد قله چهارهزار متری شاهوار، ابرهایی را می‌بینی که گویی در چنگال‌های تیز کوه گرفتار آمده‌اند. این جنگل در کنار روستای ابر واقع شده و ازآنجا که در اغلب مواقع، فضای آن را پوششی از ابر فراگرفته به این نام مشهور شده است. به باور بسیاری از گردشگران، زیباترین چشم‌انداز طبیعت ایران و جهان محسوب می‌شود. راه رفتن روی ابرها رویایی است دست یافتنی؛ بدون جدا شدن روح از بدن می‌شود میان ابرها راه رفت، خوابید و بر ابر سوار شد. بدون شک اگر تا حالا جنگل ابر را ندیدید، پیشنهاد می‌کنیم هر چه سریعتر به دیدن آن بشتابید. چون آنجا خدا نزدیک است.

شهری با سوغاتی‌های متنوع
در سفر به شاهرود آنقدر زیبایی می‌بینید که اصلاً دنبال سوغاتی نروید. با این حال اگر خواستید از آنجا چیزی برای عزیزانتان بخرید پیشنهاد ما برگه زرد آلو، قیسی، کشمش ، انگور، گیلاس، آلو، انواع نان، نان قندی، نان کالک، فطیر، انواع نقل و آبنبات است. سوغات‌های خوشمزه شاهرود را گرچه در دیگر شهرها هم می‌توان پیدا کرد اما لطف دیگری دارد اگر آن‌ها را از شاهرود خریداری کنید.

نظرات

2 responses to “شاهرود، شهری که باید دید”

 1. sity says:

  واقعاً شهر عالییه! آدم باورش نمی شه وقتی از اون گرما و کویر می یاد یه دفعه وارد یه همچین سبزی بشه.توی آرامگاه بایزید نوشته:
  هر که در این سرا درآید نانش دهید.

  نانش دهید و از ایمانش مپرسید.

  چه آنکس که بدرگاه باریتعالی به جان ارزد،

  البته بر خوان بولحسن به نان ارزد.

  بیچاره بیشتر از 1000 سال پیش یه حرفی زده که الان سازمان ملل داره خودشو خفه می کنه با 1000 زور و ضرب همینو بگه!

 2. منا says:

  این عکس بزرگ مال شاهروده؟ چقدر زیبا

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد