بعد از فروكش كردن  هیجانات ازدواج، آقا داماد تازه  متوجه می شود كه چه چیزی را امضاء كرده و خوب، بزرگترین طلبكارش زنش می شود و طبیعی است هیچ كس دوست ندارد با طلبكارش زیر یك سقف زندگی كند.

یكی از مسائل مهم درعقد ازدواج مسئله مهریه است. علیرغم تمام مشكلاتی كه مهریه های سنگین در مراحل بعدی زندگی بوجود می آورند، باز هم شاهد ثبت مهریه های بالا در سندهای ازدواج هستیم.

 

درست است كه معمولاً آقایان هنگام عقد ازدواج به رقم مهریه كمتر توجه می كنند و به خاطر رقابت یا مسائل خانوادگی یا هر شرایط دیگر مهریه هایی را قبول می كنند كه در خواب هم توان پرداختش رو ندارند ولی این نكته را هم بد نیست ما خانمها مد نظر داشته باشیم كه بعد از فروكش كردن این هیجانات طرف تازه متوجه می شود كه چه چیزی را امضاء كرده و خوب، بزرگترین طلبكارش زنش می شود و طبیعی است هیچ كس دوست ندارد با طلبكارش زیر یك سقف زندگی كند پس در بیشتر موارد این مهریه سنگین به نفع ما تموم نمی شود و اثرات بد آن را در زندگی نشان میدهد.

از طرفی برخی خانمها هم هستند كه مبلغ بالای مهریه را در سند ازدواج قید می كنند اما به همسرشان نوشته ای میدهند كه مهریه رو هبه یا به طور كامل دریافت كردند كه همین نوشته ها باعث می شود مهریه مندرج در سند ازدواج قابل مطالبه نباشد. به نظر من تعیین مهریه معقول و منطقی كه در مواقع بحرانی بهترین استفاده را داشته باشد، بهترین مهریه است.

درباره  دریافت مهریه با وجود بحث هایی كه همه روزه در تمام رسانه ها انجام می شود، همه می دانند كه مهریه عندالمطالبه است یعنی هر زمان كه زن مهریه را درخواست كند مرد ملزم است كه مهریه را پرداخت نماید.

مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه خانواده می تواند صورت گیرد و هم از طریق دوایر اجرای ثبت اسناد و املاك. اما طریق معمول دریافت مهریه دادن دادخواست به دادگاه خانواده است و در هر دو صورت و هر دو راه اگر زوج  توان مالی نداشته باشد مطالبه مهریه كار عقلایی نیست چون بعد از صرف وقت فراوان در نهایت با دادخواست اعسار زوج روبرو خواهید شد كه به علت اعسار و نداشتن دارایی تقاضای تقسیط مهریه شده است و دادگاهها هم معمولاً اعسار مرد را در این مورد قبول می كنند و با پرداخت ماهی یك سكه مهریه پرداخت می شود.

اما اگر زوج اموالی داشته باشد اموال را می توان در قبال مهریه توقیف كرد. این مطلب هم خالی از لطف نیست كه بدانید اخیراً دادگاهی مهریه ده هزار سكه ای خانمی را به پرداخت ماهی یك سكه تقسیط كرده ، حساب كنید این خانم چند سال باید عمر كند تا بتواند مهریه اش را كامل دریافت كند.

 

نظرات

12 responses to “مهریه را معقول تعیین کنید”

 1. bagher says:

  be nazaram asan mehrieye in doreo zamune chize cherti shode
  chom faghat baese davao dargiri mishe
  va hich tazmini vase zendegie moshtarake khubo arum nist

 2. bagher says:

  ax behtaraz in nabud?
  arus ba in dastaye khosh namak mehrie ham mikahd?

 3. samane says:

  من که میگم مهریه باید زمین باشه نه سکه. اما از اونجایی که پسرا زمین ندارند ما چیکار کنیم؟

 4. sahar says:

  eeeeeeey baba aslesh ine ke a zendgi lezat bebari
  doost dashtan ghashange

 5. mehri says:

  be nazare man to in mehriyehaye sangin bishtar pedaro madara baes mishan ta khode afrad benazaram mehriye fagat nabayad seke o zamin bashe chizaye ba arzeshtaram hastesh ke har kasi kami fek kone peyda mikone .in matlab kheyli bahal bod

 6. سپهر says:

  آقا یه سوال:مگه دست انگشتر سمت چپ نیست؟پس چرا تو عکس سمت راست دستشون کردن؟دست راست که نماد دوستیه!!!!!!!

 7. امین says:

  دنیا خیلی کوتاه، به عشق خود رسیدن میتونه بهترین اتفاق توو زندگی یه آدم باشه،پدر مادرا باید این لحظه رو با گذاشتن شرایط سخت از فرزندشون نگیرن چون توو این حالت اگه به هم برسن همه زندگیه عاشقانشون به رویا تبدیل میشه .ممنون

 8. نينا says:

  هيچ نظري ندارم فقط خدا گير آدم اهل بندازه همه رو اين حرفا راه به هيج جا نميبره آدم رو مهريه خونه جاي پاي محكم همه ي اينها با يه فشار و بار رواني از سوي همسر ميتونه زهر مار بشه – حالا هي تو بدو هي اون بدوئه – بسه ديگه تو رو قرآن براي با هم بودن يه كم معرفت و شعور و تقوا رو بياريم وسط – اگر كسي اينا رو داشته باشه خودش خودبه خود يه چيزي به عنوان صداق و راستگويي و مهريه ي نام گرفته فعلي ميده به زن و تا آخر عمر تو حريم نگاه امنيت بارش همسرش رو حفظ ميكنه – تا كي بجنگيم؟

 9. sahba says:

  sepehr lebas arooso ke doosta dasteshoon nemikonan

 10. خراب عشق says:

  مهریه دختر باید مهر دل پسر باشد. عندالمطالبه!

  هر وقت پسر بی مهری کرد دختر هم تمکین نکند!

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد