بدلکاری یکی از سخت‌ترین مشاغل در دنیا شناخته می‌شود که شاید کم‌ترین توجه را به خود جلب کرده است. بدلکار کسی است که عموماً در تولیدات بصری و فیلم‌های سینمایی صحنه‌های خطرناک را به جای بازیگر بازی و اجرا می‌کند. از این رو بدلکار باید بدنی ورزیده و همیشه آماده برای قرار گرفتن در هر موقعیتی را داشته باشد. حرفه‌ی بدلکاری در عین حال یکی از ظریف‌ترین حرفه‌های جهان است؛ تا آنجا که حتی با ورود صنعت جلوه‌های ویژه به عرصه سینما بازهم جایگاه خود را حفظ کرده و همچنان واقعیت خطرناک صحنه را با حرکات واقعی بدن به تصویر می‌کشد. بدلکاری از جمله حرفه‌هایی است که لزوم آن در پشت پرده‌ی سینما، حتی در عرضه سینمای هالیوود با وجود به روزترین و حرفه‌ای‌ترین امکانات جلوه‌های ویژه، به روشنی احساس می‌شود.  

بدلکاری در پس ِ توجه به آن به عنوان یک شغل و حرفه؛ علاقه‌ی شخصی، آمادگی جسمانی و بدنی ورزیده و البته آمادگی شخصیتی را می‌طلبد؛ و هیجان طلبی به عنوان یک محرک مهم از قدرتمندترین نیروهایی است که می‌تواند موجب انگیزه در بدلکار به لحاظ ذهنی برای انجام حرکات خطرناک و سراسر هیجان باشد؛ و این هیجان است که مرزهای جنسیتی را در این شغل در هم می‌شکند و از یک بدلکار آماتور فارغ از زن یا مرد بودن، یک بدلکار حرفه‌ای می‌سازد.

وقتی صحبت از بدلکاری می‌شود عموماً بدلکاران مرد اولین افرادی هستند که در ذهن متصور می‌شوند، شاید دلیل آن سختی و طاقت فرسا بودن این حرفه است که آن را از عهده یک خانم خارج می‌داند. اما به دنبال حضور پرقدرت بازیگران زن در فیم‌ها و به ویژه در فیلم‌های ایرانی با تمام مشکلات محدویت‌ها، حرفه‌ی بدلکاری در میان خانم‌ها نیز جایگاه خاصی دارد و مورد استقبال قرار گرفته است؛ شاید تعداد آنها به لحاظ عددی کم باشد اما بدلکاران بسیار حرفه‌ای زن در ایران مشغول به فعالیت هستند؛ خانم‌هایی همچون خانم مهسا احمدی، عاطفه صحرایی و مهنوش مرادی و بانوان دیگری که شاید بار اولی است که نام آن‌ها را در لیست بدلکاران خانم و البته حرفه‌ایِ ایرانی می‌شنویم. خانم‌هایی که در اوج روح لطیف زنانه خود، آفرینش لحظه‌های پر از هیجان و ریسک را آرامشی بر روح خود می‌دانند.  

نویسنده: مینا مکی

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد