از این پس زنان در عربستان سعودی می‌توانند موتورسیکلت و کامیون برانند. پلیس راهنمایی و رانندگی عربستان سعودی اعلام کرده زنان در این کشور اجازه خواهند یافت تا گواهینامه موتورسیکلت و کامیون را نیز دریافت کنند.

به گزارش شبکه العربیه، بنا بر اعلام اداره راهنمایی و رانندگی سعودی «زنان در صورت کسب شرایط لازم، براساس دستورالعمل‌ها مثل مردان اجازه رانندگی با موتورسیکلت و کامیون دریافت خواهند کرد.»

این اداره توضیح داده که  شرط اخذ گواهینامه ویژه رانندگی و گواهینامه موتورسیکلت  داشتن ۱۸ سال سن و شرط اخذ گواهینامه عمومی و وسایل نقلیه عمومی، داشتن ۲۰ سال سن است. به جز این  کسانی که ۱۷ سال دارند می‌توانند اقدام به اخذ یک گواهینامه موقت یک ساله کنند.

فرماندهی نیروهای امنیت جاده‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا زنان می‌توانند در مراکز کنترل امنیتی (مراکز ایست بازرسی) وابسته به امنیت جاده‌ها ایفای نقش کنند گفت: «هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد و ما تجربیات قبلی در زمینه انعقاد قرارداد با تعدادی از زنان برای کار در مراکز کنترل امنیتی در ورودی‌های پایتخت دینی کشور در جریان موسم حج را داشته‌ایم.»

بر اساس قانون جدید، زنان برای گرفتن گواهینامه رانندگی نیاز به اجازه پدر، برادر، همسر و دیگر مردان به عنوان قیم ندارند.

قانون جدید رانندگی کامیون و راندن موتورسیکلت یکی از تازه‌ترین اقدامات پادشاه عربستان است. پیش از این او به زنان حق قانونی رانندگی اتومبیل را داده بود.

گرچه عربستان سعودی هنوز یکی از کشورهای عقب‌افتاده در برابری حقوق زن و مرد است و وضعیت زنان در این کشور خوشایند نیست، اما فعالان حقوق زنان از تصمیمات جدید ملک سلمان برای دادن حق رانندگی به زنان، حضور در ورزشگاه و کنسرت‌ها حمایت کرده‌اند و آن را گام‌های موثری برای بهبود وضعیت زنان می‌دانند.

نظرات

لطفا نظر خود را در رابطه با اين موضوع با ما در ميان بگذاريد.

ایمیل شما توسط دیگران دیده نخواهد شد