ارگ ریاست جمهوری افغانستان ضمن توضیح درباره سوء‌برداشت از سخنان دیروز (شنبه ۲ دسامبر/ ۱۱ قوس) محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، اعلام کرده که اگر احساسات زنان کشور از بخشی از این اظهارات متاثر شده است، رئیس جمهور از آنان معذرت می‌خواهد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته است که سخنان دیروز آقای غنی، توسط شماری از افراد سوء‌تعبیر شده ‌است و آنها با استفاده از سخنان رئیس جمهور درصدد مغشوش نمودن افکار عامه هستند.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که اشاره آقای غنی به کلمه “چادر” در صحبت روز گذشته با استفاده از “تعابیر رایج محلی بوده و به هیچ وجه به قصد اهانت به مقام شامخ زنان کشور نبوده و نیست.”

این نهاد افزوده که با اینهم، اگر احساسات زنان کشور از آن تعبیر متاثر شده باشد، رئیس جمهور از آنان معذرت می‌خواهد.

آقای غنی روز گذشته، ۱۱ قوس/ آذر در مراسم انتقال فرماندهی نیروهای مرزی از وزارت داخله/ کشور به دفاع، با انتقاد از مخالفان دولت افغانستان گفت که آزادی بیان مورد احترام است به شرطی که مسئولانه باشد “هرکسی که ادعا دارد که یک عضو عالی‌رتبه از این کشور یا وسط رتبه و یا غیره همراه داعش شامل است، جرئت کند به محمکه بیاید و ادعای خود را تثبیت کند ور نه چادر بپوشد.”

این اظهارات آقای غنی باعث واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان شدند

“دختران رابعه” در صفحه فیسبوک خود نوشته که زنان افغانستان به کی امید ببندند وقتی رئیس جمهورشان زن بودن و زنانه‌گی را شرم‌آور می‎داند؟ چرا باید مردی که ادعایش غلط است با زنانه شدن تنبیه شود؟ مگر زن بودن ذاتا بد است؟ چرا بدن، لباس، و هویت زن توهین‌آمیز پنداشته شود و از آن برای توهین رقبای سیاسی دولت استفاده شود؟

در خبرنامه امروز ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده که آقای غنی از حامیان حقوق‌ زنان بوده و در راستای حفظ و تقویت جایگاه زنان همواره تلاش نموده و اقدامات عملی بی‌نظیر را در سه سال گذشته در این عرصه انجام داده است.

این نهاد افزوده که احترام رئیس جمهوری افغانستان به زنان به عنوان معماران اصلی جامعه ناشی از باور وی به نقش موثر و کلیدی آنها در ساختن یک جامعه انسانی عاری از خشونت، الهام گرفته از آموزه‌های دینی و فرهنگی کشور است.

ارگ ریاست جمهوری افزوده که آقای غنی همواره زنان افغان را شجاع، با عزت و توانمند شناخته و مکررا از نقش و موقعیتشان در سیاستگذاری، جامعه و فرهنگ یاد نموده است.

رئیس جمهوری افغانستان دیروز در پاسخ به یکی از نمایندگان مجلس افغانستان که گفته بود که “معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان مسئول پروژه داعش در افغانستان است.” این سخنان را بیان کرد.

آقای غنی با رد این اتهامات گفت که او اولین کسی بود که درباره خطر داعش درمنطقه برای جهانیان صحبت کرده‌ است.

رئیس جمهوری افغانستان گفت، وقتی رئیس امنیت ملی براساس تقاضای دو مجلس و براساس فیصله دادستانی و دادگاه تحقیق می‌کند این انجام وظیفه است و یا خلاف وظیفه است.

او گفت که تیم امنیتی و دفاعی‌اش، اعتماد کامل او را دارد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد