طبق آمار رسمی هر ۶ ساعت یک نفر در کشور به ایدز مبتلا می‌شود. مدت هاست دیگر كارشناسان و مسوولان سكوت خود را شكسته و هشدارها را عیان كرده اند. حالا كه تعداد آلوده به ویروس ایدز در ایران از مرز صدهزارنفر گذشته است، مسوولان لب به سخن باز كرده اند.

طبق آمار رسمی هر ۶ ساعت یک نفر در کشور به ایدز مبتلا می‌شود. مدت هاست دیگر كارشناسان و مسوولان سكوت خود را شكسته و هشدارها را عیان كرده اند. حالا كه تعداد آلوده به ویروس ایدز در ایران از مرز صدهزارنفر گذشته است، مسوولان لب به سخن باز كرده اند. این در حالی است كه تا همین چندی پیش پزشكان و انجمن های پزشكی بارها و بارها از مسوولان خواستند كه اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند. درست آن زمانی كه مبتلایان ایرانی بیشترازطریق تزریق مشترك آلوده می شدند و شاید می توانستیم با اطلاع رسانی به موقع جلوی رشد تصاعدی بیماری بگیریم. اما اكنون به گفته مسوولان موج سوم ابتلا طوفان خود را شروع كرده است.

اداره پیشگیری از ایدز وزارت بهداشت اعلام کرد: براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تا تاریخ اول فروردین 90 در مجموع 22 هزار و 727 نفر مبتلا به ویروس HIV در کشور شناسایی شده‌اند.
بنابراین گزارش، 91.7 درصد از این افراد را مردان و 8.3 درصد آن را زنان تشکیل می‌دهند.
این گزارش حاکیست تاکنون 4187 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده فوت کرده‌اند و 46.5 درصد از این مبتلایان در گروه سنی 25 تا 34 قرار داشته‌اند.

برپایه این گزارش، مهم‌ترین علل ابتلا به ایدز که از سال 65 به این سو ثبت شده وسایل مشترک در مصرف مواد مخدر 69.7 درصد، رابطه جنسی 9.8 درصد، دریافت خون و فرآورده‌های خونی 1.1 درصد و انتقال از مادر به کودک 0.8 درصد بوده است که راه انتقال در 18.6  درصد از این گروه نیز تاکنون نامشخص مانده است.

در ادامه این گزارش آمده است: در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان به ایدز در سال 1389 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 66.2 درصد، برقراری روابط جنسی 20.8 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 2.7 درصد را تشکیل داده است.

بنابراین گزارش، در 10.3 درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

اما آنچه همه را نگران كرده است تغییر روش ابتلاست. چندی پیش رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، خبر داده است که ارتباطات جنسی محافظت نشده، بر شمار بیماران ایدز در کشور افزوده و در این بین زنان اصلی‌ترین قربانیان این ویروس خطرناک به حساب می‌آیند. وی گفته است که این بیماری با الگوهای جدید انتقال می‌یابد. از این رو باید تدابیری اندیشیده شود تا از شدت گرفتن دوباره بیماری جلوگیری شود.

بر اساس اظهارات دکتر صداقت، موج سوم بیماری ایدز زنان آسیب‌پذیر، جوانان و حتی نوجوانان را تهدید می‌کند. مهم‌ترین دلیل شیوع آن ارتباطات جنسی است به ویژه در بین کسانی که مواد روان‌گردان مصرف می‌کنند. از این رو پیشگیری از وقوع موج سوم این بیماری یكی از اهداف پیش‌بینی شده در برنامه سوم كشوری ایدز است.

وزیر بهداشت نیز چندی پیش نسبت به افزایش 5 برابری شیوع ایدز درایران هشدار داد و مسائل مربوط به ارتباطات اخلاقی که منجر به بیماری ایدز می‌شوند را خطری جدی برای کشور دانست. دستجردی بیان داشت که اگر روند فعلی شیوع ادامه یابد، احتمالا آتشفشانی از ایدز خواهیم داشت.

تا همین چند ماه پیش هم وقتی درباره ایدز می نوشتیم از هشدار، زنگ خطر و تهدید ایدز حرف می زدیم ، اما با آمار یک به هزار مبتلایان به ایدز که از سوی رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت اعلام می شود به یقین چالش بزرگ و جدی وزارت بهداشت در آینده نزدیک همین مساله خواهد بود.

دکتر مینو محرز، رئیس انجمن علمی بیماری های عفونی و سرپرست مرکز تحقیقات ایدز در این باره می گوید: ” آمار ایدز حتی زمانی که کمتر از این بود نیز تهدیدکننده بود و آمار جدید نیز نشان دهنده افزایش خطر آن است. وضعیت این بیماری خطرناک است و باید گفت ما تاکنون برای این بیماری چه کرده ایم ؟  مطمئن باشید این آمار تا چند وقت دیگر بیشتر و تکان دهنده تر می شود. در همه دنیا تنها راهی که برای مبارزه با این بیماری جواب داده ، آموزش همگانی در این خصوص بوده است؛ اما آیا ما آموزش همگانی و شفاف در این خصوص داشته ایم؟ چند درصد برنامه های رادیو و تلویزیون به این مساله پرداخته است؟ یا اصلا در رسانه ها از کاندوم حرف می زنند؟ “

آنچه نگرانی ها را بیشتر می كند آمارهای رسمی نیست آمارهای رسمی و ثبت شده وزارت بهداشت نشان می دهد که اکنون22 هزار و 727 نفر مبتلا به ایدز شناخته شده در کشور داریم در حالی که آمارهای تخمینی به گفته محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت ، نشانگر وجود حدود 70هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز در کشور است که با احتساب جمعیت 70میلیونی کشور می توان گفت ، به ازای هر هزار نفر یک نفر در کشور به ویروس ایدز (HIV) مبتلاست.

بر این اساس بیش از 50هزار نفر افراد مبتلا به HIVهنوز در کشور ناشناخته اند.این افراد شاید خود نیز هنوز به بیماری خود پی نبرده اند بنابراین می توانند مانند بمبی باشند كه عمل نكرده اند. اینان با همسران خود ارتباط می گیرند و….

دنیا توانست با آموزش و اطلاع رسانی درباره این بیماری كه همان استفاده زوجین از كاندوم بود رشد این بیماری را كنترل كند و بسیاری از كشورها رشد آن را منفی كنند .

خطر جدی است و تنها راه مقابله با بیماری پیشگیری و آگاهی است.

 

نظرات

24 responses to “ایدز، بیماری كه برای ایرانیان تبدیل به آتشفشان شد”

 1. sahar says:

  be jaye in filmaye cherto perto bi saro tah kash bian damorde in bimari o rahhaye pishgii az oon harf bezanan

 2. افسانه says:

  این امر ترسناکه واقعا، هیچکس هم انگار نگرانش نیست با این همه معتاد و آزادی جنسی‌ که تو کشور هست باید منتظر عواقب بدتر از این بود

  • افسانه says:

   [quote name=”افسانه”]این امر ترسناکه واقعا، هیچکس هم انگار نگرانش نیست با این همه معتاد و آزادی جنسی‌ که تو کشور هست باید منتظر عواقب بدتر از این بود[/quote]
   بخشید افسانه خانم میشه اسمتو از این به بعد لاتین بنویسی که با من قاطی نشه؟؟؟!

 3. F2 says:

  اینا همه به خاطر اینه که کسی به فکر مردم نیست
  آموزش این چیزا مهم تره یا نشون دادن این فیلم های چرت؟؟
  واقعا چند نفر در اثر دیدن این فیلم ها متحول شدن؟؟

 4. sahar says:

  hishki in filmaye irani ya toosh marg neshoon midan ya eshgho asheghio ezdevaj

 5. شهرزاد says:

  به نظر من اینا نه تنها که نمی خوان جوونا سالم بمونن بلکه از قصد می خوان همه معتاد و مریض و مشکل دار باشن. مگه میشه که اینا نتونن جلوی مواد روانگردانو بگیرن؟ وقتی برای جمع کردن ماهواره نینجا تربیت می کنن نمی تونن جلوی لابراتوار شیشه و زهر مارای دیگرو بگیرن؟ نمی تونن جلوی معتادای تزریقی رو بگیرن که با یه سنگ مشترک تزریق نکنند؟ نمی تونن زنای مشکل دارو زیر بال و پچر یه سازمان بگیرن تا هزار جور مرض نگیرن و به بقیه منتقل نکنن؟ من باور نمی کنم اینایی که یه مهمونی و عروسی رو بدون مواجیب بگیراشون برگزار نمی کنن نتونن جلوی این کثافتکاری رو بگسرن. من مدتهاست به این نتیجه رسیدم که اینا نمی خوان جوونای ما سالم باشن. اگه می خواستن می شد، می تونستن.

 6. لـادیز says:

  دوستان عزیز، سایت لادیز در راستای احترامی که به عقاید و نظرات تک تک شما قائل است، کلیه کامنت ها را بدون بازخوانی منتشر می کند. متاسفانه شاهد نظرهایی هستیم که بدون در نظر گرفتن شئونات اخلاقی و اجتماعی با بکار بردن الفاظ ناشایست از سوی برخی منتشر می شود. ضمن عذرخواهی از دوستانی که بنحوی از سوی عده ای مورد توهین قرار گرفته اند، مجددا از همه همراهان لادیز درخواست می کنیم برای جلوگیری از اعمال حذف و سانسور، مطابق شان انسانی و اجتماعی که از آنها انتظار می رود اقدام به انتشار نظر کنند.

 7. سپهر says:

  درسته که مقصر صدا وسیمای ایرانه و آموزشه این کارهارو خلاف شرع میدونه ولی هر فردی میتونه خودش کمی اطلاعات کسب کنه.کافیه چند دقیقه تو گوگل search کنه!خودمونم تنبلیم!خیلی از مردم ما درباره ی ایدز اشتباه فکر میکنن!مثلا ایدز با تماس فیزیکی یا ادرار یا حتی بزاق دهان منتقل نمیشه ولی مردم از افراد مبتلا دوری میکنن!!!کسی که hiv + هستش دلیلی بر اینکه ایدز داره نیست! این بیماری واکسن نداره!دوره نهانه بیماری خیلی طولانی هستش(گاهی تا 8-10 سال)پس باید فرد از رفتار های پر خطر پرهیز کنه!قبل از ازدواج همه افرادی که قصد ازدواج دارن آزمایشه هپاتیت و ایدز رو بدن!خود بیماریه ایدز به تنهایی کشنده نیست بلکه با تضعیفه سیستم ایمنی بدن باعث میشه انسان به انواعه بیماری های عفونی و میکروبی مبتلا بشه و حتی یک سرما خوردگی کوچیک هم باعث مرگ انسان بشه!احتمال ابتلای زنان نسبت به مردان در آمیزش جنسی بیشتر هستش!آخرین نکته هم اینه که احتمال ابتلا به این ویروس در آمیزش جنسی خیلی کمه پس فکر نکنین با یه بار آمیزش دیگه مبتلا شدین.احتماله ابتلا در هر آمیزش به 1%هم نمیرسه ولی این باعث نمیشه که ریسک کنیم.

 8. سپهر says:

  اینها تکاتی بود که به ذهنم رسید شاید میدنستید ولی گفتن دوبارش ضرر نداره!یه نکتهای هم که یادم رفته بود این بود که کاندوم با اینکه جلویه خیلی از بیماری های آمیزشی رو میگیره ولی جلویه خیلی های دیگه رو مثل ویروسه هرپس تناسلی یا سوزاک رو نمیگیره پس فکر نکنین با کاندوم کاملا در امان هستین!بهترین کار کنترل روابط جنسی هست پس هر فردی در قباله خودشو جامعش مسئوله!

 9. اشک مهتاب says:

  سلام اقاسپهر تو حرفاتون به بیماری هپاتیت اشاره کردید اگه امکانش هست اطلاعاتی در مورد این بیماری در اختیارم بذارید

 10. سودی says:

  خیلی‌ خوب بود سپهر جان، این امر واقعا آدمو به وحشت میندازه، کاش این آگاهی‌‌ها برای همهٔ جوونا اجباری بشه

 11. سپهر says:

  اشک مهتاب جان سعی میکنم خلاصه و مفید برات توضیح بدم:6نوع هپاتیت داریم که مهمترین آنها نوع a,b,c هستش.حتما اسم هپاتیت b رو شنیدی!مهمترین راه های انتقال تزریق.تماس جنسی.مادر به فرزند و دهان هستش!مهمترین عارضه هپاتیت بیماری به نام زردی هستش.مرگ توسط این بیماری کمتر از 1%هستش ولی هپاتیتb باعث سیروز کبدی(تخریب مزمن بافت کبد) و سرطان کبد میشود واسه همین عارضه ای که ایجاد میکنه خطرناک تره البته همه اینها زمانی هستش که فرد برای درمان اقدامی انجام نده.گاهی امکان داره فرد حامل بیماری باشه ولی علایم بالینی نداشته باشه.بهترین راه مبارزه با این بیماری واکسن هستش!آخرین نکته اینکه این بیماری هم از طریق ویروس منتقل میشه هم توسط عوامل غیر ویروسی.احتمال ابتلا مردان بیشتر از زنان هستش!

 12. اشک مهتاب says:

  ممنون اقا سپهر مفید بود
  یه سوال: شما فرمودین که توسط دهان هم منتقل میشه پس ایا امکانش هست که از طریق تماس دستها ویا تنفس وبزاق دهان منتقل بشه؟ا
  اگه امکانش هست چند عامل غیر ویروسی هم (که در انتهای متنتون اشاره کردین) مثال بزنید
  علایم این بیماری چیه؟

 13. سپهر says:

  احتمال اینها هست ولی نا چیزه بیشتر تاکید من روی غذا هستش!مثلا غذاهای آلوده ولی چیزهایی که شما گفتین هم میتونه جزوش باشه!عامل های غیر ویروسی مثل انگل توکسوپلاسما یا باکتری کوکسیلا بورنتی و لپتوسپیرا
  اگه هپاتیتB باشه معمولا مزمن هستش و علامتی نداره.بارز ترین علامتش بالا رفتن تست های کبدی هستش که تو آزمایش مشخص میشه(تست های ast و alp) ولی علایم عمومی اون میشه:تهوع و استفراغ و بی اشتهایی و تب ودرد در ناحیه راست و بالای شکم که بعضی وقتها طحال قابل لمسه!بجز آخری این علایم ممکنه تو خیلی از بیماری ها باشه!مهمترین راه تشخیص هپاتیت همون تست های کبدی هستش

 14. سپهر says:

  یه نکته ای اگه فردی به موقع درمان کنه براحتی بهبود پیدا میکنه!کبد تنها عضو بدن هستش که وقتی تخریب بشه میتونه دوباره خودشو ترمیم کنه و به حالت اولیه بر گرده البته به شرطی که میزان تخریب زیاد نباشه

 15. بی نام says:

  سلام
  در پی یک اشتباه کوچک یکسال با کابوس این بیماری دهشتناک زندگی کردم تا اینکه FALSE بودن آن با آزمایش WESTERN BLOT به اثبات رسید.
  چه روز چه شبهایی را سپری کردم !!!
  خدای من به که بگویم؟من کجا و آزمایشگاه بیماریهایی رفتاری کجا !!! در اولین روز حضور در آزمایشگاه خودم را در صف زندانیانی دیدم که برای تست آمده بودند. حس انزجار داشت خفه ام میکرد.
  بیش از چهار بار تست ELISA
  انگار تمامی عوارضش را در وجود خودم مشاهده میکردم
  عرقهای شبانه اسهال پی در پی و مکرر تبخالهای پیش رونده آفت روی زبان
  برایم قطعی شده بود تا اینکه پس از چند ماه WESTERN BLOT گفت : نه
  و من نیز بعد از آن به همه چیزها و کسانی که در سر راهم بودند بویژه تورهای لعنتی مسافرتی تایلند و مالزی و ……. و آن شیطانی که در یکی از همان روزهای گرم تابستان سال 86 در خودرو شخصی ام سوار شد (سوارش کردم) گفتم نه و گفتم نه و گفتم نه ………. و تا آخر عمر به این نه گفتن ادامه خواهم داد چون به او قول داده ام و قول داده ام که قولم را نخواهم شکست و قول داده ام که اگر قولم را شکستم هر چه خواهی کن

  • اشک مهتاب says:

   بینام چقدر داستان زندگیتون قشنگ بود البته هر چیزکه قشنگه معنیش این نیست که شاده نه گاهی این نه گفتنهای استوار یا قول وقرارها خیلی قشنگند خیلی خیلی بازم میگم واقعا زیبا بود هرچند که مشخصه چه رنج وعذابی کشیدید

 16. مجید says:

  به خاطره این چیزاست که من میگم باید از دبیرستان‌ها شروع کنن آموزش نحوه پیشگیری متاسفانه ما اینجا بیشتر سعی‌ می‌کنیم صورت مسئله‌رو حل کنیم

 17. سپهر says:

  بی نام جان عزیز خیلی خوشحالم که تست western blotet – بوده چون این تست قطعی ترین آزمایش هستش.امیدوارم روش زندگیت واقعا تغییر بکنه

 18. سعید says:

  ای بابا آخه چرا ما آنقدر …. هر چیزی راهی داره

 19. اشک مهتاب says:

  بازم ممنون از اطلاعات مفیدتون اقا سپهر
  اطلاعاتتون در زمینه ی پزشکی خوبه بخاطر رشته ی تحصیلیتونه؟؟؟

 20. سپهر says:

  با اجازتون اشک مهتابD-:

 21. SaDaF says:

  salam… hala chera sokoooooot ???????????? nemifahmam waghean

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد