وقتی نام تهران را می شنوید یاد چه چیزهایی می افتید؟ برج آزادی یا برج میلاد ؟ کاخ گلستان یا بازار قدیم؟ فرقی نمی کند، اگر با شنیدن نام تهران هرکدام از این نقاط یا موارد مشابه را به یاد آوردید حقیقتاً جای بسی امیدواریست. زیرا این روزها بسیاری از ما تهران را با ترافیک، دود و غبار می شناسیم. با ساعت های متمادی در راه بودن و دلهره ی گم شدن در روزمرگیِ اجباری اش. اما این واقعیت تلخ و گزنده دیگر تنها مختص تهرانِ ایران عزیز ما نیست، مشهد چنین است، اصفهان ،تبریز و شیراز و عموم کلانشهر ها نیز  همین سیاق را پیش گرفته اند و گریزی نیست. اما در میان این شلوغی ها حتی خیال سفر به برخی نقاط نیز حقیقتاً دوست داشتنی و آرامش بخش است. نقاطی نه چندان دور، نه چندان نزدیک اما به غایت دلخوش داشتنی. از آن گوشه های دنجی که می شود ساعت ها در آن قدم زد، از سکوت پر شد و آرام گرفت.

لاهیجان؛ شهری سبز از باغ های چای و مرکبات. شهری که بهارش تماماً عطر اغواگر بهارنارنج است و سبزینه های چای. این گفته که برخی لاهیجان را نگین انگشتری گیلان می خوانند کلامی دور ازباور نیست. کافی است گوشه گوشه از آنرا تماشا کنید تا مطمئن شوید اینجا همان نقطه ای است که گاه و بی گاه دلتنگش خواهید شد.

 

یکی از اصلی ترین و پر بیننده ترین جاذبه های گردشگری لاهیجان آرامگاه شیخ زاهد گیلانی است که در سه کیلومتری شهر واقع شده و هیات ظاهر منحصر به فردش نگاه هر رهگذری را به خود جذب می کند. همانطور که می دانید شیخ زاهد گیلانی از بزرگترین صوفیان دوران بوده و شاگردان زیادی از جمله شیخ صفی الدین اردبیلی در دامن پرورانده است. مقبره شیخ زاهد گیلانی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آرامگاه گنبدی هشت ترک فیروزه ای دارد؛ گنبدی که به دلیل قرارگیری در میان انبوهی از برگ های سبز بسیار خیره کننده به نظر می رسد.

از دیگر نقاط گردشگری لاهیجان می توان به بام سبز اشاره داشت؛ جایی که از آن می توان تمام شهر را از نظر گذراند: از استخر بزرگ معروف تا یکایک بام های سرخ و نارنجی شهر. می توان سوار بر تله کابین شد و طبیعت بی نظیر شهر را از میان مه های همیشه به خاطر سپرد.

شیطانکوه یا همان شاه نشین کوهِ سابق، کوه سنگی- خاکی مرتفعی است که با درختان همواره سبز مرتفع و بوته های کوتاه و بلند انبوه چشم هر گذرنده ای را به خود خیره میکند و هر عابری را به سوی خود فرا می خواند تا اورا در دل مارپیچ سبزفام سحرانگیز وهم آلودش غرق کند.

اما دیدنی های لاهیجان تنها محدود به این گردشگاه ها نیستند. لاهیجان به واسطه ی خاک حاصلخیزش تاریخی سراسر پر افتخار دارد. آرامگاه پدر چای ایران نیز در همین شهر قرار گرفته؛ آرامگاه مردی به نام کاشف السلطنه که امروزه موزه ای از ادوات و وسایل مربوط به چای و اسناد و مدارک در خصوص چگونگی فعالیت وی  نیز برای بازدید عموم در کنارش پذیرای گردشگران است.

نظرات

12 responses to “لاهیجان،مست از عطر بهارنارنج”

 1. زهره says:

  واااااااااای لاهیجان……. جاده های پر از درخت نارنج و پرتقال…. وای الان هم که دیگه بهار نارنج
  مرسی مرسی

 2. اکرم says:

  وای حالا همه ی اینها به کنار رستورانی که داخل خود لاهیجان معروفه…. خیلی عالی بود مرسی
  هوس شمال به سرمون زد! شاید نیمه خرداد! شایدو..

 3. بهناز says:

  برای من نام تهران اصلاً شبیه یادآوری دود و ترافیک نیست… آره اینها هست اما فقط منفی نیست….
  اما لاهیجان واقعاً شهر بی نظیریه.
  به لاهیجان می گفتن عروس شمال یا به گرگان؟؟

  این آرامگاهی که نوشتین رو هم ندیدم اما در عکس که جالبه

 4. shiva says:

  man nadidam, yani dr gilan lahijan behtaraz baghiiye ja hast?

 5. رضوان says:

  بدون شک یکی از 3 شهر زیبای کشورمون لاهیجانه

 6. shiva says:

  besiar ziba, man ro bordi be dorane kodaki

 7. علی says:

  شهری که برای من از خاطره های ناکامی حکایت می کنه
  اما زیباست…بی هیچ تردیدی

 8. عسل says:

  کوکی لاهیجان هم اضافه کنین! :d

 9. B.d says:

  یکی از زیباترین شهرهای شماله ایرانه واقعاً کوه های اطراف هم بسیار نقاط بکری برای دیدن دارن… دریا جنگل کوه… عالیه

 10. aram says:

  aram
  لاهیجان شهری ست پر از خاطره های ماندگار برای همه ی مردم ایران

 11. sepid says:

  بام سبز و تله کابین و کوکی و کلوچه و لیلا کوه و به به! شمال دوست داشتنی

 12. sep.n says:

  به قول یکی از همکارانمون: بعضی نوشته ها بدون اسم هم امضا دارن! این هم جز اونهاست :d
  قشنگ توصیفش کردین مرسی

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد