شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان ریاست جمهوری اسلامی می‌گوید مشارکت اقتصادی زنان ایرانی پایین‌ترین نرخ مشارکت زنان در جهان است.

او در نشست تخصصی بانوان نخبه و فعال استان یزد، به گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد اشاره کرده که بر اساس آن، رتبه ایران از ۱۴۴ کشور ۱۳۹ گزارش شده است.

مولاوردی همچنین گفته که در جهان تنها ۱۸ اقتصاد وجود دارد که شوهران می‌توانند مانع از اشتغال همسران خود شوند. ایران از جمله این کشورهاست.

به گفته مولاوردی در دو سال گذشته در ۶۵ کشور ۹۲ مورد اصلاحی در مورد مشارکت اقتصادی زنان انجام شده است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود به اشتغال زنان کارگر در مشاغل سخت اشاره کرده و گفته است: «در جامعه روستایی همواره زنان کارگران روزانه و بدون مزد تلقی می‌شوند که عمدتا در قالب زنان خانه‌دار معرفی می شوند.»

او به ضرورت تدوین و ابلاغ قانون منع عقد قرارداد موقت، اشاره کرده و گفته که عقد قراردادهای موقت، امنیت شغلی را از بین برده و اخراج کارگران را بسیار راحت کرده است.  

با وجود اینها، مولاوردی معتقد استکه زن بودن امکان به کارگیری زنان در بخش اقتصادهای غیر رسمی را افزایش داده به شکلی که در حال حاضر اقتصاد غیر رسمی در حال زنانه شدن است.

او ایجاد مراکز کاریابی ویژه زنان با انگیزه برخورداری معافیت مالیاتی به مدت مشخص را برای تحقق مشارکت زنان در عرصه های اقتصادی مهم دانسته و گفته که این معاونت در حال تدوین سند سیاستی اجرایی اشتغال زنان با جامعه هدف زنان سرپرست خانوار و دختران فارغ التحصیل است.

مولاوردی همچنین می‌گوید که ایجاد مراکز کاریابی ویژه زنان، نقش مهمی در افزایش مشارکت اقتصادی زنان در جامعه ایفا می‌کند.

نظرات

One response to “مشارکت اقتصادی زنان ایرانی پایین‌ترین نرخ مشارکت زنان در جهان”

  1. مهدی says:

    مشارکت اقتصادی زنان ,در حالیکه بسیاری از جامعه مردان بیکارند….وعدم تساوی آفرینشی,با توجه به هویت کار مردهاونیازهای خاص هویتی وجنسیتی ,و مردانگی مردها؛عدم تعهد زنان نسبت به مردها؛میل به تشکیل خانواده توسط مردها؛اینکار ظلم بزرگ در حق مردان هست و,فقط باعث عدم توازن جنسیتی و شبه مرد شدن زنها وعدم توجه مردان به چنین زنانی به دلیل عدم جذابیت؛وعدم ازدواج وبزهکاری مردان؛ایجاد بسیاری از مشکلات جامعه که هم اکنون بهش مبتلاست.
    کلا سایتتون خیلی فمنیستی وجنسیت گرا هست؛اینم به خاطر جمعیت دختر ترشیده فراوانه؛به پسرا پیشنهاد میکنم این سایت,سایت یاغی گرایانه زنانه هست,رهاش کنید وبهش توجه نکنید.

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد