شاهزاده هری، پسر کوچک چارلز و دایانا، شاهزاده و شاهدخت ولز، ششمین وارث پادشاهی بریتانیاست. فرزند دوم چارلز و دیانا ۳۳ سال پیش، روز ۱۵ سپتامبر ۱۹۸۴ در بیمارستان سنت مری در محله پدینگتون لندن به دنیا آمد و ۲۱ دسامبر همان سال در کلیسای سنت جورج شهر ویندزور در غرب لندن توسط دکتر رابرت رانسی، اسقف اعظم کانتربری غسل تعمید داده شد.

نوه ملکه بریتانیا را همه به نام هری می‌شناسند اما اسم کاملش “هنری چارلز آلبرت دیوید ولز” است. بنابراین او رسما شاهزاده هنری ولز نامیده می‌شود. چندی پیش شایعه شده بود دوستان هری و محافظان اسکاتلندیاردی‌‌اش او را بین خودشان “اسپایک ولز” صدا می‌زنند. ( گفته می‌شد هری صفحه فیس‌بوکی با این نام برای خودش باز کرده و از طریق آن با دوستانش در ارتباط بوده است.) نام خانوادگی رسمی شاهزاده هری “مونت‌باتن- ویندزور” است.

اولین سفر خارجی شاهزاده هری به ایتالیا بود؛ او سال ۱۹۸۵ وقتی فقط ۸ ماه سن داشت به همراه پدر و مادرش به این سفر رفت. سال ۱۹۹۷ به همراه پدرش به آفریقای جنوبی سفر کرد و از نزدیک با نلسون ماندلا ملاقات کرد. در همان سفر اجرای زنده “اسپایس گرلز” ( گروه موسیقی انگلیسی) را هم از نزدیک دید.

شاهزاده هری در لندن در کودکستان “جین مینورز” و مدرسه “ودربی” آموزش دید. بعد به مدرسه “لودگرو” در بارکشر، شهرستانی در جنوب شرقی انگلستان رفت، جایی که برادر بزرگش هم در آن درس می‌خواند. او تحصیلاتش را در کالج “ایتن” ادامه داد و با نمره “بی” در هنر و “دی” در جغرافی فارغ‌التحصیل شد.

هری بعد از کالج در تحصیلاتش یک سال وقفه انداخت. او در این مدت به استرالیا، آرژانتین و آفریقا سفر کرد و وقتش را به کارهای خیریه گذراند. او سال ۲۰۰۶ به همراه سئیسو، شاهزاده لسوتو، کشوری در جنوب آفریقا بنیاد خیریه خودش به نام “Senteble” را تأسیس کرد. هدف این خیریه کمک به کودکان آسیب‌پذیر لسوتو است، کشوری که هری بخشی از این یک سال را در آن گذراند.

سال ۲۰۰۲ وقتی ۱۸ ساله شد، نشان سلطنتی خاص خودش (Coat of Arms) را از ملکه الیزابت دریافت کرد. هری که خود در طراحی این نشان همکاری داشت، برخی نمادهای نشان خانوادگی مادرش را در آن به کار برد.

هری به همراه برادرش، شاهزاده ویلیام، همسر او، کاترین و سه فرزند آن‌ها در کاخ کنزینگتون لندن زندگی می‌کند.

بعد از یک سال دوری از تحصیل، هری به دانشکده نظامی سلطنتی “سندهرست” رفت تا برای کار در ارتش بریتانیا آماده شود. نام نظامی او کاپیتان هری ولز بود. هری ده سال به طور تمام وقت در ارتش بریتانیا انجام وظیفه کرد و در دو عملیات در افغانستان حضور داشت. بعد از عمویش، شاهزاده اندرو که در جنگ فالکلند در ۱۹۸۲ خلبان هلیکوپتر بود، هری اولین عضو خاندان سلطنتی است که تجربه حضور در برخوردهای نظامی را داشته.

شاهزاده هری طرفدار تیم انگلیسی آرسنال است و در مسابقات این تیم معمولا در ورزشگاه دیده می‌شود. او به طور مرتب چوگان بازی می‌کند و بیشتر اوقات به همراه برادرش در برنامه‌های خیریه حاضر می‌شود.

هری سال ۲۰۱۱ به قطب شمال سفر کرد. هدف او بالابردن سطح آگاهی مردم نسبت به سربازان زخمی نیروهای مسلح بریتانیا بود. او در این سفر با بنیاد خیریه‌ای با نام ” راه رفتن با زخمی‌ها” (Walking with the Wounded) همکاری کرد.

شاهزاده هری در مراسم ازدواج شاهزاده ویلیام با کاترین میدلتون، دوشس کمبریج که سال ۲۰۱۱ در کلیسای وستمینیستر برگزار شد، ساقدوش برادرش بود. او اعتراف کرد که قبل از ازدواج برادرش دلهره زیادی داشته: “به اندازه خود ویلیام هیجان زده بودم.”

هری که رفتارش خیلی شبیه به شاهزاده‌ها نیست، همیشه با دردسرها و رفتارهای نادرستش هوادارانش را سرگرم می‌کند. او یک عده هوادار دختر به شدت وفادار دارد که به نام “شکارچیان هری” شناخته می‌شوند.

سال ۲۰۱۵ در آمریکا یک برنامه‌ تلویزیونی سرگرم‌کننده با عنوان ” می‌خواهم با هری ازدواج کنم” ساخته و پخش شد. در این برنامه دختران مجرد برای بدست آوردن قلب شخصی که شبیه شاهزاده هری بود، رقابت می‌کردند.

نزدیک‌ترین دوستان هری، آرتور لاندن، یکی از ثروتمندترین مردان جوان بریتانیا، سم برانسون، پسر سر ریچارد بنیانگذار گروه شرکت‌های ویرجین (Virgin) و توماس فان استرابنزی هستند.

بعد از به دنیا آمدن شاهزاده لویی، در صف رسیدن به تخت و تاج پادشاهی بریتانیا ۵ نفر جلوتر از هری قرار دارند. او در آهنگ رسمی که برای شصتمین سالگرد تاج‌گذاری مادر بزرگش در سال ۲۰۱۲ ساخته شد، دایره زنگی زد. او پیش از این مراسم برای اولین بار به تنهایی به سفر رسمی سلطنتی رفت و به کشورهای بلیز، باهاما و جامائیکا مسافرت کرد.

به منظور بزرگداشت دوره خدمت خود در نیروهای مسلح بریتانیا، هری بازی‌های اینویکتوس را بنیان گذاشت. رویداد ورزشی جهانی که سربازان مصدوم و معلول بازنشسته یا در حال خدمت در آن شرکت می‌کنند.

بنابر وصیت پرنسس دایانا، لباس عروس معروف او در روز تولد ۳۰ سالگی هری به هر دو پسرش هدیه داده شد.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد