یكی از مواردی كه حق زنان محسوب می شود نفقه است. مردان وظیفه دارند نفقه زنان را بپردازند وچون زنان روزانه یا ماهانه و یا حتی سالانه نفقه خود را از مردان نمی گیرند، همیشه می تواند اهرمی فشاری باشد در دست زنان هنگام طلاق.

یكی از مواردی كه حق زنان محسوب می شود نفقه است. مردان وظیفه دارند نفقه زنان را بپردازند وچون زنان روزانه یا ماهانه و یا حتی سالانه نفقه خود را از مردان نمی گیرند، همیشه می تواند اهرمی فشاری باشد در دست زنان هنگام طلاق.

اگر چه در قانون مدنی و كیفری ایران نسبت به پرداخت نفقه تاكید بسیاری شده است تا به این وسیله مردان ملزم به پرداخت حق و حقوق شرعی و قانونی همسر خود باشند، اما در مواردی نیز به آنها اجازه داده شده كه از پرداخت آن خودداری كنند و مهمترین چراغ سبز قانون مدنی برای ندادن نفقه به زن ماده 1108 قانون مدنی است كه می گوید هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع كند مستحق نفقه نخواهد بود .

طبق این ماده عدم تمكین مجوزی برای ندادن نفقه است البته تمكین تابع عرف اقوام و نزدیكان است .

بگذارید در اینجا تعریفی از تمكین بگوییم: در اصطلاح قانونی یا حقوقی تمكین عبارت است از برآوردن نیازهای شوهر و اجابت كردن خواسته های مشروع او .

یكی از موارد داشتن رابطه زناشویی است كه در این مورد تنها به جز موارد خاص شرعی و بیماری یا درخواست های خلاف شئون اخلاقی یا مغایر با سلامت جسم و روح زن باید از همسر خود تمكین كند.

از موارد دیگر تمكین، اقامت دراقامتگاه دایمی شوهر است. یعنی زن برای دریافت نفقه باید در خانه شوهر زندگی كند؛ مگر یك استثنا و آن اینكه در عقد ازدواج شرطی (شرایط ضمن عقد) غیر از آن ذکر شده باشد كه زن در منزل دیگری زندگی كند.

اگر زن بدون دلیل موجه و بدون موافقت شوهر خانه را ترك كند و حتی در خانه پدر یا مادر خویش اقامت كند، مرد می تواند از دادن نفقه وی امتناع كند و آن را پرداخت نكند.

مورد دیگر، الزام زن به حسن معاشرت با شوهر خویش است. زنی كه بدون دلیل موجه از تمكین خودداری كند ناشزه محسوب می شود. و در این صورت علاوه بر اینكه مرد از دادن نفقه معاف خواهد بود، می تواند تقاضای طلاق وی را نیز از دادگاه بخواهد و می تواند تجدید فراش (اختیار كردن زن دیگر) كند.

سوء رفتار زن یا انتخاب شغلی مغایر با شئون اخلاقی و وظایف زناشویی و داشتن معاشران فاقد صلاحیت اخلاقی از دیگر موارد نشوز محسوب خواهد شد. البته تمكین به معنای تسلیم بی چون چرای زن در مقابل مرد و پاسخ دادن به خواسته های نا مشروع وی نیست. چنانچه زن به دلیل عذر شرعی یا مسایل پزشكی قادر به ایفای وظایف زوجیت نباشد یا برای انجام واجب شرعی ناچار باشد به مسافرت برود و از شوهر اجازه نگیرد ناشزه محسوب نمی شود و نفقه وی بر عهده شوهر است.

یك نكته دیگر این كه نفقه فقط شامل ازدواج دایم می شود و مرد در ازدواج موقت مجبور به پرداخت آن نیست. مگر آن كه در زمان عقد ازدواج موقت شرطی مبنی بر پرداخت آن ذكر شده باشد.

نظرات

33 responses to “چراغ سبزهای قانون برای ندادن نفقه”

 1. mehraveh says:

  آفرین به این قانون که توش مردا هر کاری دلشون بخواد می کنن، واقعا متاسفم

 2. سحر says:

  واقعا زن هایی هستند که شوهرشون رو تمکین نکنن؟ بدون دلیل ؟؟

  • کاکتوس says:

   سلام.
   دوست عزیز یکی از مشکلات جامعه ما اینه که این رابطه رو خیلی ها یک نوع کامجویی یک طرفه مرد ها می دونند. در صورتی که واقعا اگر این مورد رو درست درک کنیم. درست انجام بدیم و طبق دستورات بزرگان چه دینی و چه روانشناسان برخورد کنیم….. به یکی از شیرین ترین ثانیه های زندگی خواهیم رسید. اگر فکر مریض نداشته باشیم متوجه می شیم که این قضیه بیشتر از این که به جسم آدم برگرده به روح، عشق، عاطقه، محبت و … بر می گرده….
   ولی متاسفانه بعضی از خانم ها این کار رو یک نیاز مسخره از طرف مرد ها می دونند.

 3. milad says:

  sahar khanum. mard haie ham hastand ke zan hashoon ro yedafe vel mikonan

  • نایت says:

   والا ماکه هنوز عقدیم قانون دهنمونو اسفالت کرده تمام قوانینم به نفع زنه نه مردا الان دیگه رسم شده دختره عقد میکنه بعد چند ماه به مرده میگه ازت خوشم نمیاد نفقه ومهرمو میخام

 4. mehdi says:

  are baba . az har 2 jens moshkel daresh peyda mishe

 5. الهام says:

  اینم از قانون نفقه… هزار تا تبصره دیگه هست که هر حقی زن داشته باشه ازش می گیرن.. قانون اسلامی فقط برای مردا نوشته شده. نه زنها.

 6. رامین says:

  آقا خداییش این جریان مهریه عند مطالبه جسارت نباشه شده کاسبی واسه بعضی خانم های محترم نظر شما چی هست؟؟؟؟؟؟؟؟

  • احمد بقایی مقدم says:

   سلام دوست عزیز واقعا حرفت درسته من ییکسال ونیمه زنم گذاشته رفته مهریه نفقه و… همه چی رو ازم گرفته اما باز تمکین نمیکنه هر چیم میرم دادگاه میگن باید مهریه رو همشو بدی تا زنت بیاد اخه نامسلمونا کدوم بچه جوونی الان 300میلیون پول داره بده؟ بعدشم اگه داشتم میدادم و طلاقش میدادم. بنظرت الان تو جامعه ما حق ما مردا ایع نمیشه؟

 7. رامین says:

  خداییش خیلی از دخترای امروزی فقط اهل تفریح هستن نه زندگی باید دست کم ماهی 2 میلیون تومن درآمدت باشه تا ازت طلاق نگیرن دروغ میگم بگید ها

  • مصطفی says:

   کاملا درسته . همین اتفاق برای من هم افتاد. و جدا شدم . متاسفانه از نادانی من حضانت دائم فرزند دخترم رو دادم به اون زن .
   اون فقط دنبال عیاشی بود نه زندگی.
   زندگی رو فقط پول میدونست و جالب و درد اینجاست که فامیل و آشنا هم باشه و از درآمد و وضع مالیت خبر داشته باشه و انتظار دو سه برابر داشته باشه.

 8. رامین says:

  کجای دادگاه خانواده حق با آقایون هستش شما بلدین یاد ما هم بدین چون هرچی دیدم حق به خانم ها دادن با منطق یا بی منطق

 9. محمد says:

  یک نفر در مورد این بدبختی بگید که دختر خانوم با آقا پسری عثد میکنه . مهریه اش رو اجرا میگذاره ، از حق حبس استفاده میکنه ، و در این ایام هم درخواست نفقه میکنه !!!! و این روال میگن تا زمانی که کل مهریه ندین ادامه داره !!!!!! یکی بگه این تلکه کردن پسر بدبخت یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. میکاییل says:

  ای بابا الان یک ساله که من با خانومم توی یک خانه مصل خواهر برادر زندگی می کنم.تازه بدبختی اینه که خودم دیدم که با برادرم رابطه داره.وقتی هم که رسیدم بالا سرشون فقط….
  شما بگید من چی کنم آبروم می ره اگر همه چی باز بشه….
  طلاقم که خودش یه جور آبرو ریزیه….
  واقعا حالم بده……….

 11. مهمان says:

  بااجرای قانون هدفمندی یارانه ها ازاین بدتر هم میشه

 12. رضا says:

  پیشنهادی دارم برای خانمها :به جای اینکه دنبال شغل پر درامد باشند برنبا پسر جوان شاغل پردرامد عقدبکنندبعدشسریع مهریه روبزارند اجرا وباستفاده از حق حبس نفقه هم مطالبه بکنندحقوقشون بااین کار میشه در حد وزیر.بعدش گور بابای پسر مردم.
  ای باباچی دارم میگم این کاررو که خانمهاخیلی وقت هست که استادشند.!!!!!!!!!!

 13. چه فرقي ميكنه says:

  آقا جون يه فكر اساسي بكنيد نه زن نه مرد عدالت مثل اينكه تو اين مملكت اسلامي تنها چيزي كه مني نداره عدالته

 14. sam says:

  hamash taghsir mardas.hich zani bedoone dalili mehresho be ejra nemizare.mardaye iran khiliii bad shodan khiliiiiiiiiii

 15. ایده says:

  1- دنبال زن زندگی باشید نه هر زنی.
  2- دنبال مرد با اخلاق باشید ن مرد پولدار.
  3- عمر کوتاهه ..پیدا کردن جفت هم فکر رو باید اولویت قرار بدیم .
  این گرو کشی ها هیچ فایده ی نداره…
  من دوست دارم با عشق ازدواج کنم پول ثروتم خدا میده میدونم..

 16. mobin says:

  مي خوستم بدونم
  زني كه در دوران عقد در خانه ي بدر خود در شهري ديگر سكونت دارد و هيج گونه تمكين نسبت به شوهر خود ندارد باز مي تواند از شوهر خود در خواست نفقه داشته باشد ؟؟؟؟؟؟

 17. hamid says:

  سلام من تو عقد هستم یک سال نیم خانم ندیدم میخواستیم جدا بشیم الان رفته واسه نفقه ماهی 600 واسم دادگاه حکم بریده نداشتم بدم حکم جلب گرفته چه کار کنم الان

 18. آذر says:

  چرا پس من با گذشت 6 سال هنوز نتونستم طلاق بگیرم بدون مهریه چون شوهرم نمیخواد کجا شما میگید حق با مرد در صورتی که کارخونه داره وحتی نفقه فرزندشو نمیده کلی هم پول خرج وکیل کردم البته من نه مهریه را قبول دارم که زندگی اجباری را ایجاد ونه اینکه راههای در رو برای مردا که چیزی به زنشون نرسه مثل بنام زدن دارایی بنام کسی من این اشکال از قانون میبینم که بر اساس 140سال پیش اجرا میکنه

 19. باران says:

  من ب شخصه بارها و بارها از همسرم سر جيزاي بي خود كتك خوردم و منزل مشتركمون رو ترك كردم،همسرم الزام به تمكين داد ولي دادكاه راي نداد و مسلما بايد نفقه بهم تعلق ميكرفت ولي از بس قانون ما از مردها حمايت كرده خيلي راحت حقمو خوردن و نفقه اي هم ندادن
  متنفرم از اين جامعه امروزي كه خيلي راحت حق خانوم ها رو بايمال ميكنن

  • مرد says:

   خانم کجای قانون ایران حمایت از مرد خانم ازدواج میکنه با سکه به تاریخ تولدش مهر میکنه بعد میگه من یکدونش هم نمیخوام برا مد بودن مهریه زیاد و کلاسیک بودنش نوشتیم همین زن فردا به بهانه های واهی اون سکه هارو ازت میخواد حتی طلاق هم نمیخواد میگه حق من بده!!!بله اسم قانون شده مرد مگه نه همش برا زنا خدمات میدن اجرت المثل نفقه طلاهایی که خریدی همش مال زن مرد اینجا چی داره؟دقیقا حق مرد چیه؟هیچی فقط منتظر اخطاریه های همسرش که تشریف ببره زندان یا فرار کنه کجا قانون حق طلاق به مرد داده دو سال میدویی همه چیز زن هم دادی ولی باز طلاق نمیتونی بدی.در کل قانون ایران به هیچ دردی نمیخوره که هیچ خانمها هم بسیار قدرت دارن تو همین قانون نیم بند

 20. y says:

  قانون ما کلا ضد مردهاست,به خاطر همینه پسرا ازدواج نمیکنند واز زنها دارن متنفر میشن!!!چرا نفقه به عهده مرده؟!مگه قانون وجامعه چه حمایتی از مرد وشغلش میکنه!چرا زنی که گرفته؛ نیازهاشو تامین نمیکنه ,چرا برای مردش جسارت وخباثت میکنه!مگه وظیفه تمکین نداره!گناه کرده رفته زن گرفته!!!باید بذاره بترشه!!!
  کلا زنای امروز خیلی پررو شدند واز نیازهای جنسی مردها دارند کاسبی میکنند !!!تو بیشتر کارها…..
  آیا مرد خودش دلش خواسته که نیاز جنسی,تحت فشارش بذاره!چرا زن به خودش اینقد جسارت داده!چرا به خودش حق عرضه بیحیایانه میده!وبا نیاز مردها بازی میکنه واز طرفی میگه چرا مردها از من سو استفاده میکنند!!!
  زنها دارند تو جامعه ما پادشاهی میکنند ,هیچ کجا اینقد بهشون حق نمیدن که جامعه رو ومردهارو به تمسخر بگیرند!!!

  البته این سایت خیلی مشکل داره واز دوطرف میزنه به نفع خباثت زنها!

 21. Hosein says:

  من یه زن دارم تو خونه دست به سیاه وسفید نمیزنه نه پخت وپز نه شستو شو نه نظافت نه ارامش همیشه خدا هم جروبحث داریم درموردتمکین هم بعد از گذشت مدتی زیاد مثلا ماهی یکبار اونم باکلی التماس وجرو بحث واخرشم بازورکارمون راه میافته درمورد نیازهای خودش هم که قانون نفغه میگه من همشو بدون چون وچرا دادم وکردم چه تهیا خوراک پوشاک لوازم منزل وخود منزل وهمسرم هم هیچ مشکلی از این بابت ندارد حالا بعد از هشت سال زندگی ویک فزرند تقاضای نقغه کرده حالا ببین من کجاگیر افتادم از نظر مالی هم همسرم جز خانواده های زیر خط فقر محسوب شده

 22. مهتا says:

  اگر زن بخواد مرد رو اذیت کنه برا نفق و مهریه راحت میتونه خدا رو شکر اطلاعات خانوما زیاد نیس وکلا هم که فقط بلدن پول بگیرن و پیگیر پرونده ها نیستن ؛یکی از دوستای من الان دوساله خونه پدرشه شوهرش درخواست تمکین چند بار زده میره سر زنگیش یه دعوای الکی راه میندازه و برمیگرده خونه پدرش ماهی ۴۷۰ نفقه میگیره ۳ ماهی هم یه سکه از من که که کارمندم راحت تر زندگی میکنه البته این پول ها خوردن نداره ؛اگر زن هم اهلش باشه راحت میتونه مرد رو بدبخت کنه تو جامعه ما البته کم هستن

 23. امید says:

  متنفرم از این دادگاههای جمهوری اسلامی که یه مشت قاضی مفت خور براحتی و بایک رای الکی زندگی یک مرد را که با هزار امید و ارزو تشکیل خانواده داده نابود می کنند من 12 سال پیش ازدواج کردم کارمند بودم و وضع مالیم معمولی بود زن حقه بازم با پنهانکاری و شیادی خونه ای را که شریکی خریدیم به اسم خودش کرد وقتی هم که فهمیدم و اعتراض و دعوا راه افتاد سریع 400 سکه اش را اجرا گذاشت و بعد از یک دعوای ساختگی من رو از خانه بیرون انداخت و بعدشم رفت دادگاه درخواست نفقه داد و دادگاه هم بخاطر نپرداختن نفقه علاوه بر حکم کارشناسی الکیشون مهاهی 900 هزار تومان من را به شش ماه وده روز زندان غیر قابل خرید محکوم کرد برای مهریه هم که سالهای قبل که شکایت کرده بود ماهی یک سکه بریده بودند این بار که شکایت کردم که توان پرداخت یک سکه راندارم قاضی بر اساس رای جدید باید 50 سکه را یکجا و ماهی هم نیم سکه تعیین کرد که وقتی وکیلم حکم را دریافت کرد و به من داد خودش هم میگفت عجب ادمهای بیشعوری در این دستگاه قضایی هستند ما به حکم اعتراض کردیم و به تجدید نظر رفت انها هم طبق معمول حکم را تایید کردند در مورد الزام به تمکین هم که شکایت کردم با وجود اینکه خانه دوبلکس و بزرگی هم اجاره کرده بودم باز هم بازنده دادگاه بودم در مورد حضانت دو فرزند پسرم که بالای هفت سال سن دارند و طبق قانون باید سرپرستی انها به من واگذار می شد حضانت انها را به زنم دادند ووقتی به قاضی اعتراض کردم گفت من تشخیص میدهم خلاصه بعداز این جریانات به این نتیجه رسیدم که اگر در ان شهر بمانم هم باید نمک و پیاز را بخورم و هم چوب را و الان مدت 3 سال است که اواره و دور از شهر و خانواده ام هستم حالا انهایی که میگن قانون به نفع مردان است بیان جواب من را بدن منی که روزهای اخر که دیگر حکم زندان و مهریه قطعی شده بود به زنم گفتم بیا 50 میلیون بگیر و محترمانه تمومش کن در جواب گفت 70 میلیون برای 6 ماه زندانت بده و 400 سکه ام را هم میخوام بهش گفتم من بدبخت که 6 سال سابقه کار دارم پدر پولدار هم ندارم باید از کجا بیارم گفت مشکل خودت میخواستی موقع عقد وقتی داشتی امضا میکردی فکرات را بکنی مهریه حقم همش را هم میخوام من اون اشغال و اون قاضی های مفت خور را به خدا واگذار کردم بالاخره روز داوری فرا میرسد بزودی.

 24. امید says:

  کلا قانون و دستگاه قضایی ما ضد مردهای بیچارست و دادگاههای ما محل تامین مالی زنهای فرصت طلب و سودجوست برید تو دادگاههای خانواده ببینید چه خبره امار طلاق که از مرحله بحران هم گذشته همه اینها به خاطر بی مسئولیتی و نگاه فمینیستی قانونگذاران هست خدا ازشون نگذره.

 25. نایت says:

  والا ماکه هنوز عقدیم قانون دهنمونو اسفالت کرده تمام قوانینم به نفع زنه نه مردا الان دیگه رسم شده دختره عقد میکنه بعد چند ماه به مرده میگه ازت خوشم نمیاد نفقه ومهرمو میخام

 26. محمد says:

  الان که دارم این مطلب رو مینویسم حالم واقعا بده.من یه پسر 24ساله یه اشتباهی کردم جوونی کردم رفتم با یکی عقد کردم با مهریه 114تا.فقط3ماه بود که نامزد بودیم رفت مهریه و نفقه رو گذاشت اجرا من حتی تو یه 3ماه نتونستم بیشتر10بار زن عقدی خودمو ببینم چون خانوادش مثلا سنتی بودن.یک سال قهر کرد حتی جواب تلفنمو نداد ارزوم شده بود ک یه بار جواب تلفنو بده ببینم مشکلش چیه تا حلش کنم.بعد یک سال الان برام نفقه و مهریه اومده.یه قانون هم داریم شاید خیلی از شما بی خبر هستید ازش به اسم حق حبس.ینی دختری که ازدواج میکنه تا زمانی که دوشیزه هستش میتونه تمکین نکنه و هم مهریه بگیره هم نفقه.ینی من باید هم مهریه بدم هم نفقه که میشه ماهی1میلیون و نمیتونم حتی زنم رو ببینم که کجا میره با کی میره.

  • ستاره says:

   با سلام و احترام
   خیلی راحت تمکین نمیکنه بعدش دادخواست ازدوتج مجدد بدید .قبول میکنن و می توتید طلاقش هم ندید. مناسفانه همه چیز به ضرر خانم هاست

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد