آمار بسیار وحشتناك است. هر سه ثانیه یک کودک در جهان ازدواج می‌کند. فكر نكنید این آمار فقط مربوط به كشورهای فقیر و جهان سوم است. این معضل كشور خودمان ایران را نیز در بر می گیرد. مدیركل ثبت‌احوال هرمزگان، به‌تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس خبر داده كه طی 10 ماه امسال، بیش از 530 ازدواج زیر 10 و 14 سال در این استان ثبت شده است.

این آمار بسیار وحشتناك است. هر سه ثانیه یک کودک در جهان ازدواج می‌کند. فكر نكنید این آمار فقط مربوط به كشورهای فقیر و جهان سوم است. این معضل كشور خودمان ایران را نیز در بر می گیرد.

مدیركل ثبت‌احوال هرمزگان، به‌تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس خبر داده كه طی 10 ماه امسال، بیش از 530 ازدواج زیر 10 و 14 سال در این استان ثبت شده است.

ازدواج این افراد كه بیشترشان را دختران تشكیل می‌دهند، در حالی صورت می‌گیرد كه سن قانونی ازدواج دختران براساس تصویب مجلس و شورای نگهبان در سال 1381 هجری شمسی، 13 سال تعیین شده است، مگر بنابر اختیار ولی كه می‌تواند كودك را در سن پایین‌تر هم به عقد دیگری درآورد. در دهه‌های گذشته، سختگیری قانون نسبت به ثبت ازدواج‌های زودهنگام بیشتر بود به طوری كه برخی با دادن رشوه سن دختران را در شناسنامه‌ها افزایش می‌دادند تا صیغه عقد به طور قانونی جاری شود، اما این روزها گویی نیاز به رشوه نیست و بحران تاخیر درازدواج جوانان به بیش از 27 سال در شهرهای بزرگ ما را واداشته تا بر ازدواج كودكان و دانش‌آموزان چشم ببندیم و از پیامدهای آن بویژه در روستاها و شهرهای كوچك غافل باشیم، در حالی كه این دو، می‌توانند دو روی یك سكه باشند.

درجهان نیزبیش از پنجاه میلیون عروس کوچک زندگی می‌کنند. سالانه ده میلیون دختربچه زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کنند؛ یعنی در هر سه ثانیه یک نفر. اگر پسربچه‌هایی را هم که مجبور به ازدواج هستند به این رقم اضافه کنیم، این زمان کمتر از سه ثانیه خواهد بود. اغلب داماد‌ها چندسالی بزرگ‌تر از عروس‌ها هستند، اما هم‌چنین میلیون‌ها مرد در سنین بسیار پایین و برخلاف میل خود ازدواج می‌کنند.

در برخی از کشورهای آفریقایی مانند نیجر، چاد، مالی، گینه و بورکینافاسو حدود ۸۰ درصد دختران قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مجبور به ازدواج می شوند.

رادیو زمانه در گزارشی آورده است:” ازدواج در کودکی به‌خصوص در مناطق ماورای صحرا در آفریقا و شبه‌قاره هند رایج است. درمیان بیست کشور با درصد بالای ازدواج کودکان، نیجریه در صدر جدول قرار دارد. درسال ۲۰۰۵ هفتاد و پنج درصد دختران نوجوان این کشور قبل از سن هجده سالگی ازدواج کرده بودند.

در معاهدات بین‌المللی سنی برای ازدواج تعیین نشده است. حتی درمعاهدات مربوط به حقوق کودک سازمان ملل این مورد در نظر گرفته نشده است. در بسیاری از کشور‌ها و حتی در ملل غربی در صورت موافقت والدین ازدواج در سنین پایین مجاز است.

پانزده کشور دیگر این جدول نیز در قاره آفریقا قرار دارند، اما بنگلادش هم با شصت و هشت درصد درردیف سوم و هند با پنجاه درصد ازدواج در کودکی در مرتبه یازدهم است. نکته قابل توجه، تنوع این مسئله در آمریکای لاتین است. دربولیوی، مکزیک و تعدادی دیگر از مناطق این قاره، میزان ازدواج کودکان مابین بیست و پنج تا شصت و نه درصد است. در کشورهای عربی به جز یمن، بیست و چهار درصد و هم چنین در برزیل، کلمبیا، رومانی، اندونزی و دیگر مناطق آسیای جنوب شرقی هم کمتر از بیست و چهار درصد گزارش شده است.”

سازمان یونیسف یکی از شیوه‌های رایج سوء‌استفاده جنسی و استثمار دختران را ازدواج در کودکی اعلام کرده است. از مهم‌ترین عواقب زناشویی در کودکی، جدایی از والدین، از دست دادن هم‌بازی‌ها، ترک هم‌سالان و عدم دسترسی به آموزش است. از پیامد‌های دیگر این معضل کار اجباری برده‌وار، بهره‌کشی جنسی و خشونت است.

بارداری زودرس هم یکی از نتایج ازدواج در کودکی است. زندگی هزاران مادر نوجوان در دنیای توسعه نیافته به‌طورخلاصه شامل فقر، بی‌سوادی و فرزندان پرشمار می‌شود. آن‌ها پس از مدتی نیز به ناچار دختران خود را وادار به ازدواج می‌کنند و این چرخه‌ای است که به‌طور پیوسته ادامه دارد.

این ازدواج های زودهنگام گاهی با خود فاجعه نیز به همراه می آورند.بسیاری از دختربچه‌ها در بستر زایمان می‌میرند. به این خاطر که هنوز از نظر بدنی کودک بوده و قادر به زایمان نیستند. آن‌ها مادران کوچکی هستند که در روستاهای بدون پزشک، بیمارستان و راه‌های ارتباطی زندگی می‌کنند و حتی دسترسی به آمبولانس هم ندارند. نوزادان این مادران اغلب می‌میرند. مادران نوبالغ از بیماری‌های دستگاه ادراری و تناسلی رنج می‌برند. پارگی مثانه، بواسیر و عفونت مزمن مجرای زایمان باعث بیماری آن‌ها می‌شود و تعفن شدید بدنی نیز ایجاد می‌کند. این مسئله دلیل دیگری برای طرد این دختران از طرف خانواده و اهالی روستایی است که در آن زندگی می‌کنند.

اگرچه ازدواج كودكان در بسیاری از كشورها بحرانی نیست اما در برخی كشورها از جمله افغانستان از مرز بحران گذشته است. ۵۷ درصد از دختران افغان قبل از رسیدن به سن ۱۶ سالگی عروس می شوند و آمار مرگ آنان به علت حاملگی زودرس بسیار بالاست.

مشكل دیگری كه در این كشور گریبان دختران نوجوان را می گیرد، سن بالای دامادهاست.

در برخی از خانواده های افغان دختر وسیله ای نیست جز راهی برای خلاصی از قرض مالی و یا شرکت در فعالیت های اقتصادی پدر خانواده.

همانطور كه سعید محمد ۵۵ ساله با روشن کاظم ۸ ساله از اهالی بامیان ازدواج می كند. پدر عروس، عبدل کاظم ۶۰ ساله با بیان اینکه راضی به این ازدواج نبوده اما فقرشدید مجبور به رضایت وی برای این ازدواج شده است.
بسیاری از این كودكان پس از ازدواج از طرف شوهر و خانواده همسر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و گاهی مجبور به فرار می شوند كه این خود سرآغاز مصایب بعدی برای آنان می شود.

نظرات

35 responses to “ازدواج كودكان؛ فاجعه ادامه دارد”

 1. nasim says:

  che vahshatnak, cheghad bad

 2. آرمين says:

  سلام آقاي جاويد ، توضيح بيشتر مي دهيد !
  ” سن قانونی ازدواج دختران براساس تصویب مجلس و شورای نگهبان در سال 1381 هجری شمسی، 13 سال تعیین شده است، مگر بنابر اختیار ولی كه می‌تواند كودك را در سن پایین‌تر هم به عقد دیگری درآورد. “
  در مورد مگر …

 3. علیرضا says:

  آقا یا خانم نویسنده دمت گرم اساسی خندیدیم: ” فکر نکنید این آمار فقط مربوط به کشورهای فقیر و جهان سوم است. این معضل کشور خودمان ایران را نیز در بر میگیرد” دست بردار.من که باورم نمیشه کشور جهان اولی و ثروتمندی مثل ایران این نوع معضلاتی رو داشته باشه.lol

 4. کیومرث says:

  che vahshatnak

 5. آندريا says:

  عليرضا خان به نظر من بايد گريه كرد واقعا تا به حال شده توي يه روستاي دور افتاده بري و به عنوان يه مسافر زود گذر كه واسه مناطق ديدني فقط ميره اونجا نباشي ويه كمم به زندگي ها به دور از زرق و برقها نگاه كني ؟ درسته شايدم راضي هم باشن از زندگي شون . يعني واقعا اجازه دارن راضي نباشن من كه گريه م گرفت . من اشكم در اومد . درسته بيشتر موقعها سعي ميكنم طرف خاصي رو نگيرم ولي بايد بگم هر چي باشه واسه ي اقايون كه بد نميشه . يه دختر جوون اگرم مرد چه بهتر يكي ديگه اگرم نمرد قانون چند همسري هست كه .نيست؟

 6. آندريا says:

  ببخشيد عصباني بودم تند رفتم . از اقايون معذرت خواهي ميكنم . واقعا وحشتناكه فاجعه ست . بيچاره بچه هايي كه كودكي شون به يغما رفت ادماي كه سطح فكري پاييني دارن يا به عبارتي قبايل كوته فكر و بي منطق كودكي شون رو به حراج گذاشتن.حالا چه طور ميشه باهاش مقابله كرد . اگه راهكاري به فكدتون ميرسه بگين .

 7. علیرضا says:

  آندریا لطفا یکبار هم کامنت من رو با دقت بخونید!! در فاجعه بودن قضیه که شکی نیست. جمله ای که در سطر اول اومده را نوشتم خنده داره. کلا ربط این جملات که به بنده فرمودین چی بود رو نمیدونم.
  پ. ن : به نظر من این کار بدترین نوع نقض حقوق بشر و نشانه عقب ماندگی فرهنگی شدید میباشد

 8. آندريا says:

  عليرضا من فقط قسمت گريه ش رو براي شما نوشتم و بعد هم از همه اقايون معذرت خواهي كردم نكردم من بيشتر تحت تاثير خود متن نوشتم و گفتم كه تو عصبانيت بوده وباز هم عذر مي خوام كه توهيني شد.

 9. اشک مهتاب says:

  روی سر این عروس های کوچولو شب عروسیشون جای نقل باید قطره های اشک پاشیدبجای هلهله باید پیشاپیش شیون سر داد واقعا تاکی انسان میخواد کوته فکری وحماقتشو به رخ تمام مخلوقات بکشه جسارته اما حیوانات هم طبق غریزشون سن مشخص برای جفت گیری دارن اما انسان در کنار غریزش عقل را هم داره ولی متاسفانه داریم میبینیم …..بچه هایی که باید فارغ از غم دنیا کودکی شونو بکنند به یکباره باید بار مادربودن وهمسر بودن را شونه های نحیف وتردشون بدوش بکشند خب معلومه که یا له میشن یا میشکنند
  چه محکومانه بار محرومیتها وخطاهی بزرگتراشونا به دوش میکشن وچه حقیرند والدین انها

 10. آندريا says:

  عليرضا جان درست ميگي من اولين بار نظرتو درست نخوندم . بازم معذرت.

 11. علیرضا says:

  خواهش میکنم آندریا جان. ولی این بحث به کنار. “اشک مهتاب ” چقدر زیبا این حقیقت تلخ رو نوشته

 12. آندريا says:

  باهات كاملا موافقم اشك مهتاب. راستي تو ص چرا من پياده شوم هم خيلي قشنگ نوشتي . بازم برامون از اين هنرت بنويس عزيزم.

 13. kian says:

  چه عکس های تکان دهنده ای. چقدر خوبه که دختر نیسم که توی این شرایط باشم.

 14. vida says:

  cheghad bade ke vaghti hanoz kodaki nakardi bayad mothari koni

 15. parsa delkhon says:

  man ke tanham dar shahre khodam ahwaz kasii age khast mitone behem bezange behesh honarhaie razmi yad bedam dar chand sabke:karate,kick boxing,k-1,ufc,mma inam tel 09364841100

 16. هنگامه. says:

  ey vay:(((((

 17. pesare13 sale says:

  vali hal mide ha man ke badam nemiad zood ezdevaj konam ba ye dokhtar

 18. کیانا says:

  وااااای چه بد …چه وحشتناک …

 19. f_135 says:

  این قضیه وقتی وحشتناک می شود که بچه ها را به زور مجبور به این کار کرد اما در برخی مناطق جغرافیایی که افراد زود به بلوغ میرسند معقول است که زود ازدواج کنند وگرنه با یک فاجعه ی وحشتناک تر به نام گناه رو به رو می شویم وقتی دختر و پسری تمایل به ازدواج دارند و آمادگی روانیش رو هم داشته باشند و خانواده هاشون هم حمایتشون کنند حتی اگر سنشون کم هم باشه چه اشکالی داره که ازدواج کنند؟ البته همانطور که گفتم در مناطق آب و هوایی گرم این امر بیشتر نمود پیدا میکند
  و می ماند بلوغ فکری که در افراد به طور نسبی ایجاد میشود شاید با پیشرفت علم وتکنولوژی امروزه تسریع پیدا کرده باشد.
  نباید به مسائل یک طرفه نگاه کرد.

 20. نمی دونم says:

  واقعاً آدم نمی دونه چی بگه؟؟؟؟

 21. ماندانا says:

  اهان پس ایران جهان اولی هست!!!!!!!!!!!!!!اطلاعاتمون کامل شد

 22. nasim says:

  f_135 to khodet dokhtare 8 salato midi zire ye mard 50 sale bekhabe?

 23. neda says:

  چقدوحشتناک

 24. PARIYA says:

  malome dighe in kara az keshvaraye jahane sevom bar miyad ke iranam jozveshe kheyli vahshat nake delam vase khodemon misoze ba in vaze keshvaremon be omide pishraft midoni ina neshon mide ke keshvare ma tanha az nazare teknolojh aghab oftade nist balke az nazare farhanghiam koli aghabim

 25. دوست شماا says:

  پیشنهاد می کنم همان اول که دختر بدنیا میاد زنده به گورش کنند
  گناهش کمتره!
  دختری نیست که درد بکشه
  فقط مامانه درد می کشه! که در هر صورت درد میکشه!

 26. پارسا says:

  دختر رو قبل از این که بدنیا بیاد باید شوهر براش پیدا کرد سن 9 سال هم عقدش کرد 13 سالم عروسش کرد البته اگر خودش آمادگی داشته باشه همون 9 سال هم میشه عروسش کرد

 27. M A R Y A M says:

  parsa, to che joor heyvuni hasti choon man tahala nadidam kesi hamchin chizi bege, shomaha ye mosht khookin, hatman toro ham 8-9 salegit…

 28. ندا says:

  فقط مي تونم بگم خيلي غم انگيزه!!!!:(:(:(
  دوستان هميشه و تو همه صفحات اينترنتي سعي کنيد حرمت ها رو حفظ کنيد، به عقايد هم احترام بگذاريد و به هم توهين نکنيد!!!!

 29. الهام says:

  چی وحشتناکه/؟ اسم زیر 18 سال رو میگذارید کودک؟دخترهای 14-15 ساله ی اطرافتونو ندیدید؟ چه طور واسه دوست پسر بازی و هزار جور قرتی بازی بچه نیستند؟!!! واسه ازدواج بچه هستن؟حالا از کجا می دونید به زوره و ناراضی اند؟شما که ادعای روشن فکریتون میشه و حرفهای غربیها رو بلغور می کنین از آمار حاملگی ها توی مدرسه هاشون خبر دارید؟حالا ازدواج فقط مشکل داره؟!!!!

 30. M A R Y A M says:

  الهام جان، ببینم اگه ۹ سالگیت زیر یه ۵۰ ساله می‌خوابیدی همین حرفارو میزدی؟ پاشو پاشو برو یه سر خارج که ببینی‌ چه بالایی‌ داره سرمون میاد، اروپا نه ها، حیف اونجا که تو پتو بذاری، برو افغانستان و پاکستان ببینی‌ که راه و روش شما چه بلایی داره سر این ملت و مملکت میاره حالا هیچکسی هم تو این مقاله تا اونجایی که خوندم مخالف ازدواج نبود شما شاید یه چیزی میدونی که داری میگی‌… البته احتمالش کمه که چیزی بدونی واقعا

 31. M A R Y A M says:

  اگرم ۱۴-۱۵ ساله‌ها به دوست پسرشون رابطه دارن اون چیزیه که دلشون خسته، واقعا تو فک میکنی‌ یه دختر ۹ ساله یا ۱۰ ساله به ازدواج با یه مرد ۴۰-۵۰ ساله داره فکر می‌کنه؟؟ تو واقعا بچه بودی چه فکرهایی داشتی ها؟؟

 32. الهام says:

  وقتی خواستی حقارت افکار کسی رو بفهمی ببین که با توهین و هوچی گری می خواد حرفاشو به کرسی بنشونه. من راجع به آماری که بود و عدد زیر 18 سال صحبت کرده بودم

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد