یك بار دیگر جایزه صلح نوبل به زنان رسید و شاید برای اولین بار سه نفر توانستند نام خود را برای دریافت این جایزه در تاریخ ثبت كنند. یک بانوی یمنی و دو بانوی لیبریایی به خاطر تلاش برای ارتقای نقش زنان و دفاع از حقوق بشر، به عنوان برگزیدگان جایزه‌ صلح نوبل سال ۲۰۱۱ معرفی شدند.

یك بار دیگر جایزه صلح نوبل به زنان رسید و شاید برای اولین بار سه نفر توانستند نام خود را برای دریافت این جایزه در تاریخ ثبت كنند.

یک بانوی یمنی و دو بانوی لیبریایی به خاطر تلاش برای ارتقای نقش زنان و دفاع از حقوق بشر، به عنوان برگزیدگان جایزه‌ صلح نوبل سال ۲۰۱۱ معرفی شدند. این خبر را رئیس کمیته‌ نوبل نروژ پیش از ظهر جمعه، ۱۵ مهر در اسلو اعلام کرد.

الن جانسون سرلیف، رئیس جمهور لیبریا، لیماه گبووی، یک شهروند دیگر لیبریایی و توکل کرمان خبرنگار و فعال مدافع حقوق زنان، از یمن سه نفری هستند كه به طور مشترك جایزه صلح نوبل را به خود اختصاص دادند.

به گفته كمیته داوران این سه زن به دلیل “تلاش مسالمت آمیز آنها در جهت تامین امنیت زنان و احقاق حقوق زنان برای شرکت کامل در فعالیت‌هایی که به برقراری صلح می‌انجامد”، جایزه صلح نوبل را دریافت کرده‌اند.

به گزارش دویچه وله، توکل کرمان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جنبش اعتراضی یمن و از سخت‌کوش‌ترین مدافعان حقوق زنان در این کشور و منطقه به شمار می‌رود.

کمیته‌ نوبل علت انتخاب سیرلیف و گبووی را نقش مهم آنها در پایان دادن به جنگ‌های داخلی ۱۳ ساله در لیبریا و فعالیت‌هایی است که برای تحکیم صلح و حمایت از حقوق زنان داشته‌اند، اعلام کرد.

الن جانسون سیرلیف ۷۲ ساله پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۶ میلادی، بر اساس الگوی جنبش مدنی در آفریقای جنوبی کمیته‌ای تشکیل داد که محور اصلی فعالیتش‌ بازیافتن حقیقت و فراهم ساختن زمینه‌ آشتی ملی بود.

بی بی سی هم در گزارش خود آورده كه توربیورن یاگلان، رئیس کمیته صلح نوبل دیروز(هفتم اکتبر ۲۰۱۱ میلادی)، هنگام اعلام این جایزه در اسلو پایتخت نروژ گفت: “دستیابی به دمکراسی و صلح پایدار در جهان ممکن نیست، مگر این که زنان برای نفوذ در تمامی سطوح تحولات اجتماعی همچون مردان از فرصت‌های برابر برخوردار باشند.”

او افزود: “کمیته نوبل نروژ امیدوار است، این جایزه کمک کند تا به سرکوب زنان که هنوز هم در بسیاری از کشورها رخ می‌دهد، پایان داده شود.”

توکل کرمان که ریاست گروهی به نام “زنان روزنامه نگار بدون زنجیر یمن” را برعهده دارد، چندین بار به دلیل مبارزه برای آزادی مطبوعات و مخالفت خود با دولت علی عبدالله صالح، رئیس جمهور یمن، زندانی شده‌است.

آقای یاگلان گفت که خانم کرمان در شرایط بسیار دشوار نقش مهمی در مبارزه برای احقاق حقوق زنان طرفدار دمکراسی در قیام اخیر یمن، برعهده داشته است.

یاگلان گفت که ظلم به زنان “مهمترین مسئله‌ای‌ است” که در جهان عرب وجود دارد و اهدای این جایزه “پیامی است مبنی بر این که اگر بهار عربی با تلاش‌هایی که برای استقرار دمکراسی صورت می‌گیرد، موفقیت آمیز باشد باید زنان را هم شامل شود”.

خانم سرلیف، ۷۲ ساله است و به طور گسترده‌ای پیش بینی می‌شد که برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۱ باشد. او در سال ۲۰۰۵ میلادی و پس از پایان جنگ داخلی ۱۴ ساله در لیبریا، به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

این جنگ ۲۵۰ هزار نفر کشته برجای گذاشت، موجب فرار هزاران نفر به خارج شد و اقتصاد لیبریا را تخریب کرد.

خانم سرلیف که اقتصاد دان تحصیلکرده آمریکاست و پیش از این وزیر اقتصاد لیبریا بود، به عنوان “زن آهنین” لیبریا شناخته می‌شود. او برای بار دوم هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری است که هفته آینده در آن کشور برگزار خواهد شد.

لیماه گبووی نیز به دلیل سازمان دادن گروهی از زنان لیبریا و به منظور ابراز مخالفت آشکار با جنگ سالاران این کشور شهرت یافته‌است.

از دیگر كسانی كه به نظر می رسید شانس زیادی برای كسب این جایزه بزرگ داشت می توان به سیما سمار، فعال حقوق بشر افغان اشاره كرد که نامش در میان نامزدان امسال به چشم می‌خورد.

جایزه صلح نوبل که رقم آن به حدود یک میلیون و یک صد هزار یورو می‌رسد در سال گذشته به لو شیابائو معترض زندانی چینی تعلق گرفت و امسال به طور مشترك به این سه زن می رسد.

نظرات

One response to “سه زن جایزه صلح نوبل 2011 را گرفتند”

  1. fateme says:

    baes eftekhar khanomast.ghabele tavajoh khanoma irani yad begiran hame chiz to arayesh va mood nist

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد