حقیقت این است که این روزها با این هزینه های سرسام آور همین که خانواده ای بتواند بودجه بندی را بنحوی مدیریت کند که منبع مالی خانواده تا پایان ماه دوام بیاورد شاهکار بزرگی صورت گرفته است. بسیاری از خانواده ها بدلیل عدم آشنایی با روش های درست پس انداز، آن را از دست می دهند.

بدون شک امروزه یکی از اساسی ترین دغدغه های زنان، مساله پس انداز است. زنان شاغل بواسطه اشتراک در تامین بخشی از معیشت خانواده، به پس انداز از دید دیگری می نگرند.

خانم های خانه دار نیز طبیعتا بخاطر سر و کار داشتن روزمره با مسایل مالی خانواده از قبیل خریدهای روزانه، پرداخت قبوض آب و برق و گاز و …، ثبت نام بچه ها در مدرسه و کلاس های متعدد درگیری های خاص خودشان را با مقوله مسائل مالی و پس انداز دارند.

پس انداز عبارتست از کنار گذاشتن مبلغی که پس از کسر هزینه های ماهانه از درآمد اولیه باقی می ماند وبرای استفاده ای بجز خرج های روزانه ذخیره می گردد.

بنظر می رسد اکثر خانم های خانه دار پس انداز را با صرفه جویی در یک جایگاه می بینند و گمان می کنند هر چه کمتر مصرف کنند، امکان بیشتری برای اندوختن پول خواهند داشت. اما حقیقت این است که این روزها با این هزینه های سرسام آور همین که خانواده ای بتواند بودجه بندی را بنحوی مدیریت کند که منبع مالی خانواده تا پایان ماه دوام بیاورد شاهکار بزرگی صورت گرفته است. بطور کلی ذخیره یک پس انداز امن و مطمئن بدون استفاده از مراکز مالی کمی بعید و در حالت خوش بینانه زمانبر بنظر می رسد.

 

متاسفانه بیشتر خانم ها خصوصا خانم های خانه دار با امکاناتی که بانک ها و موسسات مالی در اختیارشان قرار می دهند آشنایی ندارند. خانم های زیادی را می شناسم که برای واریز ساده پول به حسابی دیگر دچار هراس می شوند و ترجیح می دهند حتی الامکان به بانک ها مراجعه نکنند.

همین نگرانی ها و همین عدم آگاهی نسبت به روش های پس انداز و افزایش آن، باعث رشد بیسابقه صندوق های قرض الحسنه خانگی خصوصا در ده سال گذشته شده است.

در هر خانواده یا جمع دوستانه ای حداقل یکی از این صندوق ها را می بینیم که به نسبت تعداد افراد از مبالغ کمتر از پانصد هزار تومان تا بالای 20 میلیون تومان وام می دهند. هر چند که این صندوق ها محاسنی از قبیل عدم دریافت  سود را دارند اما خالی از ایراد هم نیستند.

در مبالغ پایین، کسر سهم ماهیانه از مبلغ دریافتی و بی ارزش شدن مبلغ مورد درخواست برای کسانی که نفرات آخر هستند ناخوشایند است.

همچنین در ارقام بالاتر هم مدت تحویل وام طولانی شده و چه بسا پس از 2 سال پرداخت مستمر  که وام مورد نیاز را دریافت می کنید رقم وام چندان به کارتان نیاید.

گذشته از بحث مالی، این روزها اگر به شوراهای حل اختلاف سری بزنید می بینید که در صد قابل توجهی از مراجعات، به همین صندوق ها مربوط است. خصوصا صندق هایی که کمی بزرگتر بوده و از حالت خانوادگی خارج شده اند.

در این صندوق ها قراردادی بین افراد منعقد نمی شود و افراد بر اساس اعتبار و اعتماد به صاحب صندوق وجوه خود را می سپارند. که اینها اصلا کافی نیست چون اولا چه بسا فرد موسس صندوق علیرغم حسن نیت و اعتباری که دارد به دلیل عدم اشراف بر مسایل مالی قادر به عملکرد صحیحی نباشد و از طرف دیگر کسانی که یکبار عضو این قبیل صندوق ها بوده باشند با معضل اعضای بد حساب آشنا هستند و خوب می دانند که بدقولی بعضی از اعضا باعث می شود پول وام تا یکماه دیرتر به دست فرد برسد.

با توجه به همه این شرایط به نظر می رسد، بنیادهای سنتی پس انداز و قرض الحسنه مثل بانک ها، همچنان مورد اطمینان ترین مراجع برای اینکار هستند. چرا که حداقل اطمینانی که به آنها می توان داشت مراقبت از پول شما در برابر دزدی و … و همچنین قابل وصول بودن پول در زمان مطالبه است. همچنین اینگونه موسسات مثل بانک ها همواره در کنار نگهداری از پول به شما امکانات دیگری عرضه می کنند که  ارزش مطالعه و شناخت بیشتر را دارد.

نظرات

18 responses to “از پس اندازتان مراقبت کنید”

 1. ZAHRA says:

  SALAM BACHEHAMan taze ba en site ashena shodam mishe begid chetori hamzaman ba ham chat mikonin koja mirid?

 2. ناهید says:

  من واقعا موافقم که باید از پس اندازمون مراقبت کنیم. چون بهونوان یه زن خانه دار می دونم که چقدر برای پول روی پول گذاشتن آدم باید برنامه ریزی کنهو سختی بکشه. متاسفانه چن سال قبل من و شوهرم پس اندازی رو که سالها به سختی جم کرده بودیم دادیم به یکی از دوستانمون تا ما رو عضو گلوکوییست کن. بهد از اون نه دوستمونو دیدیم نه پولمونو. وواقعا ضربه بدی خوردیم. لااقل اگه پولو تو بانک گاشته بودیم هیچیم که نمی اومد روش پولمون الان سرجاش بود منه اینکه یه نامردی بخوردش یه آبم روش.

 3. رضا says:

  بانک ها همشون دوروغ می گن. به اسم بانکداری اسلامی بدون ربا هیچ سودی به آدم نمی دن.

 4. شهرزاد says:

  من نمی دونم بانکا چکار می کنن ولی تو این چند سال گذشته اونقدر که همه پول مردمو بالا کشیدن و هیچ پولی برنگردوندن آدم ترجیح میده یا سکه بخره یا پولشو بزارعه بانک که لااقل ندزدنش یا گم و گور نشه.

 5. F2 says:

  من خیلی خیلی ول خرجم
  هر چی پول دارم همین طور الکی خرج میکنم بعد پشیمون میشم

 6. sahar says:

  behtarin kar sarmaye gozari too sazmane boorse baraye kharid saham man babam hamin karo mikone

 7. nara says:

  سود هم میکنه سحر جان؟

 8. sahar says:

  bishtare oghat sood dare bebin oona ye formool daran ke man babam har chi yadam mide nemifahamamesh ba in ke riazim khoobe tebghe oon formool soodo zianeshoon maloom mishe masalan vaghti too bazare boors har ki frooshandeye tedade ziadi sekast masalan 200ta har chi gheimate sele too bazar biad payeentar tebghe oon formul forooshandeye seke sood mikone va har chi bere balatar zarar mikone

 9. مرضیه امت says:

  تواین این مملکت پولو باید طلا کنین بشینین روش، آخرش بدیم پولارو به بانک که ۳ هزار میلیارد تومن بخورن یه آبم روش؟

 10. ti ti says:

  titre matlabeton kheili jaleb tar az khoder matlab bod

 11. tanbal says:

  مطلب خیلی خوبی بود ولی کی حوصله داغره تا بانک بره پولش و بریزه به حساب،می ذاریم زیر بالش می خوابیم.

 12. وانیا says:

  من تازه با سایت شما آشنا شدم. سایت خیلی جالبی بود.وقتی پولت رو می گذاری بانک هم سود میره روش هم درصد پس انداز کردن بیشتر می شه.
  موفق باشید.

 13. مرضیه امت says:

  آره وانیا جان، ولی‌ همیشه درصد سود بانک از درصد تورم کمتره بنابر این شما همیشه چند درصد از قدرت پولتون در بانک کم می‌شه این سایت هم سایت خیلی‌ خوبیه با‌هات موافقم

 14. مرضیه امت says:

  آخرش هر کاری بکنیم بازنده هستیم هی‌ کار می‌کنیم هی‌ عقب می‌افتیم، پولو بعدی دست مردم کار کنن، بالا میکشن، بذاری بانک سودش کمه، طلا بخری خوب که چی‌، دلار بخری؟ چند تا مگه میتونی بخری؟ این تعاونی‌های خانگی هم که همشون دزدن واقعیت اینه که هر روز ما داریم فقیرتر میشیم

 15. افسانه says:

  بهترین راه سرمایه گذاری تواین طلا است. دیروز یه مقاله خوندم نوشته بود طلا تا ۲ سال آینده ۲ برابر میشه

 16. مهناز says:

  آخه اینی که می گین بانک ها یه فرصت های جدید دارن بنظرم درست نیست خدمات بانکها عوض نمیشه بهترم نمیشه . اصلا رقابتی ندارن باهم. اگه سود کمتر می دادن ولی وام های راحت تری می دادن باز خوب بود ولی نه سود درست حسابی می گیریم نه بدون دردسر وام به کسی تعلق می گیره.

 17. لـادیز says:

  دوستان عزیز، سایت لادیز در راستای احترامی که به عقاید و نظرات تک تک شما قائل است، کلیه کامنت ها را بدون بازخوانی منتشر می کند. متاسفانه شاهد نظرهایی هستیم که بدون در نظر گرفتن شئونات اخلاقی و اجتماعی با بکار بردن الفاظ ناشایست از سوی برخی منتشر می شود. ضمن عذرخواهی از دوستانی که بنحوی از سوی عده ای مورد توهین قرار گرفته اند، مجددا از همه همراهان لادیز درخواست می کنیم برای جلوگیری از اعمال حذف و سانسور، مطابق شان انسانی و اجتماعی که از آنها انتظار می رود اقدام به انتشار نظر کنند.

 18. paradais says:

  مطلب خوبی بود

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد