برای انتخاب “دختر شایسته” در سطح جهان دو رقابت عمده وجود دارد. نخست “Miss World” و رقابت دیگر “Miss Universe”. در آغاز فقط رقابت “Miss World” وجود داشت، اما در سال ۱۹۵۱ “یولاند بتبزه” پس از پیروزی در انتخاب دختر شایسته آمریکا از پوشیدن “بی‌کینی” برای حضور در این رقابت سرباز زد.

با بالاگرفتن مخالفت‌ها در زمینه پوشیدن “بی‌کینی” یکی از شرکت‌های اصلی اسپانسر رقابت “MissWorld” تصمیم گرفت که رقابت جدیدی با نام “Miss Universe” راه‌اندازی کند که دختران اجازه داشتند با “مایو” در صحنه ظاهر شوند. حالا در رقابت “Miss Universe” می‌توان هم با مایو و هم با بی‌کینی ظاهر شد، اما در رقابت “MissWorld” هنوز هم فقط بی‌کینی مجاز است.

 

رقابت دختر شایسته جهان “Miss Universe” برای نخستین‌بار در سال ۱۹۵۲ آغاز شد و “آرمی کوزلا” از فنلاند نخستین برنده این رقابت‌ها بود.

انتخاب دختر شایسته جهان تا سال ۱۹۷۱ فقط نخست در “لانگ بیج” ایالت کالیفرنیا و بعدا در “میامی بیج” ایالت فلوریدا برگزار می‌شد و بعد از آن بود که در دیگر کشورها نیز برگزار شد. از سال ۱۹۶۰ شبکه تلویزیونی “CBS” پخش سراسری انتخاب دختر شایسته را آغاز کرد و در سال ۲۰۰۳ شبکه “NBC” حق پخش آن را خریداری کرد.

 

انتخاب دختر شایسته جهان “Miss Universe” تنها یک بار در خاک اروپا و در یونان در سال ۱۹۷۳ صورت گرفته است. البته یک‌بار هم این رقابت‌ها در سال دو هزار در شهر نیکوزیای قبرس برگزار شده است.از کشورهای اروپایی سوئد تاکنون موفق شده است سه بار در سال‌های ۱۹۵۵، ۱۹۶۶و ۱۹۸۴ عنوان دختر شایسته “Miss Universe” را تصاحب کند.

از قاره آسیا برای نخستین بار دختر شایسته ژاپنی بود که در سال ۱۹۵۹ انتخاب شد. ژاپن یک‌بار دیگر نیز در سال ۲۰۰۷ به این عنوان دست یافت. دختران تایلند در سال‌های ۱۹۸۸و ۱۹۶۵، فیلیپین در سال ۱۹۶۹ و هند در سال ۱۹۹۴ و ۲۰۰۰ به عنوان “Miss Universe” دست یافتند.

جالب این‌که در میان کشورهای عربی تنها لبنان در سال ۱۹۷۱ و از اسرائیل هم در سال ۱۹۷۶ توانسته‌اند تاج “Miss Universe” را بر سر بگذارند.

رقابت اصلی بر سر کسب عنوان “Miss Universe” اما بین دو کشور آمریکا و ونزوئلا است. دختران آمریکایی تاکنون ۸ بار در تاریخ برگزاری این رقابت‌ها به این عنوان دست یافته‌اند.دختران شایسته ونزوئلا با کسب ۷ عنوان پس از آمریکا در رتبه دوم قرار دارند.بیشترین تعداد دختران شایسته جهان تاکنون از آمریکای جنوبی انتخاب شده‌اند: پرو ۱۹۵۷، کلمبیا ۱۹۵۸، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، آرژانتین ۱۹۶۲، برزیل ۱۹۶۳ و ۱۹۶۸، پورتوریکو۱۹۷۰، ۱۹۸۵، ۱۹۹۳،۲۰۰۱، ۲۰۰۶، ترنیداد و توباگو ۱۹۷۷، ونزوئلا ۱۹۷۹، ۱۹۸۱، ۱۹۸۶، ۱۹۹۶، ۲۰۰۸، ۲۰۰۹، ۲۰۱۳، پاناما ۲۰۰۲، مکزیک ۱۹۹۱، ۲۰۱۰ و جمهوری دومنیکن ۲۰۰۳.

در مراسم انتخاب دختر شایسته جهان (Miss Universe) سال ۲۰۱۵، پالینا وگا از کلمبیا توانست گوی سبقت را از دیگر رقیبان زیباروی خود برباید و تاج این عنوان را بر سر بگذارد. کلمبیا برای دومین سال پیاپی است که این عنوان را کسب می‌کند.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد