اگر به جایی در زندگی رسیدید که ناچار به طلاق هستید بهترین شیوه طلاق توافقی است حتی اگر بابتش از بخشی از حقوق خودتان صرفنظر کنید. چون این حقوق هر قدر هم که از لحاظ مالی ارزش داشته باشند ارزش وقت و انرژی شما بابت درگیری چندین ساله در دادگاهها به خاطر طلاق را ندارد.

متاسفانه اکثر مطالبم به نوعی به قضیه طلاق مربوط میشود شاید به این علت که تقریباً همگی به نوعی درگیرش هستیم چه مستقیم و چه غیر مستقیم. در حال حاضر جهت طلاق به دو روش میشود اقدام کرد که یکی از آنها طلاق توافقی است. طلاق توافقی همان طور که از اسمش پیداست طلاقی است که با توافق کامل طرفین انجام می شود، بدون تشریفات غیر ضروری و وقت گیر.

لازم است در این جا توضیحی بدهم و آن این که طبق قانون ایران طلاق از اختیارات مرد است ولی بدون حکم دادگاه، مرد به صورت رسمی نم یتواند از این اختیار استفاده کند.

در واقع در صورت توافق کامل زوجین جهت طلاق هم نمی توان مستقیماً به دفتر طلاق مراجعه و طلاق را ثبت کرد بلکه باید با مراجعه به دادگاه خانواده توافقات را ثبت و طبق آن توافقات طلاق را در دفتر طلاق ثبت کرد.

در خصوص طلاق توافقی باید در خصوص کلیه موارد از جمله مهریه، حضانت بچه ها، جهیزیه و سایر امور مالی و حقوق ویژه خانمها توافق داشته باشید. در واقع دادگاه تنها کاری که میکند این است که این توافقات را ثبت می کند و به صورت گواهی عدم امکان سازش به شما می دهد تا بتوانید طبق آن طلاق را ثبت کنید.

اگر به جایی در زندگی رسیدید که ناچار به طلاق هستید بهترین شیوه طلاق توافقی است حتی اگر بابتش از بخشی از حقوق خودتان صرفنظر کنید. چون این حقوق هر قدر هم که از لحاظ مالی ارزش داشته باشند ارزش وقت و انرژی شما بابت درگیری چندین ساله در دادگاهها به خاطر طلاق را ندارد. بد نیست بدانید که طلاق توافقی با زمانی کمتر از یک هفته انجام میشود و تنها شرط آن حضور و توافق زوجین است. در ضمن زوجین میتوانند در این خصوص به وکلای دادگستری وکالت دهند و از مراجعه حضوری به دادگاه هم پرهیز نمایند.

 

نظرات

8 responses to “توافق بهترين راه است”

 1. بهداد says:

  لیدا خانم ،مختصرو مفید نوشتی – تا تو زندگی مشکل پیش میاد از مهریه بخاطر انتقام گرفتن و تحت فشار گذاشتن استفاده میکنن،وقتی میخوان جدا شن دیگه مهریه رو برا چی میخوان؟چرا حقوقشون رو هنوز مشکلی پیش نیومده نمیگیرن؟

 2. بهداد says:

  این راه که شما پیشنهادش رو دادین لیدا جان به نظر من تنش رو تو زندگی کم میکنه که باعث میشه طلاق رنگ ببازه و جوونا ترغیب به ازدواج شن

 3. hananeh says:

  بله آقا بهداد درست می گن. اینجوری طلاق سایش از این کشور کم کم میره

 4. بهداد says:

  حنانه ،hananehاسم زیبایی داری بهت تبریک میگم

 5. آرمین says:

  دوستان عزیز سایت لادیز ، برید در مقاله ” گلشیفته بر فرش قرمز جشنواره ونیز “و به گزوه طرفداران سایت لادیز بپیوندید و LIKE یگذارید مانند نمونه زیر :
  اسم خودتون + کلمه LIKE

 6. لـادیز says:

  دوستان عزیز، سایت لادیز در راستای احترامی که به عقاید و نظرات تک تک شما قائل است، کلیه کامنت ها را بدون بازخوانی منتشر می کند. متاسفانه شاهد نظرهایی هستیم که بدون در نظر گرفتن شئونات اخلاقی و اجتماعی با بکار بردن الفاظ ناشایست از سوی برخی منتشر می شود. ضمن عذرخواهی از دوستانی که بنحوی از سوی عده ای مورد توهین قرار گرفته اند، مجددا از همه همراهان لادیز درخواست می کنیم برای جلوگیری از اعمال حذف و سانسور، مطابق شان انسانی و اجتماعی که از آنها انتظار می رود اقدام به انتشار نظر کنند.

 7. samaneh says:

  به روی چشم لادیز جان .ممنون از دموکراسی که اینجا هست واقعا عالی هستین شما

 8. علیرضا says:

  باسلام دوست عزیز.خانم من خواهان طلاق توافقی هستش ومیگه ازمهریه ونفقه میگذرم جاش توحضانت بچه وحق طلاق روبه من بده وبه هیچ سراطی مستقیم نیست ازطرفی من طاقت دوری بچموندارم وهمسرم رودوست دارم پیشنهادتون چیه چون میخوادوکیل بگیره باتشکر.منتظرجوابتونم

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد