یک مقام وزارت بهداشت ایران، روند چاقی در این کشور را نگران‌کننده خوانده و گفته است ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال این کشور دارای اضافه وزن هستند.

زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است طبق تازه‌ترین تحقیقات، حدود ۶۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال ایران دچار چاقی هستند.

خانم عبداللهی گفته است میزان چاقی در میان زنان، دو برابر مردان است.

بیماری‌های قلبی و عروقی، اولین عامل مرگ و میر در ایران است و تغذیه نامناسب٬ کم تحرکی و چاقی از مهم‌ترین عوامل ابتلا به این بیماری‌ها است.

خانم عبداللهی گفته است روند چاقی در کودکان زیر ۵ سال هم مشاهده شده است.

این مقام وزارت بهداشت ایران گفته است روند چاقی میان دانش‌آموزان هم دیده می‌شود و این مساله در تمامی کشور شامل شهر و روستا و در گروه‌های سنی مختلف مشاهده شده است.

سازمان جهانی بهداشت سال پیش در گزارشی گفت اضافه وزن و چاقی در ایران در چهل سال گذشته روند صعودی داشته است. بر اساس آن آمار، بیش از ۶۵ درصد از زنان ایرانی اضافه وزن و بیش از ۳۲ درصد از آنها چاقی مفرط دارند. در مردان هم نزدیک به ۵۸ درصد اضافه وزن دارند و ۱۹ درصد از آنها دچار چاقی مفرط هستند.

خانم عبداللهی مهم‌ترین دلیل چاقی در ایران را “الگوی نامناسب غذایی” و “کم تحرکی” دانسته است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه در وزارت بهداشت ایران همچنین به معضل سوء تغذیه در این کشور اشاره کرده و آن را مشکل “مناطق محروم” ایران خوانده که باعث بروز مشکلاتی مانند کم وزنی و اختلال رشد کودکان شده است.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد