بسیاری بر این عقیده هستند که زمانی می شود جامعه ای را پیشرفته دانست كه زنان آن جامعه پیشرفت كرده باشند. اما از سالها پیش كه دختران گوی سبقت را از پسران در قبولی دانشگاههای كشور ربودند برخی به فكر افتادند تا این روند را به طریقی كنترل كنند.

بسیاری بر این عقیده هستند که زمانی می شود جامعه ای را پیشرفته دانست كه زنان آن جامعه پیشرفت كرده باشند. فقط كافی است نیم نگاهی به جوامعی كه این باور را دارند انداخت تا صحت این عقیده را دریافت. اما با توجه به سیاست هایی كه دولت از چند سال گذشته پیش گرفته می توان دریافت كمر را بسته برای محدود كردن هر چه بیشتر زنان در عرصه كار و دانش.

از سالها پیش كه دختران گوی سبقت را از پسران در قبولی دانشگاههای كشور ربودند برخی به فكر افتادند تا این روند را به طریقی كنترل كنند. توجیه شان هم این بود كه افزایش نرخ ورود دختران به دانشگاه تبعاتی دارد كه غیر قابل جبران است.

این دسته از كارشناسان معتقدند که افزایش سطح سواد دختران، یکی از مهمترین مسائلی است که منجر به تأخیر افتادن در سن ازدواج آنها شده است. که در صورت عدم برنامه ریزی برای دختران، جامعه گریبانگیر چالش های فراوانی می شود و فرصت ارتقاء تحصیلی دختران به تهدیدی برای جامعه تبدیل خواهد شد.

همچنین تغییر ترکیب جنسیتی به نفع دختران، موجب عدم عدالت جنسیتی در فرآیند فارغ التحصیلی و بازار کار نیز می شود. به گونه ای که با وجود اینکه 60 درصد ورودی دانشگاهها را دختران تشکیل می دهند اما به دلیل شرایط زندگی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، گروه زیادی از این دختران به شغل های دلخواه دست نمی یابند.

از سوی دیگر پسران به دلیل اینکه سعی دارند شغل بهتری بیابند، راه این کار را تنها در حضور در دانشگاهها نمی دانند و بلافاصله پس از دیپلم به سوی پیدا کردن شغل حرکت می کنند و همین مسئله موجب می شود در آمار ورودی دانشگاهها باز هم آمار به نفع دختران باشد.

شاید با این توجیهات بود كه امسال به طور عملی در را بر ورود دختران نیمه بسته كردند و این كار را به شكلی انجام دادند كه به ظاهر پیكان اتهام رو به سوی كسی گرفته نشود.

فقط كافی است نگاهی به دفترچه انتخاب رشته انداخت تا وضعیت را درك كرد. ورود دختران به نیمی از رشته های دانشگاهی كه تا همین دیروز آزاد بود ممنوع شده یا سهمیه آن كاهش پیدا كرده است. البته باید گفت این شیوه چنان اعمال شده كه در همه دانشگاه ها به یك میزان و شكل نیست. در كنار همه اینها باید وضعیت بومی گزینی را هم اضافه كرد كه خود به شكل دیگری ورود دختران به دانشگاه را محدود می كند.

روزنامه شرق در گزارشی آورده كه 20 دانشگاه كشور در بیش از 40 رشته تحصیلی خود برای اولین بار اقدام به پذیرش تك جنسیتی دانشجو می كنند.

البته باید گفت این شیوه چنان اعمال شده كه در همه دانشگاه ها به یك میزان و شكل نیست.در كنار همه اینها باید وضعیت بومی گزینی را هم اضافه كرد كه خود به شكل دیگری ورود دختران به دانشگاه را محدود می كند.

البه هستند كسانی كه با این سیاست ها موافق نیستند.معاون آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم گفت: چنانچه بخواهیم برای توازن بین دانشجویان دختر و پسر از ورود دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها جلوگیری کنیم این سیاست در آینده ناکارآمدی خود را نشان خواهد داد.

به گزارش مهر،سیده شبنم فاطمی با اشاره به افزایش ورودی دانشجویان دختر به دانشگاه‌ها، تحصیل را برای بانوان مفید ارزیابی کرد گفت: در حال حاضر جامعه با شتاب به سمت پیشرفت و فناوری در حرکت است و تمام کسانی که در این اجتماع زندگی می‌کنند نیز باید بتوانند با تحصیل علوم مختلف از جامعه عقب نمانند.

وی فیلتر گذاری و جلوگیری از ورود بانوان به دانشگاه را ناکارامد توصیف کرد و عنوان داشت: ممانعت از ورود به دانشگاه و همچنین تفکیک جنسیتی برخی ار رشته‌ها تنها می‌تواند به عنوان مسکن در کوتاه مدت عمل کند اما بعد از گذشت چند سال عوارض خود را نشان داده و مجددا مجبور به حل مشکل جدید خواهیم شد.

فاطمی تربیت صحیح فرزندان را از دست آورهای مهم تحصیلات عالیه بانوان عنوان داشت و گفت: مادرانی که تحصیلات بالایی داشته و در اجتماع نیزحضور داشته باشند بهتر می‌توانند با روش‌های تربیتی آشنا شوند که این امر در تربیت فرزندان اثری دوچندان خواهد داشت.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم با اشاره به برخی از انتقاد‌ها درباره افزایش سن ازدواج، تجرد قطعی و بالارفتن توقعات بانوان درازدواج ادامه داد: در ابتدا باید عنوان کرد که آمار قطعی برای این موارد وجود ندارد که بخواهند با تمسک به آن از ورود بانوان به دانشگاه‌ها و برخی از رشته‌های دانشگاهی جلوگیری کنند.

فاطمی در ادامه با بیان اینکه جلوگیری از ورود خانم‌ها به دانشگاه نمی‌تواند راه حل صحیحی باشد گفت: باید فضای دانشگاه را از علمی بودن صرف به سمت مهارتی و کاربردی کردن علوم سوق داد تا از این طریق آقایان نیز به سمت دانشگاه گرایش پیدا کنند نه اینکه جلوی ورود خانم‌ها گرفته شود.

فاطمی در ادامه به دلایل عدم استقبال آقایان از دانشگاه اشاره داشت و ابراز کرد: هنگامی که دانشگاه نمی‌تواند با نیازهای جامعه تطابق داشته باشد و خروجی آن تنها افرادی با مدرک تحصیلی و بدون مهارت باشد آقایان نیز ترجیح می‌دهند که چهار سال وقت خود را در چنین مکانی هدر ندهند.

نظرات

54 responses to “راه پر از سنگلاخ دختران برای ورود به دانشگاه”

 1. سپهر says:

  من هم مخالفم هم موافق.اول اینکه این نهایت بی عدالتی که کسی که حقشه مثلا دکتر بشرو ازش بگیری صرف اینکه دختره و جای پزشکی طرف بره رادیولوژی بخونه!از یه طرفم اکثر خانوم ها بعد از فارغ التحصیلیشون جذب بازار کار نمیشن

 2. سید says:

  در این مورد نباید افراط و تفریط کرد. برهیچکس پوشیده نیست که موازنه ی پذیرش دختر و پسر واجبه. چندین ساله که دخترا تعداد بیشتری در دانشگاههاست. انقدر فیمینیستی و زن مآبانه به قضیه نگاه نکننید. عواقب غلبه ظرفیت خانوما اینه که کمتر خانم لیسانسه ای حاضر به ازدواج با مرد دیپلمه ای بشه ولی شما کمتر مرد لیسانس و فوق لیسانسه ای رو دیدید که حتما باید زنش
  تحصیلاتش همسطح خودش باشه و از ازدواج با یک زن دیپلمه فرار کنه. یه ذره انصاف داشته باشد الحمدالله که فرصتهای شغلی و امکانات تحصیلات تا حالا واسه خانوما بیشتر بوده . هزار هزار مسئله اینجاست شما فکر کردید که به حرف شماست. اسلام از هر دین ومسلکی بیشتر از علم آموزی برای مرد وزن دفاع کرده ولی در چهار چوبش بشرط اینکه عواقبش سکولاریسم و اومانیسم وفیمینیسم نشه. متاسفانه اکثر دخترای امروز با بالا رفتن مدرک دانشگاهی به شرایط سخت ازدواج دامن میزنند . حرف آخر اینکه این مسئله بایدد رچارچوب علم روانشناسی و جامعه شناسی و سنت و فرهنگ ایرانی اسلامی بررسی بشه. پس حکم قطعی صادر نکنید.

  • mxu.blogsky.com says:

   به عنوان یه مرد دید ضعیفی دارید . حق هر مرد و زنیه که اگه زحمت پای چیزی کشید بهش برسه . مردها هم درس بخونن و برن دانشگاه . چیه ؟ من زنم و طرف داری جنس خودمو میگیرم ؟ معلومه که نه ! منم یه مردم . زحمت نکشیدم و حقم شد پیام نور ، میخواستم یشتر زحمت بکشم .
   به هر حال یه نکته منفی این عمل (عدم کاهش ظرفیت ها برای خانم ها) اینه که زن ها بعد از فارغ التحصیل شدن فقط 40 درصد امکان داره که شاغل بشن (!) اما وقتی واقع بین باشیم باید حق و نا حق کرد و به این نکته توجه داشت که حق هر انسانیه که مزد زحماتش رو دریافت کنه .
   همین / اسلام دین برابریه / با خود بینی اونو تو چشم جنس مخالف خراب نکنید 🙂

 3. atusa says:

  واقعا من برای آقایون این مملکت متأسفم که وقتی‌ می‌بینن نمیتونن رقابت عادلانه بکنن سعی‌ می‌کنن فرش‌و از زیر پای خانومها بکشن، آقای سید! فمنیست و سکولاریسم و امنیزم و … همه دنیا بد من و هرچی‌ که من بهش اعتقاد دارم خوب و عالی!!!!، سرتونو کردین زیر برف نمیخواهین ببینین واقعیت هارو. بجای اینکه خنومرو تشویق کنین پیشرفت کنن درین آسمون ریسمون می‌کنین که بشینیم بحث کنیم که آیا علم برای خنوم‌ها خوب است یا نه!!! کی‌ می‌خواد بحث کنه شما و سپهر؟؟ اصلا تا حالا کدوم بحثی‌ بی‌ طرف برگزار شده که این دومیش باشه؟؟ چرا نمیرین افغانستان ؟؟

 4. مرضیه says:

  سید جان خدا رحم کرده اهل افراط تفریط نیستی شما.

 5. تینا says:

  خیلی جالبه که آقایون مثلا وقتی می خوان منصف باشن خنده دار تر می شن. دختری که حقشه به مدارج بالا برسه رو راه ندن دانشگاه چون تو این مملکت مدیرا بلد نیستن تولید اشتغال کنند؟خنده داره واقعا اون یکی آقاهه می گه اومانیسم و چی چی ایسم!!!! حالشون بده بخدا. مرد حسابی دختره می خواد درس بخوونه کار کنه فهمیده باشه.چه ربطی به سکولاریسم داره. تو اصلا معنی این چیزا رو می فهمی یا همینجوری خوشت اومده از اسشمون اینجا نوشتی؟

 6. تینا says:

  عواقب غلبه ظرفیت خانوما اینه که کمتر خانم لیسانسه ای حاضر به ازدواج با مرد دیپلمه ای بشه ولی شما کمتر مرد لیسانس و فوق لیسانسه ای رو دیدید که حتما باید زنش
  تحصیلاتش همسطح خودش باشه و از ازدواج با یک زن دیپلمه فرار کنه.

  دقت دارید که سید علاقه ای ندارد مردا رو به تحصیل تشویق کنه.راحتتر می بینه زنا درس نخوونن.

 7. khan says:

  be dokhtar ha zolm nemishe
  nezame amuzeshiye har keshvar bayad montabegh bar niaz haye eghtesad bashad
  az nazar eghtesadi har kas che mard che zan agar amuzash bebinad va dar reshteye takhasosiye khod mashghool be kar nashavad baraye jamee mozer ast
  ,va aksare zanan dar iran dar in gorooh gharar migiran
  yani madrak migiran mizaran roo taghche

  • khakhan says:

   آقای عزیز
   با این شهریه های سرسام آور و خرج های بیخودی که برای کسب دانش پرداخته میشه .نگران نباش , بازم این اقتصادی که هیچوقت سودش به ما نمیرسه از تحصیل حتی بدون اشتغال هم سود میبره تازه خیلی از پسرهام که درس میخونن و آخرش می رن پیش باباشون کار میکنن یا میرن سر کارهایی که هیچ ربطی به رشته تحصیلی شون نداره .

 8. khan says:

  dar zemn un dokhtar ha hastand ke orzeye dars khundan nadarn midunio bish az 63 darsad davtalaban konkure riazi dokhtar boodan dar hali ke tanha 32 darsad davtalabane zir 10000 dokhtar boodan? in bartarie pesararo neshoon mide

 9. میلاد says:

  تا جایی که ما می دونیم کسی گوی سبقتو از کسی نربوده
  اگر دخترا بیش تر میرن دانشگاه فقط دوتا دلیل داره:
  1:جمعیت دخترا بیشتر از پسراست
  2:شوهر گیر نمیاد
  همین!
  البته استثنا هم هست.

 10. پر says:

  من تو خانواده خودم خانوم پزشک میشناسم که شوهرش لیسانسه اس اصلا هم مشکلی ندارن و ازین موارد زیاده الکی مقلطه نکن سییییییید!
  چیزی که زیاده شوهر تازه جمعیت پسرا هم زیاده ولی خب دخترا دوست دارن با کسی ازدواج کنن که مثل خودشون سالم باشه و معتاد و دزد و قاچاقچی نباشه پس اون چیزی که کمه پسر نیست پسر خوب کمه!
  از نظر اماری رتبه های بالای رشته تجربی مخصوص پسر هاست و چون آقایون خجالت میکشن مثلا یه کلاس پزشکی خالی از جنس پسر باشه میان و با رتبه حتی هشت هزار منطقه دو یه پسر رو راه میدن سر کلاس!حالا این آقا پسر که نتونسته تو کنکور ساده رتبه خوبی بیاره چجوری میخواد تخصص قبول شه و یا در بدترین لحضات تصمیم درست رو بگیره خدا عالمه!قسمت جالبش همینه که فردا مامان این آقا به مامان اون دختر که با سه هزار مجبور شده بره مثلا فیزیو تراپی فخر میفروشه که پسرم پزشکه!
  فقط خواهشا اینقدر حرف نا حق نزنین خدا جای حق نشسته…من حقمو میگیرم.

 11. فائزه says:

  واقعا نامردیه.باید فرقی بین دختری که خودشو کشته درس خونده تا یه رشته خوب تو یه دانشگاه خوب بره و یه پسری که قده اون تلاش نکرده باشه.واقعا انصافه؟؟؟؟؟؟؟اصلا کله دانشگاها بشن دختر یا کلش بشن پسر چه فرقی می کنه مهم تلاشه.حالا اگه می بینین دخترا از پسرا جلو زدن باید طوری رقابت ایجاد کنین که پسرا انگیزه پیدا کنن که خودشونو به دخترا برسونن نه اینکه صندلی دانشگاهارو دو دستی تقدیمشون کنین

 12. فائزه says:

  در جواب اونی که گفت دخترا بیشتر میرن دانشگاه چون شوهر گیر نمیاد:الان که می بینی یه عده دختر دارن اعتراض میکنن بدون حتما حقشون یه دانشگاه خوب بوده و دانشگاه خوبم رتبه خوب می خواد.دخترایی هم که واسه رتبه خوب درس می خونن مطمئن باش هدفشون بزرگه و از نظر اونا(شوهر کیلو چند)شما پسرا لطفا هر تلاشه دخترارو به خودتون نگیرین.حالا یه عده از دخترا شاید هدفشون اینی باشه که شما میگین ولی این دسته از دخترا هدفشون فقط دانشگاه رفتنه حالا کدوم دانشگاهو کدوم رشته مهم نیس پس اونا نمیانو اینطوری از حقشون دفاع نمیکنن.لطفا شما فقط این یه عده رو جزوه استثناها قرار بدین

 13. حسین says:

  سلام
  خانوم ها حقشون برن دانشگاه تا زندگی بهتری داشته باشن درست من نمی دونم کدام رشته ها فیلتر شده ولی بعضی از رشته ها چه دلیل دارکه دختر ها بخونن مثل جوشکاری صحرایی معدن و…
  در مورد ازدواج هم جامعه به سنتی داره می ره که دختر ها راحت قبول می کنند یه با مرد مدرک پایین هم ازدواج کنند من که افرادی را دیدم که با رضایت قبول کرده اند نه از مجبوری

 14. ساسان یا سوسن! says:

  اصلا دعوا واسه چیه ؟ شما دخترا که جای ما رو تو دانشگاه گرفتین دیگه. امسال 78 درصد از ورودی دانشگاه دخترا هستن.

 15. ati says:

  واقعا که این پسرا همه چی به نفعشونه ولی بازم دو قرتو نیمشون باقیه خیلی جالبه! واقعا چی فک می کنید اون دختری که به فکر شوهره قبل دانشگاه ازدواج کرده اگه ما ها می خوایم بریم دانشگاه فقط بدلیل پیشرفت خودمون تو این جامعه پر از تبعیضه.

 16. مریم says:

  هر کسی تلاش کنه لیاقت داره به طور مساوی از فرصت های تحصیلی، شغلی و … استفاده کنه. آقایون محترم شما با نصف تلاش کردن یک دختر وارد دانشگاه می شوید و این نشانه ی ضعف شماست. چون اگر می توانستید در شرایط برابر رقابت می کردید و پیروز می شدید.

 17. سپهر says:

  اولا آتوسا خانوم نمیخواد راجع به من تز بدی!من الان علوم آزمایشگاهی شهید بهشتی درس میخونم.اگه میگم دخترا حق دارن چون کسی و دیدم که با رتبه 1000 نتونست پزشکی بخونه ولی یکی دیگه با رتبه 1500 تونست و پسر بود!در مورد اون خانومی که گفت پسر و با رتبه 8000 میارن تو نه از این خبرا نیست من واسه داروسازی دانشگاهم 3رتبه کم اوردم رتبمم 8000 نبود.پس تخیلی فکر نکن.در ضمن طبق آمار سال 85 جمعیت خانوم ها 52% و آقایون 48%(با احتساب جمعیت افقان ها!)دعوا که نداریم.اینکه اکثر خانوم ها یا وارد بازار کار تخصصی نمیشن یا به دنبال کار نمیرن یه واقعیته ولی انصافا راهی که انتخاب شده غلطه.به جاش میتونن پسر هارو تشویق کنن یا….این راهش نیست که به زور جلوی افراد گرفته بشه چون عین ظلمه!ولی خانوم ها این هم در نظر بگیرین مرد ها باید خرج خانوادشونم بدن در حالی که شما این وظیفه رو ندارین!

 18. مهرناز says:

  سپهر جان من از اینکه می بینمشما سعی می کنی منصف باشی لذت می برم . خوشحالم که با حذف خانم ها موافب نیستی اما لازمه این نکته رو یادآوری کنم که شرایط استخدامی خانم ها با آقایون فرق می کنه. بای دیفالت خانم ها را با حقوق پیشنهادی پایین تری نسبت به مردا استخدام می کنن. این یک نگاه مردسالارانه هست قبول کن. خود من سال ها سرپرست مردی بودم و برگه مرخصی مردی رو امضا می کردم که حقوقش از من بالا تر بود. یعنی تخصص و تحصیلات من از اون آقا بالاتر بود و پول بیشتر رو اون آقا می گرفت. ضمن اینکه تو این دوره و زمونه حرف شما معنی نداره. کدوم خانم از طبقه متوسط و مرفه رو می شناسی که شاغل نباشه؟ حالا لطفا یک دقیقه دیگه نیا بگو می شناسم می شناس. منظ.ر من اینه که تو این وانفسای اقتصادی درصد بالایی از خانم ها ناچارند کارکنند نثال مردا. تازه می خوام وارد بحث زن های خودسرپرست یا سرپرست خانوار بشم که طبق آمار اصلا کم نیستند. کاش می شد ما همدیگرو آدم ببینیم نه زن و مرد. اونوقت مشکلاتمونو باهم حل می کردیم عوض اینکه برای هم مشکل درست کنیم.

 19. پر says:

  اولا من اون رتبه 8000 رو کارنامشو دیدم توی سی دی قلمچی سال 88 و مطمئن هستم و تا حالا هزاران کارنامه دیدم و منطقه سه هم دختر تا 1200 و پسر تا 4013 پزشکی میارن و موارد دیگه…که البته بومی گزینی هم به این جور رتبه ها کمک میکنه…
  اینکه آقایون می ایستن سر کوچه و زنجیر تاب میدن و حوصله ثبت نام تو کنکورو حتی ندارن به دختر ها ارتباطی نداره که کسی به خودش اجازه بده سر راه دانشگاه بایسته و دخترا رو راه نده!
  من اقایان زیادی دیدم که حقوق خانوم رو دربست تساحب میکنن و حتی حاضر نیستن ده هزار تومنشو به خانومشون بدن این آقایانی که دیدم هم مدرکشون متاسفاته بالای فوق لیسانسه!پس خانوم هم باید خرج و برج خونه رو بده هم کار خونه رو بکنه پولشم بده دست آقایی که به بهونه خرج خانواده با رتبه نجومی رفته جای یه دخترو گرفته!

 20. پر says:

  راستی ببینم چهار درصد کمتر بودن پسر ها اگه برای ازدواج بررسیش کنیم اون دو زنه هاش(ضمن ابراز تاسف بسیار) جبران کمبود شوهری که بعضی کوتاه فکرا میگن رو میکنه!!!اگه برای دانشگاه بخواهیم بگیم بازم 4%ناقابل نمیتونه از نظر عدل و عدالت با این درصد پذیرش آقایون که میبینیم جوردربیاد!!!
  منم با کسی دعوا ندارم.

 21. سپهر says:

  مرسی مهرناز جان.میدونم چی میگی.مادر من نمونه بارزشه!مادر من توی نیروی انتظامی تو بخش بیمارستانشه و کار میکنه.چند سال منتظر پست جدید بود تا رتبه سرتیپی رو بگیره ولی بهش ندادن چون زن نباید این رتبه رو داشته باشه!اگه همه به هم یک دل باشیم کسی نمیتونه بهمون زور بگه!اون خانومی که حاضره با حقوق پایین کار کنه نره!یعنی کل جامعه به اون سمت بره که شرایط سخته کاری رو قبول نکنه!پر جان اون مردی هم که خرج زندگیش نمیکنه مشکل روانی داره.ربطی به تحصیلات نداره!

 22. خاتون says:

  واقعا شما پسرها روی اعصاب آدم راه میرید اینقدر تنبل و بیکارید که حتی حاضر نیستید بگید که ما باید بیشتر درس بخونیم بلکه میگید شما دخترها نرید دانشگاه! بعدشم میگید این دخترها شوهر گیرشون نمیاد، نخیر باید بگم چیزی که ریخته پسر ه فقط خوبش نیست که اینقدر کم شده که دیگه اصلا صفت خوب برا پسر بکار نمیره!در ضمن کدوم دختری حاضره درس و کارشرو ول کنه بیاد با این مردهای علاف و بیکار ازدواج کنه؟ شماها بهتره به جای اینکه جلوی مارو بگیرید خودتونرو یه ذره از علافی و بیکاری و بد صفتی در بیارین

 23. سپهر says:

  اولا مرسی نیلوفر جان.تو لطف داری به من.یه خواهشی ازت دارم اگه میشه فارسی تایپ کن که سریع تر بخونیمD:
  بعدش خاتون خانوم خیلی بی انصافیه اگه بگی فقط پسرا علافن.ما دختر علاف نداریم؟من خونم سعادت آباده پس تو ایران زمین و میدون کاج و…. پسرا دور دور میکنن؟یعنی توشون دختر نیست؟بعدش من هنوزم میگم این راه مناسب نیست ولی یه کوچولو هم انصاف داشته باشین پسرا سربازی دارن که شما دخترا ندارین!الان حتما یکی میگه واسه اینکه آدم شین ولی 2سال آدم از زندگی عقب میافته.اینو چی؟واسه این راه کاری دارین که برابر سازی شه؟خواهشن نگین خوب برن درس بخونن چون میدونین اگه خدایی نکرده برا کسی سر جلسه مشکلی پیش بیاد ربطی به درسش نداره!خواهشن تو همه چیزا منصف باشین

 24. ساسان یا سوسن! says:

  شما خانم های محترم میخواین حقتون از ما مردا “بیشتر” باشه نه مساوی. یه بار دیگه هم گفتم ورودی دخترا به دانشگاه امسال 78 درصد بوده اما پسرا 22 درصد این یعنی 3/5 برابر. افتاد الان ؟

  • sani says:

   عزیزم ببین اگه درصد ورودی دخترا بیشتره واسه اینه که تعداد بیشتری هم تو کنکور شرکت میکنن اول برو آمار شرکت کننده های دخترو پسر رو در بیار بعد نسبت ابداع کن…حالا اینکه چرا اینا دوستدارن ورودی هارو قسمت بندی کنن دیگه جوابش روشنه…!!

 25. نازنين says:

  آقاي ساسان سوسن بهتره پسرا به جاي اين حرفا برن درس بخونن تقصير ما چيه كه شما وروديتون كمتره؟ جرشو ما بايد بكشيم؟

 26. سپهر says:

  نازنین جوابت تو یک کلمه است:سربازی!!!!!!!!1

 27. ریحانه says:

  اگه این حربه ی سربازی نبود چی می گفتید!!

 28. سپهر says:

  ریحانه حربه نیست و واقعیته.فعلا هم وجود داره.شما راه کاری براش سراغ دارین؟

 29. سپهر says:

  نیلوفر جان اولا اشکال نداره ما english هم میفهمیمD: پس بی خیال.راجع به بحث هم من که از اول گفتم با این روش مخالفم!چون امسال خودت کنکور دادی واسه همینه که استرس این طرح و داری.حقم داری ولی به قول ساسان جمعیت پسرا اون قدر کمه که تاثیر چندانی روی موضوع نداره.پس زیاد به خودت استرس وارد نکن.اگه تجربی باشی که خوش به حالته اکثرا دخترن و پسرا خیلی کم هستنD:

 30. هانيه says:

  مثلا شما در اين موردها نظر بدين اين اوضاع تعيير ميکنه. ناز دخترا می تونن نصف دانشگاها رو ميگيرن شما پسرا هم سعي کنيد, پس دعوا نکنيد ما تو دانشگاه ياد گرفتيم که با هم دوست باشيم نه … . از حق نگذريم جمعيت پسرا تو دانشگاه کمه گناه دارن 🙂

 31. ti ti says:

  sasan ya sosan joon shoma pesara ham dars bekhoni ta daneshgah ghabol beshin,be dokhtaraye bi chare che marbot ke shoma pesara tanbalino faghat 22% mitonin berin daneshgah.

 32. ساسان says:

  رتبه ی خودم 512 شد هرجا و هررشته ای که بخوام قبول میشم چون معدلمم بالا بوده کاری هم ندارم پسرا قبول میشن یا دخترا.حرف من اینه که شما دخترا خوشتون میاد الکی اعتراض کنین هر ثانیه میگین خواستار حقوق برابر هستین و منم با این خواسته شما موافقم اما به خدا حقوق و مزایا ی شما از ما بیشتر شده. هرجا بری زنها زودتر کارشون راه می افته (بانک-نونوایی-بقالی- خلاصه همه جا) میگن زشته یه خانم تو صف باشه زود ردش میکنن میره!!! حالا دانشگاه هم همینجوری شده 78درصد ورودی دانشگاها دخترا هستن اما شما بازم دارین اعتراض میکنین.

 33. مرسده says:

  خــــــــــــــاک تو سرتون که آینده ی دخترارو دارین با این طرحاتون داغون میکنین…هرکی عُرضه داره میره دانشگاه…
  به ما چه که پسرا جذاب بازار کار میشن و یونی نمیرن…
  خــــــــــــاک نو سر تمام اون قدرت های بالا…خــــــــاک تو سر رهبر و رییس جمهور که ساکتن
  ایشالله خیر نبینین…شماها از کفارم بدترین…خاککککککککککک تو سرتون با عدالتتون……..بمیرین ایشالله…
  من سنگ خودمو به سینه نمیزنم چون خودم دانشجو ام…ولی خیلی بد بختیم ماها توی این مملکت نوکریم و اون بالایی ها ارباب ما هستن..

 34. ساسان says:

  مرسده حرفات کاملا درسته اما سعی کن آروم باشی

 35. سپهر says:

  مرسده اول از همه آروم باش و به کسی بی احترامی نکن.بی عدالتی وجود داره ولی مقصر خودمونیم!خانواده ها مقصرن که باعث شده این قانون بی خود تصویب بشه!ملاک اجتماع ما شده پول.همه پسرا هم واسه این هدف مسیر زندگیشونو دارن عوض میکنن و وارد بازار کار میشن.انصافا آدم با درس تو اینجا به جایی نمیرسه!خوب اگه تو هم مسئول بودی و فکرت فقط تا 5سال جلوتر و میدید چه تصمیمی میگرفتی؟فکر کن جامعه ای که تعداد تحصیل کرده های دخترش چند برابر پسراشن!من بازم میگم موافق نیستم با این طرح ولی جای تاسف خوردن میشه کارای بهتری هم انجام داد

 36. سپهر says:

  نیلوفر:خوب طبیعیه توی رشته ریاضی ظرفیت پسرا بیشتر باشه.دخترا به یه رشته های خاص علاقه دارن مثل:معماری وشیمی وعمران وکامپیوتر.آخه دختری هست که بره مکانیک طراحی جامدات؟یا بره برق گرایش مخابرات؟ببخشیدا ولی انصافا اگه تو رشته تو برابر سازی هم میشد اتفاق خاصی نمی افتاد.

 37. سپهر says:

  بی انصاف رشته معماری چند درصد دختر داره؟خدا وکیلی مکانیک و دخترا دوست دارن؟من دارم به صورت عمده جمعیت بحث میکنم نه مورد خاص!برق رشته مورد علاقه دختراست؟یا متالوژی؟یا معدن؟یا صنایع؟ یه طرفه نگاه نکنین به موضوع!

 38. سپهر says:

  لحن حمله ای نداشتم که!؟فقط تو جریان بحث اینو گفتم.اگه بهت بر خورد معذرت میخوام.آقا من دیگه نظر نمیدم

 39. سپهر says:

  گفتم که من دیگه نظر نمیدمبعضی از خانومها(بغیر از شما)همه مشکلاتشونو از وجود ما مردها میبینن بهشونم کسی بگه فمنیست دادشون میره آسمون.باشه.ما مردا بد و مظهره جرم و جنایت و گناه شما خانوم ها هم مظهره عدالت و پاکیزگی و شرف و حیا.فکر کنم پسرا تو این سایت نظر ندن بهتر باشه.هر حرفی زده میشه یکی مخالف در میاد!ما که رفتیم

 40. مهرناز says:

  سپهر جان قهر نکن. اگر ما تو همین فضاها هم همو تحمل نکنیم که دیگه وای به حالمون. بازم نظر بده. ت.هم مثل بقیه بچه ها ساسان، نیلوفر کیا و بقیه نظرات خیلی قشنگی داری. شما جوونا باید بتونین با هم حرف بزنین.

 41. سپهر says:

  مهرناز جان مسئله قهر کردن نیست.ما که دیگه بچه نیستیم ولی انصافا خودت قضاوت کن کافی یکی از پسرا طرفدار کنه همه علیهش جبهه میگیرن ما یک کلمه گفتیم پسرا سربازی دارن یکی میگه اگه اینو نداشتین چی میگفتین!یکی دیگه هم عامل همه جرم و جنایت هارو در مردها میبینه.یا یکی دیگه میگه همه مردا هیض هستن و اگه اونا نگاه نکن همه چی حله!مهرناز جان درسته.حق با توهستش ما ها نمیتونیم به نظرات هم احترام بزاریم و سعی کنیم منصف باشیم.بابا همه ما انسانیم.خ.دمون تبدیلش کردیم به زن ومرد.مگه عدالت فقط واسه یه جنسه؟یا امنیت؟بعضی واژه ها واسه انسان به کار میره نه فقط یک جنس!منم واسه اینکه دعوا و جر و بحث بیشتری پیش نیاد دیگه نظر نمیدم چون دوست ندارم کسی از حرفهام ناراحت بشه یا برداشت غلط بکنه

 42. sani says:

  جالبه…میگم شما حالا بعد همه ی این حرفا مشکل جامعه رو حل کردین؟…انگار اینجا کورس را انداختین تا بگین دخترا بدبخت ترن یا پسرا…بالاخره هر گوشه رو نگاه کنی حل یکی داره خورده میشه…
  بجاش ببینین کی باید اینا رو حل کنه!!!

 43. هانيه says:

  آفرين مرسده. اگه رئيس جمهور ميشدی بهت رای مي دادم. جراتت زياده.مشکل اصلی ما اينه که بايد نگاه کنيم به بالاي ها

 44. سپهر says:

  نیلوفر: اتفاقا از دست تو ناراحت نشدم.هر چند بعضی جاها ضد و نقیض حرف زدی ولی در کل به نظر آدم منطقی میای.
  آدم وقتی تو جایی همه علیهش جبهه میگیرن نباشه خیلی بهتره.تو این چند روز من چیزی جز توهین و تحقیر مردها چیزی نشنیدم.یه سری افراد به اصطلاح حامی حقوق زنان ایران و با اروپا و آمریکا مقایسه میکنن!آخه توی فرهنگ ما هیچ نقطه مشترکی وجود نداره.آره اگه تو اروپا کسی به کسی نگاه نمیکنه چون اونجا کلاب داره!طرف اگه با کسی دوست میشه حداکثر سر ماه میرن تو خونه!!!!!!!!!اینجا چی؟باور کنین پسرای ایرانی خیلی با جنبن!اگه کسی تیکه میندازه واسه دوست شدنه.شما دخترا هم بدتون نمیاد که یکی بهتون تیکه بندازه!پیاده رو 2متری و ازتون گرفتن که تو خیابون راه میرین؟ما با اون ور قابل مقایسه نیستیم.شما دخترا حاضرین همچین سیستمی تو کشور باشه؟فکر نکنم.منم دیگه خسته شدم بس که یه عده توهین و تحقیر میکنن و کسی هم باهاشون بر خورد نمیکنه(منظورم مدیریت سایته).اگه کسی دوست داشت با من بحث کنه من تو facebook هستم:sepehr .خوشحال میشم اونجا بحث کنمyousefpouran

 45. اشک مهتاب says:

  ازحق نگذریم جدیدا مد شده زنا هرجا میرسن خودشونا بدبخت ومردا را عامل بدبختی میدونند…حالا یه روزایی تو این مملکت مرد سالاری بوده وزنا توسری خور بودن اما الان که وضعمون بد نیست درسته یه جاهایی اونم نه زیادکارواسه مردا راحتتر بوده اما نباید که حالا هی بشینیم بگیم زنا حقشون پایمال شده خدا ییش الانمون با گذشتمون قابل قیاس نیس …این به جون هم افتادن زن و مردم جنگ اعصابیه واسه خودش[quote name=”سپهر”]کافی یکی از پسرا طرفدار کنه همه علیهش جبهه میگیرن .!ما ها نمیتونیم به نظرات هم احترام بزاریم و سعی کنیم منصف باشیم.بابا همه ما انسانیم.خ.دمون تبدیلش کردیم به زن ومرد.مگه عدالت فقط واسه یه جنسه؟یا امنیت؟بعضی واژه ها واسه انسان به کار میره نه فقط یک جنس!منم واسه اینکه دعوا و جر و بحث بیشتری پیش نیاد دیگه نظر نمیدم چون دوست ندارم کسی از حرفهام ناراحت بشه یا برداشت غلط بکنه[/quote]
  …بسی نغض و لطیف

 46. اشک مهتاب says:

  کسایی که میگن چون خانمایی که تحصیلاتشون بالاست شرایطشون واسه ازدواج سختر میشه باید سطح تحصیلاتشون بیاد پاین؛کاملا در اشتباهند چون بجای حل مسئله دارن صورت مسئله را پاک میکنند باید این فرهنگ غلط که میگه( زن لیسانسه باید بامردی باتحصیلات هم سطح خودش ازدواج کنه)برداشته بشه نه اینکه خانما بیسواد بشن…درضمن سپهرجان خوبه که یه طرفه به قاضی نمیریدبراووو

 47. سپهر says:

  اشک مهتاب الان هم به خانوم های ما خیلی ظلم میشه!من به دوران گذشته کار ندارم.بله زمان دوران جاهلیت عرب ها هم دختر ها رو زنده به گور میکردن الان چون حق زنده موندن دارن باید بگیم پیشرفته؟بعضی چیزها حق طبیعی یک انسانه فقط ما با باور های غلطمون اون حق از یک جنس میگیریم.پیشرفتی که میگیم برای اینه که توی یه دورانی خانوم ها توانستن وارد دانشگاه بشن و سطح سواد عمومی افزایش پیدا کرد.هر چی این سطح افزایش پیدا کنه این باور های غلط هم از جامعه دور میشه.یه زمانی به دختر ها اجازهی تحصیل نمیدادن ولی الان همه خانواده ها دختراشونو اجبار میکنن حداقل تا دیپلم درس بخونن!مطمئنم چند سال دیگه هم این قانون به امید خدا برداشته میشه
  یه نکته ای هم گفته بودی راجع به سطح تحصیلات همسر:مرد ها دوست دارن از همسرشون بالاتر باشن تا پیشش جذاب به نظر بیان و حس سرپرست خانواده رو داشته باشن.اگر پایین تر باشن پیش خودشون احساس حقارت میکنن مثل مردی که از لحاظ قدی از همسرش کوتاه تره.نمیشه گفت همه باید بلند تر باشن ولی اگه باشن بهتره دقیقا مثل این موضوع

 48. رهی says:

  کامنت دومی که با نام “سید” نوشته شده از من نبودا
  تازه متوجه شدم

 49. اشک مهتاب says:

  [quote name=”سپهر”]یه نکته ای هم گفته بودی راجع به سطح تحصیلات همسر:مرد ها دوست دارن از همسرشون بالاتر باشن تا پیشش جذاب به نظر بیان و حس سرپرست خانواده رو داشته باشن.اگر پایین تر باشن پیش خودشون احساس حقارت میکنن مثل مردی که از لحاظ قدی از همسرش کوتاه تره.نمیشه گفت همه باید بلند تر باشن ولی اگه باشن بهتره دقیقا مثل این موضوع[/quote]
  اقاسپهر فکر نمیکنید اینهم یکی از باورهای غلطه که بین مردم جا افتاده دیگه وقتشه یکم از این باور وامثال اون دور بشیم زندگیمون پر شده ازاین جور چیزا کاش یکم عرفای جامعه را واکاوی میکردیم وبا یه نگاه واقع بینانه تر بهشون نگاه میکردیم(تو پرانتز بگم بعضی وقتا اینجور عقای یا مشابهش را میشنوم خندم میگیره واقعا کودکانس)

 50. Mostafa says:

  به نظر من دانشكاه مال دختراست نه جاي بسرا
  بسرا ميان دانشكاه واسه دوستي با دختر نه واسه درس خوندن اكر ميتونستن بسرا رو جدا كنن خوب ميشد خيلي هم خوب ميشد الان هر جي كثافت كاريه از تو دانشكاه است

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد