از آن زمانی كه زن ها در خانه ها می ماندند و مردها را برای رفتن به سركار بدرقه می كردند، شاید نزدیك یك قرن گذشته است. اكنون در سراسر دنیا میلیون ها زن در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی مشغول به كار هستند. اما در همه كشورهای دنیا زنان به یك سان فرصت های شغلی را در دست ندارند. هر چه از جهان اول به كشورهای جهان سوم نزدیك تر می شویم، تبعیض های جنسیتی در كار و كسب هم بیشتر می شود.

از آن زمانی كه زن ها در خانه ها می ماندند و مردها را برای رفتن به سركار بدرقه می كردند، شاید نزدیك یك قرن گذشته است. اكنون در سراسر دنیا میلیون ها زن در فعالیت های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی مشغول به كار هستند. اما در همه كشورهای دنیا زنان به یك سان فرصت های شغلی را در دست ندارند. هر چه از جهان اول به كشورهای جهان سوم نزدیك تر می شویم، تبعیض های جنسیتی در كار و كسب هم بیشتر می شود.

گزارش انجمن اقتصاد جهانی می‌گوید ایران از لحاظ برابری جنسیتی، یکی از بدترین کشورهای جهان است.

سال گذشته وزارت کار ایران آمار داده بود که فقط ۱۳ درصد زنان ایرانی شاغل هستند. در این باره رئیس موسسه کانون زنان بازرگان ایران گفته بود که میزان اشتغال زنان در ایران، کمتر از آماری است که قرار بوده محقق شود.

به گفته فاطمه مقیمی، رئیس موسسه کانون زنان بازرگان ایران، در برنامه چهارم توسعه پیش‌بینی شده بود نرخ مشارکت زنان در سال ۱۳۸۸، ۱۶.۲ درصد و مردان ۶۹.۲ درصد باشد که این موضوع هنوز محقق نشده است. این در حالی است که براساس آمارهای مجمع جهانی اقتصاد، زنان مشارکت ۴۲ درصدی در اقتصاد جهان دارند.

خانم مقیمی همچنین گفته بود که در آمار مجمع جهانی اقتصاد از حیث میزان فعالیت‌های زنان، ایران در رتبه ۱۱۶ قرار گرفته است.

پیش از این در مردادماه سال گذشته، مرکز آمار ایران در تازه‌ترین آمار خود اعلام کرده بود که نرخ بیکاری دربین زنان نسبت به مردان در سال ۸۸ در مقایسه با سال ۸۷ بیشتر بوده است.

داده‌های آمار نشان می‌‌دهد که در سال ۸۸، بیش از ۲۲ درصد از جوانان بین ۱۵ تا ۲۹ ساله بیکار بوده‌اند که در این مورد هم شاخص در بین زنان جوان نسبت به مردان بیشتر بوده است.

این در حالی است كه طی ۳۰ سال شمار زنان باسواد در کشور پنج برابر شده و میزان آن ۵۰۰ درصد بالا رفته است، در حالی‌که نرخ اشتغال۱۲درصدی زنان در سال ۱۳۵۵، در سال ۱۳۸۵ به ۱۶/۴ درصد رسیده و تنها ۴/۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش مردمك، انجمن اقتصاد جهانی، آخرین گزارش خود را با بررسی برابری جنسیتی در ۱۳۵ کشور که ۹۳ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند منتشر کرد.

در این بررسی ایران، پس از ترکیه، مصر و سوریه، رتبه ۱۲۵ را به خود اختصاص داده است.

انجمن اقتصاد جهانی، در بررسی‌های خود برای تعیین بهترین و بدترین کشورها در زمینه برابری زنان، ۱۴ متغیر را در چهار دسته: دسترسی زنان به آموزش‌های پایه‌ای و پیشرفته، سلامت و تندرستی زنان با احتساب میزان امید به زندگی، برابری فرصت‌های اقتصادی و میزان مشارکت در آنها، و قدرت و اختیار سیاسی، در نظر گرفته است.

بر اساس این گزارش، ایران به لحاظ سلامتی و امید به زندگی برای زنان رتبه ۸۵ و به لحاظ دسترسی به تحصیلات رتبه ۱۰۵ را دارد، اما از نظر مشارکت در امور اقتصادی و قدرت سیاسی به ترتیب در جایگاه ۱۲۵ و ۱۳۰ ایستاده است.

انجمن اقتصاد جهانی در گزارش خود یمن را به عنوان بدترین کشور برای زنان معرفی کرده و پس از آن به ترتیب کشورهای چاد، پاکستان، مالی و عربستان سعودی بدترین کشورهای جهان برای زنان هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در این کشورها و کشورهایی که در انتهای جدول رتبه‌بندی انجمن اقتصاد جهانی حضور دارند، هیچ گونه سرمایه‌گذاری روی جمعیت زنان انجام نمی‌گیرد.

به گزارش فوربس، اگرچه جایگاه عربستان سعودی در ته این جدول قرار دارد اما در سال‌های گذشته دو عامل دادن حق رای به زنان و مبارزه زنان برای داشتن حق رانندگی، نشان داده که زنان تا چه اندازه می‌توانند جایگاه قدرتمندی در عرصه کاری داشته باشند.

اسکاندیناوی؛ بهترین جا برای زنان

گزارش سالانه انجمن اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که کشورهای اسکاندیناوی بهترین کشورها برای زنان هستند.

در این گزارش صدر جدول رده‌بندی در اختیار کشورهای اسکاندیناوی است و ایسلند هم جایگاه نخست را دارد.

ایسلند همانند دیگر کشورهای اسکاندیناوی، دارای سابقه‌ای طولانی در حمایت زنان به مشارکت‌های سیاسی است و توانسته برای سومین سال پیاپی صدرنشین این رتبه‌بندی باشد.

پس از ایسلند به ترتیب کشورهای نروژ، فنلاند، سوئد، ایرلند، نیوزلند و دانمارک در این رده‌بندی قرار دارند.

کشورهای اسکاندیناوی که ۱۰۰ درصد جمعیت آنها با سواد هستند از سال ۲۰۰۶ همواره جزو ۱۰ کشور برتر این رده‌بندی بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، در شش سال گذشته، ۸۵ درصد از کشورهای مورد مطالعه نسبت‌های برابری خود را ارتقا داده‌اند، اما با این حال هنوز زنان در همه جا، برای گرفتن دستمزد برابر و تصرف کرسی‌های سیاسی با موانعی روبه‌رو هستند.

در همین حال کلاس شواب، بنیانگذار و رئیس انجمن اقتصاد جهانی می‌گوید: در جهانی که در آن زنان کمتر از ۲۰ درصد تصمیم‌گیرندگان را تشکیل می‌دهند، جهانی است که یک فرصت بزرگ برای پیشرفت را از دست می‌دهد و مخازن بکر بالقوه را نادیده می‌گیرد.

نظرات

4 responses to “رتبه 125 برای ایران در برابری جنسیتی اشتغال”

 1. nima says:

  khanooma tamame donya ro gereftan to dasteshon bazam migan haghe barabar?!:O

 2. افسانه says:

  اخه میدونی اقا نیما خانما لیاقتشودارن.نه که اقایون نداشته باشن ولی کلا خانما مدیرهای قابلی هستن وجدا از این هرکاری که بهشون بسپاری سعی میکنن در کمترین زمان وبا کیفیت عالی ارائه بدن……

 3. م.ض says:

  البته اینکه ما تو این رتبه باشیم زیاد تعجبی نداره!!!
  نه فرهنگ فکری جنسی مردم بالا رفته ، و جتی با جدا کردن دانشگاه ها به زنان و مردان اینده ای بدتر رو هم پیشبینی میشه کرد!
  خب معلومه چی میشه!
  جامعه ای که فقط فکر و ذکشر جدا کردن دو جنس از همه ، فکر دیگه ای براش نمی مونه!

 4. maryam says:

  manam ba m.z ham aghidam. khayli moshkelate risheie vojud dare

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد