مجله فوربز، فهرست ثروتمندترین زنان خودساخته آمریکا در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد. اصطلاح خودساخته ( Self-made) نشان می‌دهد که این زنان ثروتشان را به ارث نبرده‌اند، بلکه با کار، سرمایه‌گذاری، یا در مواردی با استفاده از شهرت‌شان ثروتمند شده‌اند.

اگرچه شمار زیادی از افراد این فهرست ۸۰ نفره را سلبریتی‌ها و تولید‌کنندگان مواد آرایشی تشکیل می‌دهند، اما نام این افراد در بالای لیست دیده نمی‌شود.

در فهرست منتشر شده در مجله فوربز، کم نیست شمار کسانی که از یک کسب و کار کوچک خانوادگی شروع کرده و میلیونر یا میلیاردر شده و به کارآفرینان موفقی با هزاران کارمند تبدیل شده‌اند.

ثروتمندترین زن آمریکایی و نفر اول این فهرست، یکی از آن‌هاست. داین هندریکس، رئیس و یکی از دو بنیانگذار شرکت تامین‌کننده مصالح ساختمانی ای‌بی‌سی سوپلای است. )=(عکس بالا)

این زن ۷۲ ساله که ثروتش به ۷ میلیارد دلار می‌رسد، در سال ۱۹۸۲ به همراه همسرش کن هندریکس، یک فروشگاه مصالح ساختمانی در ایالت ویسکانسین تاسیس کرد که اکنون ۷۸۰ شعبه در ۴۹ ایالات آمریکا دارد. شوهر خانم هندریکس در سال ۲۰۰۷ درگذشت و او از آن زمان به تنهایی این مجموعه بزرگ با بیش از ۱۲ هزار کارمند را مدیریت می‌کند.

با فاصله زیاد از فروشنده میلیاردر مصالح ساختمانی، مگ ویتمن ۶۲ ساله، از مدیران سابق شرکت‌های هیولت-پکارد و ای‌بی( ebay) قرار دارد که ثروتش به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

مدیریت موفق خانم ویتمن در شرکت ای‌بی در فاصله سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸، فروش سالانه این شرکت را از حدود ۶ میلیون دلار به ۸ میلیارد دلار رساند و شمار کارمندانش را از ۳۰ نفر به ۱۵ هزار نفر افزایش داد.

دارایی نفر سوم فهرست ثروتمندترین زنان در آمریکا، تفاوت کمی با خانم ویتمن دارد. جایگاه سوم مربوط به ماریان الیچ یکی از دو بنیانگذار پیتزافروشی زنجیره‌ای لیتل سیزرز است.

ثروت خانم الیچ ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است. او و همسرش مارک، در سال ۱۹۵۹ یک پیتزافروشی در حاشیه شهر گاردن سیتی ایالت مشیگان تاسیس کردند که اکنون تبدیل به مجموعه ای بزرگ با حدود پنج و نیم هزار شعبه شده است.

جایگاه چهارم و پنج فهرست، در اختیار جودی فاکنر و تای لی، دو مدیر عرصه آی‌تی (فن‌آوری اطلاعات) است، اما نفرات ششم تا نهم، باز هم زنانی هستند که ده‌ها سال پیش به همراه همسران‌شان از یک کار و کسب خانوادگی کوچک وارد دنیای ثروت و سرمایه شدند:

جودی لاو (ثروت: ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار) و شوهرش تام، در سال ۱۹۶۴ با یک وام ۵ هزار دلاری خانوادگی، نخستین پمپ بنزین شهرشان در ایالت اوکلاهما را تاسیس کردند و اکنون در بیش از ۴۷۰ نقطه در سراسر آمریکا، پمپ بنزین، فروشگاه و مُتل دارند.

لیندا ریسنیک (ثروت: ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار) به همراه همسرش استوارت، صاحب شرکت‌های چند میلیارد دلاری زیرمجموعه کمپانی واندرفول، تولید کننده میوه، خشکبار و شراب واندرفول و فیجی واتر.

داریس فیشر (ثروت: ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار) یکی از دو موسس شرکت گپ، تولید کننده لباس، کیف و کفش.

داریس و شوهرش دان فیشر، در سال ۱۹۶۹ یک فروشگاه به نام گپ تاسیس کردند که فقط محصولات شرکت لیوایز را می‌فروخت. در سال‌های بعد کسب و کار این زوج جوان گسترش یافت و اکنون شرکت گپ، حدود ۱۶ میلیارد دلار سرمایه و هزاران شعبه در آمریکا و سراسر جهان دارد. گپ اکنون نه تنها یکی از معروف ترین برندهای لباس، کیف و کفش در دنیاست، بلکه شرکت مادر هشت برند دیگر، از جمله بنانا رپابلیک و اولد نیوی است.

جانل هانت (ثروت ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار) و شوهرش جانی هانت در سال ۱۹۶۱ خانه شخصی شان را در ایالت آرکانزا فروختند تا یک شرکت بسته بندی برنج راه بیندازند. این زوج هشت سال بعد موفق شدند با خرید پنج کامیون و هفت تریلی، یک شرکت حمل و نقل کالا تاسیس کنند. شرکت باربری جی‌بی هانت، با سرمایه مجموعی بیش از ۷ میلیارد دلار، اکنون حدود ۲۷ هزار کارمند دارد.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد