با یک مرد خسیس چه باید کرد؟ وقتی از یک “شوهر خسیس” صحبت میکنیم، منظورمان مردی است که از پرداخت مخارج روزمره خانواده اش، مثل خوراک و پوشاک و سلامت، علیرغم توانایی مالی امتناع میکند و زندگی را برای آنها تبدیل به رنجی دائمی کرده است .

شمایی که این مطلب را میخوانید شاید شبیه این مورد را دیده یا شنیده باشید. مطمتن باشید بعد از خواندن این مطلب میتوانید به افرادی که مشکلی شبیه این دارند مشاوره های اولیه را بدهید.

در حال ورود به به دفتر وکالت هستم که مادر و دختری همزمان با من از دفتر خارج میشوند. مادر را درست نمیبینم اما کمی خمیده است نه از کهولت سن که انگار از حالی که اصلا خوش نیست. دخترک که 7-26 ساله به نظر میرسد، کمی چهره اش متعجب است، اما تعجب آمیخته با شادی و امیدواری. پله هار را بالا میروم هنوز نمیدانم قرار است درباره کدامیک از موضوعات حقوقی که میتواند دامن زندگی یک زن را بگیرد، صحبت کنم. بالا که میرسم ، سارا نجیمی، وکیل جوانی که برای نوشتن این مطالب سراغش رفته ام،  خودش شروع میکند به گفتن از مادر و دختری که وقت ورود با آنها برخورد کردم.

28 سال است که این زن با شوهرش زندگی میکند، مرد به غایت خسیس است به طوریکه به سادگی میتوان گفت دچار بیماریست. این مسئله در پدر خانواده به حدی بغرنج است که گاهی ممکن است بچه هایش را به بهانه اینکه پول زیادی خرج کرده، گرسنه نگه دارد یا اگر ببیند که همسرش وقت پختن غذا آنرا میچشد قشقرق به پا کند که تو همه چیز را یواشکی میخوری. حالا تصور کنید با مردی تا این حد بیمار که حتی مهر پدری او تحت تاثیر خساستش قرار میگرد چطور میتوان به زندگی ادامه داد؟! اما آنطور که مادر خانواده برای وکیلش گفته بود تا آنروز هرگز کارشان به جدایی نکشیده. تا وقتی که بچه ها از اب و گل درنیامده بودند که مادر برای خاطر آنها سوخته و ساخته و بعد از آن هم هر وقت بحث جدایی برای زن جدی میشده مرد گریه میکرده و به التماس می افتاده و قول های بی پشتوانه میداده که خودش را اصلاح کند. اینبار اما مادر به پشتوانه دخترش که برای خودش سرکار میرود و دیگر تحمل تماشای زندگی مادرش با مردی که نیازهای اولیه او را دریغ میکند ندارد، آمده برای اینکه بداند حق و حقوقش چیست . چطور میتواند از این عذاب، با نام مستعار زندگی، خلاص شود.

از سارا نجیمی میخواهم گام به گام برایم توضیح دهد که کسی که دچار چنین مسئله ایست چه باید بکند و چه راههایی پیش پای اوست؟

او میگوید: «اول از همه به سراغ یک وکیل بروند یا اگر توان پرداخت هزینه اش را ندارند دست کم از یک وکیل مشاوره حقوقی بگیرند.»

باقی توصیه های راهبردی خانم وکیل به این شرح است:

خانم شاکی این پرونده با توجه به اینکه حق طلاق ندارد و حق طلاق در قانون ما اساسا با مرد است و با توجه به اینکه شوهرش خسیس است باید در گام اول حقوق مالی اش را به اجرا بگدارد؛ حقوقی که شامل مهریه، نفقه و اجرت المثلند. طبیعی است که آدمی که تا این حد خسیس است هرگز نمی اید 50-60 میلیون پول به همسرش بدهد، مجبور است معامله کند و به طلاق رضایت دهد. به این ترتیب زن هم به بخشی از حقوق مادی اش میرسد و هم میتواند از اجبار زیستن با این مرد نجات پیدا کند.

مطالبه مهریه به این صورت است که وکیل یا مشاوری که به او مراجعه کردید نرخ مهریه را به روز محاسبه میکند این محاسبه با فرمولی انجام میشود که ثابت است و نیاز به کار کارشناسی و نظر قاضی و … ندارد. بنابراین زن در همان جلسه نخست مراجعه میداند که چقدر باید از همسرش مطالبه مهریه کند. مهریه این خانم که 28 سال پیش 150 هزار تومان بوده به نرخ امروز چیزی حدود 20 میلیون تومان میشود.

بحث بعدی اجرت المثل است؛ پولی که بابت کارهایی زن در ایام زندگی مشترک در زندگی شوهرش انجام داده به او پرداخت میشود. اجرت المثل را قبلا فقط در صورت طلاق میشد مطالبه کرد اما امروز میشود درست مثل مهریه بدون داشتن تقاضای طلاق هم مطالبه اش کرد.

اجرت المثل اما مثل مهریه فرمول مشخصی ندارد. کارشناس رسمی دادگستری آن را طبق شئونات زندگی زن و تمکن مالی همسرش تعیین میکند. برای مثال زنی که در شمال شهر تهران زندگی میکند با زنی که در جنوبی ترین نقطه شهر زندگی میکند، اجرت المثل برابری نمیگیرند اما برای اینکه یک تصور کلی از اجرت المثل داشته باشید به طور میانگین زنی که سی سال با شوهرش در یک خانواده متوسط زندگی کرده حدود 30 میلیون تومان اجرت المثل دریافت میکند؛ کمی کمتر یا بیشتر.

محاسبه نفقه هم درست مثل محاسبه اجرت المثل کار کارشناس رسمی دادگستریست. نفقه همچنانکه میدانید پولیست که شوهر موظف است برای هزینه های زن به او بپردازد و تحت هیچ شرایط و با هیچ بهانه ای مثل اینکه زن شاغل بوده یا خودش تمکن مالی دارد و اساسا به این پول نیازی ندارد از عهده مرد ساقط نمیشود جز در صورت عدم تمکین. اما مردی که نفقه را ترک میکند دادگاه محکومش میکند به پرداخت آن. برای اینکه یک تصور کلی از نفقه ای که توسط کارشناسان تامین میشود داشته باشید به طور تقریبی برای یک زن در یک خانواده متوسط حدود ماهی 500 هزار تومان میشود. درباره نفقه جالب است بدانید که از آنجا که شوهر موظف است مطابق شان همسرش به او نفقه دهد، وضعیت مالی خانواده پدری زن نیز در به دست آوردن این عدد موثر است.

سرانجام اینکه در این پرونده زن با طرح دادخواست مطالبه مهریه، اجرت المثل و نفقه ترک شده در ماههای اخیر میتواند مرد را در دادگاه به پرداخت چیزی نزدیک به 60میلیون تومان پول نقد محکوم کند  بی اینکه درخواست طلاق داشته باشد و مرد که به دلیل خساست ثابت شده از پرداخت این مبلغ سرباز میزند به طور توافقی به مبلغی کمتر رضایت میدهد و در عوض با طلاق زن موافقت میکند و زن نهایتا از زندگی دردناکش نجات پیدا میکند؛ آنهم در شرایطی که فرزندانش با پشت سر گذاشت سن بلوغ شرعی میتوانند زندگی کردن با مادرشان را انتخاب کنند.

اگر دچار مشکلاتی از این دست هستید، یا کسی را میشناسید که به مشاوره دقیق تری نیاز دارد میتوانید با خانم سارا نجیمی، با شماره تلفن 09125716890 تماس بگیرید.

نظرات

17 responses to “چگونه میشود از یک مرد خسیس نجات پیدا کرد؟”

 1. زهره says:

  انشالا از همه به دور باشه!
  مرسی از مطلبتون.

 2. مهناز says:

  به نظر من به این سادگی هم نیست

 3. فریده says:

  واقعا عجب بانوی فوق العاده ای هستند این خانوم نجیمی!

 4. فرناز says:

  زنان ما به این مشاوره ها احتیاج دارند. منظور من این نیست که یک نسخه برای همه یکسان پیچیده میشه. اما میتونه راهکار نشون بده. مرسی

 5. سپیده says:

  قبلا این مطلب رو خونده بودم، اما چون اسن روزها سر و کارم با همچین موردی افتاد دوباره خوندمش. چرا دیگه از این مطالب نمیذارید؟

 6. شمیم says:

  سلام خسته نباشید. یکی از دوستای من بعد از 3 سال زندگی مشترک با همسرش همش از این نکته شاکی هست که شوهرش همیشه میگه “ندارم،اگه داشته باشم خرج می کنم ” و حتی واسه خریدن آینه شمعدون و لباس عروسی هم از زنش پول قرض کرده ! که بعد از یک سال با دلخوری و جروبحث خانوم بهش پس داده. تازه بهش گفته بوده مگه بهت پس ندادم؟!! یا تمام مراسمها با جر و بحث و یادآوری خانومش هدیه ای خریده که اونم همیشه یادآوری میکنه. البته این آقا یه جاهایی خوب خرج میکنه ! نمی دونم آیا این آدم هم خسیسه؟ کلا احساس دوست داشتن رو از خانومش گرفته و اون بیچاره همیشه ناراحت و دلشکسته ست. واقعا دلم به حالش میسوزه

 7. مونا says:

  منم يه هميچين مشكلي شبيه دوست خانم شميم دارم. نميدونم بايد چكار كنم؟ گاهي اوقات ازش متنفر مي‌شم، گاهي اوقات براي دو يا سه هزار تومان هم با من بحث مي‌كنه. اما پول سيگارش و … براي خودش به راحتي پرداخت مي‌كنه. بعضي اوقات هم براي چيزاي بي ارزش براي خودش مثل انگشتر و تتوي بدن و … به راحتي پول مي‌ده. سيستم براي ماشينش مي‌گيره و خلاصه اينكه فقط به من كه مي‌رسه نداره و چك داره. چه كار كنم؟؟ واقعاً چه كار كنم. كاش منم مي‌تونستم ازش جدا بشم. خسته شدم.

 8. دلسرد says:

  مشکل من رفتارهمسرم نیازهای اجبا یم راتهیه میکند وبقیه رامیگویدندارم،حتی هزارتومان هم پول توجیبی نمیدهد،هرچه خرج کنم حتی پانصدتومان بتیدحساب پس بدهم،خسته شدم بچه 3ساله دارم نمی تونم زندگیموترک کنم،پس چیکارکنم.

 9. مرضیه says:

  منم این مشکل رو هم دارم خیلی بریدم خسته شدم خساستش به کنار خیلی بد دهن وخییییییلی کثیف اصلا به نظافتش اهمیت نمیده دهنش طوری بو می ده که هر وقت پسرم رو دستشوی میرم یاد بوی دهن شوهرم می افتم هر وقت عروسی طرف من باشه به قدری اذیتم می کنه که مرگم رو از خدا می خوام وحتی توی محبتاش هم خساست میکنه چند دفعه برای نفقه اقدام کردم چند روزی خوب میشد دوباره روز از نو روزی از نو حتی برا خورکمون هم کم میزاره

 10. لیلای غریب says:

  والا شوهر من نه تنها بهم هیچی پول نمیده بلکه، همش میخواد به نحوی از من پول بگیره، وقتی که یه بار خواستیم بریم رستوران بهم گفت که چقدر پول تو کیفت داری (با این حال که من سر کار نمی رم، و اونم بهم پول تو جیبی نمیده) منم ناراحت شدم، یه بار روز زن با یادآوری من رفت یه سکه بهار آزادی خرید و بعدش هم گفت خوب نیست تو خونه باشه و رفت فروختش و گذاشت تو حسابش، به خدا دیگه دیونه شدم، من تک دختر بودم، با ناز و نعمت بابام بزرگم کرد الان دارم زجر می کشم، با این که وضع مالی خوبی داره ولی خیلی خصلت گندی داره.

 11. سمیرا says:

  میخوام یه توصیه به دخترهایی که هنوز ازدواج نکردن بکنم. اگر دیدید مردی خسیسه حتی اگر شک کردید به خودتون نگید ایشالا گربه است. هنوز گرفتار مرد خسیس نشدید که بفهمید چطوری زندگیتون را براتون تبدیل به جهنم میکنه. من بابام خسیسه و واقعا تو زندگی زجرمون داده قدری که خیلی اوقات با رفتاراش فقط حس بی ارزشی به آدم دست میده و هر موقع هم اعتراض کنی بدتر خودتو محکوم میکنه و اسم خودش رو میذاره اقتصاددان و تو رو بی سواد و نادان خطاب میکنه.
  از همه بدتر اینکه افراد خسیس در ابراز احساسات و محبت هم بسیار خسیس هستن یعنی در واقع اگر با مرد خسیس ازدواج کنید شوهرتون از هیچ لحاظی براتون مایه نخواهد گذاشت چون خساست یک بیماری و اختلال روانی هست. حواستون باشه خیلیاشون قبل از ازدواج ممکنه نقش بازی کنن و شما متوجه خساستشون نشید پس خیلی مراقب باشین و اگر حس کردید مردی خسیسه فرار رو بر قرار ترجیح بدید و اصلا فکر نکنید که میتونید تغییرش بدید که از خساست دست برداره.

  • سحر says:

   به نظر من هیچی یک زن رو توو زندگیش خسته نمیکنه جز مرد خسیس.

   • زهرا says:

    عزیز من خسته نمی کنه آدم رو زجر کش می کنه خود من شوهرم نزدیک 60 سال داره با وجود صدها میلیون پول نقد و زمین میلیاردی در یک آلونک نم و کثیف زندگی می کنه انتظار داشت من هم خونه ام رو بفروشم و در اختیارش قرار بدم با اینکه چند سال هم مفت در خانه من زندگی کرد و حتی در این مدت حتی یک قبض آب هم پرداخت نکرد و همیشه میگفت اینجا خونه توهست و به تو تعلق داره همینطور مدام گله اش این بود که تو فیش حقوقی ات رو به من نمی دی الان هم متاسفانه با وجود اینکه ازدواج دوم هر دویمان است مجبور به طلاق هستم اینکه آدم خسیس حتی در عاطفه هم خسیس است کاملا و بیش از صددرصد صحیح است با وجود ابراز محبت های فراوان من و خریدن کادوهای بسیار حتی یکبار هم به من ابراز علاقه و محبت نکرده وهمیشه می گویی زن باید محبت کند خدا به همه زنهایی که گیر چنین موجوداتی افتاده اند رحم کند . حتی مادرم رو که میخواست برام کادو بیاره به خونه راه نداد . تو خودحدیث مفصل بخوان از این مجمل

 12. تینا says:

  من تازه عقد کردم حس میکنم همسرم خسیسه.با اینکه بهترین طلاها ولباس رو تاحالا برام گرفته ولی بعضی جاهانمیتونه پول بده.میترسم دچار مشکل شم باهاش.مرد خسیس برام غیرقابل تحمله

 13. مارال says:

  متاسفانه منم ازدواج دوممه و با یه بچه دو ساله و با شوهر خسیس … خسیس تو همه چی خسیسه تو محبت و پول و همه چی . بخاطر یه کیلو ماست حاضره دو هفته نخره و همه اش اوقات من و خودش تلخ باشه و تو خونه دعوا باشه . تو رو خدا دخترا اگه هنوز ازدواج نکردین اصلا بخاطر اینکه وای تنها موندم و مجردم هنوزو … و … تن به ازدواج با ادم خسیس ندین . قبلش برین مشاوره تا بتونین ادم خسیس رو شناسایی کنین . اشتباه ماهارو نکنین . با ادم خسیس واقعا زن نابود میشه . ادم خسیس حتی تو ناز کشیدن هم خسیسه .

 14. نازی says:

  چه جالب !
  منم ۲۲ساله باشوهرخسیس زندگی میکنم
  نمیدونستم خسیسه
  تاوقتی درکنارش کارمیکردم
  همه چی میخریدم چیزی نمیگفت
  وقتی دستام حساسیت پیدا کرد دیگه نتونستم کارکنم بعددیگه اون روشو نشون داد
  شیر آب گرمو میبنده
  همیشه باآب سردظرف میشوریم
  روماتیسم انگشتان دست گرفتم
  ۴۲سالمه ۵تابچه دارم
  هزینه دانشگاه بچه رو بزورمیگیرم ازش
  شهریه مدرسه نمیده
  مهمان نمیخواد
  ماهم حق نداریم مهمانی بریم به بادکتک میگیره مارو
  به دوستاش پول قرض میده
  که حتی پس نمیدن
  برای ماپول نیست
  برای اعتیادش همیشه پول هست
  موادغذایی دیرمیگیره
  ناس ترامادول شیره تریاک متادون عشقای زندگیشن
  تفریح نمیره
  سفرنمیکنه
  بددهنه
  حرف قشنگ بلدنیست
  خسته شدم
  دلم میخوادتوی پیری تنهاباشم بااعصاب راحت زندگی کنم
  واقعا چکارش کنم
  این راه درمان داره؟؟؟

 15. لاله says:

  در رابطه با مردی ک کارت حقوقت را ازت گرفته و هیچ خرجی برات نمیکنه و تمام حسابها را ب نام خودش زده و دانشجوست هرچند رشته عالی ولی در حال حاضر پدرش حداقلی و بامنت جلوش استخون میندازه، در رابطه با شیفت شخصیتی این مرد و ابرو دار بودن خانواده دختر، در رابطه با فریب و بی شرمی این مرد، چه باید کرد

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد