غار بورنیک و روستای هرنده که در جاده ی تهران – فیروزکوه واقع شده است، بهترین محل برای استراحت و تفریح  خصوصا در این فصل سال به شمار می آید. حتی اگر اهل کوهنوردی و دیدن این غار زیبا نیستید، مشاهده  مناظر دیدنی این روستا را از دست ندهید.

با نزدیک شدن به آخرین روزهای شهریور ، یک سفر یک روزه می تواند خستگی کل هفته را از بدن شما خارج کند.  محلی که قصد معرفی آن را داریم به کسانی توصیه می شود که اهل کوهنوردی و پیاده روی نیز باشند. 
غار بورنیک و روستای هرنده که در جاده ی تهران – فیروزکوه واقع شده است، بهترین محل برای استراحت و تفریح  خصوصا در این فصل سال به شمار می آید. حتی اگر اهل کوهنوردی و دیدن این غار زیبا نیستید، مشاهده  مناظر دیدنی این روستا را از دست ندهید.

اگر از بومی های این منطقه در مورد  معنی نام این غار بپرسید، همگی به شما خواهند گفت که این غار به معنی ” محلی امن برای زندگی ” ست.

ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود 1780 متر است و برای رسیدن به این روستا بایداز دشتی بسیار زیبا و همچنین رود ” نمرود”  عبور کرد. این رود از کوه های قره داغ سرچشمه می گیرد.

در این روستا  برجی سنگی به ارتفاع حدود 2 متر  وجود دارد که به امزاده یحیی معروف است.  قدمت آن به قرن 6 یا 7 هجری می رسد.

مساله قابل توجه در نوع زندگی مردم این روستا این است که آنها به ترکیب قدیمی روستایشان دست نزده اند و هنوز چهره  بومی این منطقه حفظ شده است. درخت ها و باغ های بید در کنار رودخانه صحنه ای بسیار بدیع به این روستا بخشیده است.

راهی که از روستا به سمت کوه  و غار بورنیک می رود، برای کسانی که عادت به کوهنوردی ندارند سخت است.  اما بعد از اینکه این مسیر را طی کنند به زیبایی خارق العاده این غار می رسند. ورودی این غار بسیار زیبا است .

رفتن به غار برای کسانی که از تاریکی و جای بسته ترس دارند توصیه نمی شود اما اگر قصد رفتن به داخل این غار را دارید با کوهنوردان و غار پیمایان حرفه ای همراه شوید. چون عبور از بعضی از قسمت های این غار و عبور از سنگ هایش نیاز به کمک از حرفه ای های این کار دارد.

هر چه جلوتر بروید با صحنه های خارق العاده بیشتری روبرو می شوید که دیدن آنها بسیار جذاب و به یاد ماندنی است.  اما از اینجا به بعد به دلیل اینکه راه بسیار باریک می شود و در جاهایی نیاز به سینه خیز رفتن است و همچنین به دلیل ژرفای این غار، هیجان فوق العاده ای به شما  دست خواهد داد.

بهتر است بدانید که دربعضی از قسمت های غار، باید از طناب های مخصوص جهت پایین رفتن  استفاده کنید. هنوز بعض از قسمت های این غار کشف نشده و همین امر به جذابیت این غار می افزاید. این غار از لحاظ باستان شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تیم های مختلف باستان شناسی و اکتشافات از کشور های مختلف برای دیدن این غار به کشورمان سفر کرده اند.  درازای گذرگاه های کشف شده  غار را حدود 2226 متر تخمین زده اند.

این سفر یک روزه ، سفری بسیار زیبا برای کسانی که عاشق طبیعت هستند ، خواهد بود.

نظرات

9 responses to “غارنوردی از نوع بورنیک”

 1. sanam says:

  اینجا چقدر زیباست… جون میده برای یه سفر هیجان آور…به به

 2. شکوفه says:

  من اینجا رفتم و بسیار زیبا بود. واقعا باید این جا رو رفت. بسیار زیبا و خاطره اش برای همیشه برای آدم می مونه. دست جمعی رفتیم و با یه اکیپ بچه های کوهنورد… جاتون خالی عالی بود

 3. sahar says:

  manam hatman bayad ba doostam beram axash k kheili ghashange hade aghal oonjaaz doododam tehran baraye ye rooz rahat mishim

 4. علی سعیدی says:

  روستای هرانده یکی از زیباترین روستاهای فیروزکوه مییباشد/ باتشکر

 5. ALALEH says:

  en aksa adam ro vasvase mikone hatman bayad beram khaili zibast

 6. بینام says:

  یه برنامه بذارید بریم این جور جاها رو ببینیم. تور نمی ذارید؟

 7. eli says:

  besyar khob bood matlabetoon ama man ye gele daram az daste masoline in majale….man in matlabo taze khondam va mikham behesh raei bedam ama mige shoma ghablan raei dadin….injam dozdi mishe too raye ma????

 8. لـادیز says:

  احتمالا شما از یک سرور وی پی ان مشترک استفاده می کنید و یا شخصی از همون دستگاه کامپیوتر شما قبلا به این مطلب رای داده است.
  در غیر این صورت وب سایت هیچ گونه اعمال نظری در خصوص آرا خوانندگان ندارد.

 9. فریبا says:

  خیلی ممنون از این مطالب زیباتون، لطفا از جاهای دیدنی ایران مطلب بیشتری بگذارید

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد